לדרישתה של שרת התרבות והספורט , תעלה הבוקר (א’) בישיבת הממשלה האפשרות לפנות את מטה האו”ם בשכונת משטח , בעוד במשרד החוץ מתנגדים למהלך, כך פורסם ב”הארץ”.

פקיד בכיר במשרד החוץ סיפר כי המשרד צפוי להתנגד לדרישת השרה רגב: “ישראל חתומה על הסכם עם האו”ם ועל אמנות בינלאומיות שלפיהן למטה האו”ם ישנה חסינות דיפלומטית. אי אפשר להפר הסכמים. הדרך היחידה לסלק מארמון הנציב את מטה האו”ם זה אם האו”ם יחליט להתפנות מרצונו”.

חריגות הבניה של מטה האו"ם. צילום: תנועת רגבים
חריגות הבניה של מטה האו”ם. צילום: תנועת

 

לאחר החלטת אונסק”ו כי ישראל היא “כוח כובש” שאינו הריבון בירושלים, דרשה השרה רגב לפנות את מטה האו”ם משטח ירושלים, ולהחזיר את המבנה בו שוכן מטה הארגון לבעלות ישראל. “הם קיבלו אפשרות להשתמש במתחם על מנת לפקח על הסכמי הפסקת האש של מלחמת ששת הימים” אמרה השרה רגב שהסבירה “הסכמים אלה כבר אינם רלוונטיים. הסאגה הזו צריכה להסתיים”.

שרת התרבות הוסיפה כי האו”ם מבצע עבירות בנייה שיטתיות מתמשכות בכך שהוא משתלט על קרקעות מעבר למה שהוקצה לו, וזאת ללא היתרים. “בכוונתי לפנות למשרד החוץ ולגורמים רלוונטיים נוספים על מנת להשיב את ארמון הנציב בלב ירושלים לשימוש ממלכתי של מדינת ישראל”, הודיעה השרה. פנייתה של השרה רגב נולדה כתוצאה מעתירות של תנועת רגבים בנושא.

לפי הדיווח, במשרד החוץ יבהירו כי אין במטה האו”ם בארמון הנציב נציגים של אונסק”ו, וכי יתכן והשרה טעתה כשחשבה ששליחי האו”ם למזרח התיכון הם אנשי ארגון אונסק”ו. עוד יציינו אנשי כי מקבלי ההחלטה האנטי-ישראלית היו נציגי המדינות החברות באונסק”ו ולא הארגון עצמו, שכן מנכ”לית הארגון אירינה בוקובה התנגדה.

כזכור, ביום העצמאות שחל בשבוע שעבר, בארגון אונסק”ו התקבלה החלטה הקוראת לשלילת הריבונות הישראלית בירושלים, מגדירה את ישראל כ”כוח כובש” ולא מכירה בחוק איחוד ירושלים. ההחלטה האנטי ישראלית התקבלה ברוב של 22 מדינות שהצביעו בעד החוק, מול 10 מדינות שהצביעו נגד. 23 מדינות נמנעו, שלוש נעדרו.לפי נוסח ההחלטה, נשללת ריבונותה של ישראל על ירושלים רבתי, ולא רק על חלקים ממנה דוגמת מזרח העיר והעיר העתיקה.
בנוסף, מגדירה ההחלטה את ישראל כ”כוח כובש” וכי כל החלטה של “הכיבוש הישראלי”, קרי – הכנסת, בימ”ש העליון או כל רשות שיפוטית או מנהלתית אחרת מטעם מדינת ישראל – מבוטלת וחסרת משמעות לחלוטין. במסגרת ההצעה נמתחת ביקורת נגד ישראל על כך שהיא מבצעת חפירות במקומות שונים בבירה.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.