. צילום מנו גרינשפן

 

הרודיון הוא ללא ספק פלא אדריכלי המסעיר את דמיונם של חוקרים וארכיאולוגים גם כיום. ישנה "הרודיון תחתית" עליה תוכלו לצפות מלמעלה, ובה הייתה בריכה גדולה, גן נוי, בית מרחץ ושאר מבני אירוח לאח"מים. וישנו ההר עצמו, המלאכותי, הניצב מעל מדרונות תלולים מאוד, המקיפים את לב ההר, שנראה מלמעלה כמו לוע עמוק. זהו חרוט הבולט גבוה מעל סביבתו וצופה מצד אחד על ירושלים, ומצד שני – על הרי יהודה. אפילו ים המלח נראה מכאן ביום טוב. הארמון, שבוצר היטב, כלל מגדלים גבוהים, גנים מטופחים המעוטרים בעמודים מרשימים, חדרי מגורים, בית מרחץ משוכלל בסגנון רומי ושאר תפנוקים, כיאה למלך בעל אגו אדיר.

אחד הגילויים המרעישים הקשורים בהרודיון הוא גילוי קבר בשנת 2007, על ידי פרופ' אהוד נצר, שחיפש במשך רוב חייו את מקום קבורתו של המלך המרתק. באתר תוכלו לפגוש דגם של אתר הקבורה – מאוזולאום שגובהו המקורי היה 25 מטרים.

נקודות התצפית ושרידי העבר יגרמו לכם להתעניין איך וכיצד הכל קרה,  אבל כאשר תגיעו למערכת התת-קרקעית המצויה בלב ההר, אתם תבינו באמת מה כל כך מיוחד פה. מדובר במפעלי חציבה אדירים שנועדו לאגור מים, ומאוחר יותר – במערכת מסועפת של מחילות מסתור שחצבו לוחמי המרד הראשון ברומאים, בתקופה שלאחר מותו של הורדוס.  יש כאן אפילו שרידי מנהרה סודית מימי בר כוכבא. והכל אפלולי, מסתורי, ואפילו קצת מפחיד. אבל מפחיד בקטע טוב, כמו ביקור בסצינה מסרט מרשים, אלא שכל זה קרה במציאות.

הגן הלאומי הרודיון. צילום מנו גרינשפן

 

חדש בשטח: חוברת "פקחים צעירים" לכל המשפחה. מטיילים באתר עם חוברת ההפעלות והמשימות והופכים לפקחים צעירים השומרים על ערכי הטבע והמורשת.

לדעת עוד: אופי הטיול – מסלול מעגלי באתר ארכאולוגי, נגיש בחלקו.

הגעה: הגן הלאומי נמצא בסמוך לישובים נוקדים ותקוע. למגיעים מירושלים – לפני הכניסה לשכונת הר חומה, פונים במעגל התנועה ביציאה השנייה ימינה, נוסעים כ-7 ק"מ בכביש מס' 398 מהר חומה לכיוון תקוע-נוקדים וכשני ק"מ לפני צומת תקוע פונים שמאלה בעקבות השילוט להרודיון עד מגרש החנייה.

בתכלס, מה קורה בפסח?

משתה המלך בגן הלאומי הרודיון
חברו הטוב ויד ימינו של בא לבקר, והארמון רוחש, גועש ומתרגש לקראת המשתה החגיגי. הצטרפו אלינו לחוויה מסעירה לכל המשפחה באווירה קסומה, ובה נפגוש לגיונרים ממשמר המלכה, נערוך מופע קרבות גלדיאטורים עם חרבות ואש בתיאטרון, נהנה מצלילים בבורות המים, נתנסה בסדנאות ומלאכות קדומות לילדים וגם נחווה ממפגש היתולי עם הטבחית ועם הטועם המלכותי.

הגן הלאומי הרודיון. צילום מנו גרינשפן

 

סיורים מודרכים יצאו מהכניסה לאתר בשעות 10:00-15:00 בכל שעה עגולה.
ההצגה בבית הכנסת תתקיים בשעות 10:45, 11:45, 12:45 ו-13:45.

ההצגה בתיאטרון תתקיים בשעות 11:30, 12:30, 13:30 ו-14:30.
סדנאות ומלאכות קדומות יתקיימו בכל שעות הפעילות, בתשלום סמלי.

היכן: גן לאומי הרודיון.

מתי: שני ושלישי 2-3.4 (), בשעות 10:00-15:00.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

למידע נוסף ולכל הפעילויות היכנסו: רשות הטבע והגנים

צילום:

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.