הארגון הישראלי "זוכרות" יקיים ביום שלישי הבא את “הכנס הבינלאומי השלישי לשיבת הפליטים הפלשתינים” במוזיאון ארץ ישראל בתל-אביב. תוכנית האירוע כוללת דוברים מארגוני חברה אזרחית ואקדמיה, כולם פעילים בקידום "זכות השיבה". מושג זה טומן בחובו את הקריאה לחיסולה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי.

כמו ביוזמות אחרות של ארגון "זוכרות", כנס זה נערך בשיתוף פעולה עם הארגון הפלסטיני “בדיל”, שהוא מהארגונים האנטי-ישראלים והאנטישמיים ביותר. בשנת 2012, שני הארגונים פרסמו מסמך הקורא ל”דה-ציוניזציה” של ישראל ולפתרון של “מדינת אחת”, כלומר לפירוקה של מדינת ישראל. ארגון "בדיל" מפרסם באופן קבוע קריקטורות אנטישמיות באתר האינטרנט שלו.

מימון לכנס

הכנס נתמך על ידי ארגון American Friends Service Committee – AFSC, ארגון נוצרי אמריקאי המוביל קמפיינים אנטי-ישראלים ואת קמפיין ה-BDS בקמפוסים ובכנסיות. לארגון יש ויזה הומניטארית לפעול בישראל, שאושרה על ידי הרשויות הישראליות.

AFSC מעורב בניסוח וקידום הצעות של משיכת השקעות מישראל, כמו גם הכשרה של פעילי BDS בארה”ב. בין היתר, הארגון מעביר מימון לארגונים הישראלים: "הטלוויזיה החברתית", "מי מרויח", "קואליציית נשים לשלום", "יש גבול" ו"זוכרות".

הארגון עובד בשיתוף פעולה עם הארגון הישראלי “יש גבול”, המעודד סרבנות לשירות בצה”ל.

ראש התוכנית לאקטיביזם כלכלי בארגון, דלית באום, היא המייסדת של מי מרוויח וקואליציית נשים לשלום, שני ארגונים מובילים בקמפיין ה-BDS. באום מתאמת את מאמצי ה-BDS של-AFSC.

אחד מהתומכים של AFSC היא קרן האחים רוקפלר, קרן פרטית אמריקאית המממנת מספר ארגוני BDS, כולל את קול יהודי לשלום (JVP) ואת “הקמפיין האמריקאי לסיום הכיבוש הישראלי”.

מימון לארגון "זוכרות"

קרן האחים רוקפלר העניקה לארגון זוכרות 20,000 דולר בשנת 2015.

לפי הדיווחים הרבעוניים של הארגון לרשם העמותות (כנדרש בחוק חובת גילוי לגבי מי שנתמך על ידי ישות מדינית זרה), בין השנים 2012-2015, הארגון קיבל 3,511,584 ₪ מישויות מדיניות זרות. בשנים 2012-2014  אחוז התרומות ממדינות זרות מתוך סך התרומות עמד על 80 אחוז.

רשימת המממנים ב-2012-2015 כוללת: אוקספם בריטניה, בראודרליק דלן (בלגיה), קרן רוזה לוקסמבורג (גרמניה), פינצ’רץ’ איד (פינלנד), כריסטיאן אייד (בריטניה), טרוקרה (אירלנד), מיסראור (גרמניה) HEKS (שוויץ) ICCO (הולנד), המועצה המנוניטית המרכזית, CCFD (צרפת), קול יהודי לשלום, ועדת השירות של החברים [הקווייקרים] האמריקאים (AFSC).

דוברים הקשורים לארגונים

תוכנית הכנס כוללת דוברים קיצוניים הפעילים בקמפיין הדה-לגיטימציה נגד ישראל, כולל אילן פפה, אורי דיוויס ודפנה גולן.

רבים מהדוברים האחרים קשורים לארגונים לא-ממשלתיים הממומנים על ידי האיחוד האירופי, ממשלות אירופאיות והקרן החדשה לישראל. האג’נדה של הדוברים לקידום זכות השיבה עומדת בניגוד מוחלט למדיניות המוצהרת של מממנים אלו.

עמותת זוכרות
עמותת זוכרות

"בלדנא" – נדים נשיף, מנכ”ל

הארגון הישראלי בלדנא מתייחס להקמתה של מדינת ישראל כ”אסון” ומעודד את הנוער הערבי-ישראלי לסרב לשירות לאומי, אזרחי או צבאי.

בשנת 2015, הארגון קיבל 244,371 דולר מהאיחוד האירופי ל”קידום והגנה על חופש הביטוי אצל הנוער הערבי בישראל”.

בין השנים 2011-2014, הקרן החדשה אישרה לארגון מענקים בסך 100,000 דולר.

"בדיל" – דובר לא ידוע

רוב המימון של ארגון בדיל אינו ידוע או שקוף. המחקר מראה שהארגון קיבל מענק ליבה על סך 260,000 דולר (2014-2016) ממנהלת זכויות האדם והמשפט הבינלאומי (מימון מממשלות דנמרק, הולנד, שוויץ ושוודיה). בדיל קיבל גם מענקים מ-DanChurch Aid (דנמרק) וטרוקרה (אירלנד).

הארגון מתמקד בקידום “זכות השיבה” הפלסטינית, מנצל את שיח זכויות האדם והוא מאשים את ישראל ברצח עם ובג’נוסייד איטי. כמו כן, הוא מפרסם באופן תדיר קריקטורות אנטישמיות וחומרים נוספים המקדמים את חיסולה של מדינת ישראל.

בשנת 2012, בדיל וזוכרות חיברו יחדיו מסמך הדן בדרכים מעשיות לפרק את מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.

"הטלוויזיה החברתית" – יהודית אילני

אילני היא כתבת בטלוויזיה החברתית, ארגון ישראלי פוליטי. היא גם יועצת פוליטית לחברת הכנסת חנין זועבי.

הארגון פועל כפלטפורמה להאשמת ישראל ב”אפרטהייד“, “גזענות“, “כיבוש“, “אפליה“, ו”ביצוע נכבה כנגד האוכלוסייה הפלסטינית”. הפעילות מכוונת לקידום פתרון של מדינה אחת, וחרם, משיכת השקעות וסנקציות (BDS) על ישראל.

רשימת התורמים בשנים 2012-2015 כוללת את קורדאיד (הולנד), הקרן למען שלום במזה”ת (ארה”ב),EMHRF  (האיחוד האירופי), קרן רוזה לוקסמבורג  (גרמניה), ועדת השירות של החברים [הקווקרים] האמריקאים (AFSC), קרן סיגריד, קרן בריטיש שלום סלאם, הקרן החדשה לישראל.

בין השנים 2008-2014, הקרן החדשה אישרה לארגון מענקים בסך 243,480 דולר.

20 News

20 News