נתניהו. צילום: אמיר לוי, פלאש 90

 

במשרד החוץ מגיבים בזעם לקריאות האו"ם לחקור את חיסול המחבלים ברצועה בשישי, ושולחים מסר ברור: "מי שטועה לראות במפגן הרצחני הזה ולו קמצוץ של חופש ביטוי הוא עיוור לאיומים עימם מתמודדת מדינת ישראל".

"הגדר בין ישראל לבין רצועת עזה מפרידה בין מדינה ריבונית לבין ארגון טרור", מבהיר משרד החוץ. "היא מפרידה בין מדינה שמגינה על אזרחיה, לבין רוצחים השולחים את בני עמם אל הסכנה. הגדר מפרידה בין צבא שמפעיל כוח מתוך הגנה עצמית ובצורה ממוקדת ופרופורציונלית לבין החמאס, שמנסה לפגוע מזה שנים, כולל אתמול, במיליוני ישראלים ושמקדש את הרצח והמוות".

"מי שטועה לראות במפגן הרצחני הזה ולו קמצוץ של חופש ביטוי הוא עיוור לאיומים עימם מתמודדת מדינת ישראל", כך הודעת משרד החוץ.

ראש הממשלה בנימין נתניהו חיזק את כוחותינו: "‏כל הכבוד לחיילינו ששומרים על גבולות המדינה ומאפשרים לאזרחי ישראל לחגוג את החג בשקט. ישראל פועלת בתקיפות ובנחישות כדי להגן על ריבונותה וביטחון אזרחיה".

פדריקה מוגריני. צילום: Saeima

האיחוד האירופי: "יש לסיים הסגר על עזה"

מוקדם יותר קראה שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, לחקור את חיסול המחבלים פעילי הטרור, שניסו תוך הפגנות אלימות לחדור לשטח הריבוני של מדינת ישראל. "השימוש בתחמושת חיה צריך להיות תחת חקירה עצמאית ושקופה. בזמן שלישראל הזכות להגן על עצמה, השימוש בכוח צריך להיות מידתי בכל עת", אמרה מוגריני.

שרת החוץ של האיחוד האירופי המשיכה: "חופש הביטוי והאסיפה הן זכויות יסוד וחייבות להיות מכובדות. כל הצדדים צריכים לנהוג באיפוק ולהימנע מהסלמה וממעשים שמסכנים אזרחים. האיחוד האירופי שב על קריאתו לסיום הסגר על עזה ופתיחה מלאה של המעברים".

דבריה של שרת החוץ מוגריני מגיעים על רקע דברים שאמר הלילה מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, שקרא לפתוח בחקירה בלתי תלויה של חיסול המחבלים, כך פורסם ב"הארץ". דובר האו"ם, פרהאן חאק, פרסם הודעה מיוחדת בה התייחס לאירועים ואמר כי גוטרש "מודאג מאוד, ומבקש משני הצדדים להימנע מפעולות שיובילו לנפגעים נוספים".

מועצת הביטחון של האו"ם. צילום: מחלקת המדינה האמריקאית

 

מועצת הביטחון של האו"ם התכנסה הלילה לדיון חירום בעקבות האירועים בגבול הרצועה. "ישראל חייבת למלא את מחויבויותיה לשמירה על זכויות אדם לפי החוק הבינלאומי", אמר בכיר בארגון.

מסע הדה-לגיטימציה נגד זכותה של ישראל להגן על גבולותיה עבר גם בישראל עצמה, כשיו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, קראה גם היא לחקור את האירועים. "התוצאות הקשות והעדויות המצולמות מחייבות בדיקה ישראלית עצמאית, לרבנות בחינת הוראות הפתיחה באש וההתכוננות הצבאית והמדינית לאירועים", כך זנדברג.

17 מתוך המחבלים שחוסלו – בעלי רקע טרוריסטי

כזכור, אתמול (ו') חוסלו 17 מתוך עשרות אלפי המחבלים הפלסטינים שהגיעו לחמישה מוקדים לאורך גדר הגבול. המחבלים הבעירו צמיגים, השליכו בקבוקי תבערה ויידו אבנים לעבר הגדר ולעבר כוחותינו. הכוחות הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי לעבר מספר מסיתים מרכזיים. ‏בתוך כך, צלפים ביצעו ירי לעבר חולית מחבלים שניסתה להניח מטעני חבלה באחת הנקודות על הגדר. בנוסף ניסו חברי החוליה לירות אש נק״ל לעבר כוחותינו תוך שהם מסתתרים אחרי מפגינים. הפלסטינים מדווחים היום על 34 פצועים בסך הכל מירי ומגז מדמיע.

סיכול חוליית טרור אמש בצפון רצועת עזה. צילום: דובר צה"ל

 

מבדיקת צה"ל ושב"כ עולה כי לפחות 10 מתוך 17 המחבלים שחוסלו אתמול בצעדה – הם בעלי רקע טרוריסטי.
מצעב סלול – בן 23, תושב זואידה, פעיל בזרוע הצבאית של חמאס. ביצע פיגוע ירי לעבר כוחות צה"ל יחד עם מחבל נוסף בצפון הרצועה.
סארי אבו עודה – בן 28, תושב בית חנון, פעיל חמאס צבאי בגדוד בית חנון, פעיל נוחב'ה.
גהאד פרינה – בן 35, תושב שיח רדואן, מפקד פלוגה בזרוע הצבאית של החמאס.
אחמד עודה – בן 19 תושב עזה, פעיל חמאס צבאי בגדוד שאטי.
חמדאן אבו עמשה – בן 25, תושב בית חנון, פעיל חמאס.
מחמוד רחמי – בן 33, תושב סג'עיה תרכמאן, פעיל חמאס.
מחמד אבו עמרו – בן 27, תושב סג'עיה תרכמאן, פעיל חמאס צבאי במערך חפירת המנהרות.
עא פתאח עא נאבי – בן 20, תושב בית לאהיה, פעיל בזרוע הצבאית של חמאס.
אברהים אבו שאער – בן 29, תושב רפיח, פעיל ג'האד עולמי.
גהאד זהיר סלמאן אבו גאמוס – בן 30, תושב בני סוהילה, פעיל שוהדא אל אקצא.

10 מתוך 17 המחבלים שחוסלו ברצועה ביום שישי. תמונה: דובר צה"ל


ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם