ממשלת , כמו עוד מדינות במזרח אירופה, אינה רוצה להכניס מהגרים מוסלמים לשטחה. היא חושבת שמפת הפיגועים במערב אירופה חופפת כמעט אחד לאחד לריכוזי המוסלמים, וכדי למנוע פיגועים כאלו אצלם בהונגריה, עליהם למנוע כניסת מוסלמים נוספים לשטחם.

הסיפור הזה, כך נדמה, הרגיז את מאור הגולה והאיש שרוצה לחנך את כולנו – המיליארדר היהודי . סורוס, כך לפי ארגון NGO Monitor, מממן בקביעות את ארגוני השמאל הקיצוני בישראל ובחו"ל הפועלים נגד מדיניות הממשלה וחלקם אף תומכים בתנועת ה-BDS. אותו סורוס, כך טוענים בהונגריה, פועל נגד מדיניות ההגירה של ממשלת הונגריה ומממן ארגוני "זכויות אדם" הפועלים להכנסת מהגרים לתחומי המדינה. בתגובה, ממשלת הונגריה יצאה נגד סורוס בקמפיין שאומר: "לא ניתן להגירה הלא-חוקית להמשיך, ולא ניתן לסורוס להמשיך לצחוק". לא הוזכרה במילה עובדת היותו יהודי, אלא ניתנה תשובה למי שבאמצעות כספו רוצה לטרפד החלטה לגיטימית של ממשלת הונגריה.

"לא ניתן להגירה הלא ליגאלית להמשיך, ולא ניתן לסורוס להמשיך לצחוק". קמפיין התעמולה נגד סורוס בבודפשט. צילום: רויטרס
"לא ניתן להגירה הלא ליגאלית להמשיך, ולא ניתן לסורוס להמשיך לצחוק". קמפיין התעמולה נגד סורוס בבודפשט. צילום: רויטרס

 

התפנית המדהימה בסיפור הגיעה כאשר יגאל עמרני, ללא תיאום עם שר החוץ, החליט להגן על סורוס, ויצא בתקיפות נגד הקמפיין של ממשלת הונגריה. וזה, ערב ביקור מדיני חשוב של נתניהו בהונגריה.

ואני שואל: השתגענו? האם אנו כישראלים שסובלים מכל ארגוני החרם על שסורוס מימן, ומארגוני שמאל קיצוני (רשימה חלקית: , , , מולד, , המועצה האיראני-אמריקאית הלאומית, human rights watch), האם דווקא אנחנו צריכים להגן על פעילותו של סורוס האנטי-ישראלי? האם לממשלת הונגריה אין זכות לקבוע את מדיניות ההגירה שלה בלי שסורוס ינסה לחנך אותה וינסה להטות את החלטתה באמצעות הארגונים שהוא מממן?

ג'ורג' סורוס. צילום: Niccolò Caranti
ג'ורג' סורוס. צילום: Niccolò Caranti

 

בתשובה לפנייה שהעברנו לשר החוץ וראש הממשלה בעניין, נענינו כי "השגריר טעה בהתערבותו, וההתערבות הזו לא הייתה על דעתו של ראש הממשלה ושר החוץ". ועדיין, הנכונות של שגריר ישראל להגן על איש כמו סורוס מטרידה מאוד.

בישראל היו שקפצו מיד להגנתו של סורוס ואמרו שזכותו להנחיל את המוסר היהודי ולהיות אור לגויים. פה אני מודה שכבר התבלבלתי. כי אלו הם בדיוק אותם אנשים שצווחים "הדתה" על כל סיפור מהמקרא שנקלע בטעות לשיעור בבית הספר. אז לשיטתם, את ילדי ישראל אסור ללמד חצי מושג ביהדות בגלל הדתה, אבל לסורוס מותר לחנך את הגויים בשם אותה יהדות שהם כה מפחדים ממנה? די לצביעות.

מדוע משרד החוץ מגבה את תומך השמאל הקיצוני? סגנית השר ציפי חוטובלי. צילום: פלאש 90
מדוע מגבה את תומך השמאל הקיצוני? סגנית השר . צילום: פלאש 90
שמעון ריקלין

שמעון ריקלין


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.