מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה בנאום לציון 11 שנים למלחמת לבנון השנייה. צילום: רויטרס
מנהיג חסן נסראללה בנאום לציון 11 שנים למלחמת לבנון השנייה. צילום: רויטרס

 

בירושלים הביעו שביעות רצון מהחלטת מועצת הביטחון של האו"ם שחידשה את המנדט של כוח השלום בדרום לבנון ואף הרחיבה אותו כדי למנוע את הפרות חיזבאללה, ומשרד החוץ בירך על המהלך.

" מברכת על החלטת חידוש מנדט יוניפי״ל שמועצת הביטחון אימצה השבוע" נכתב בהודעת . "חשיבות ההחלטה טמונה בקריאה ליוניפי״ל לפעול באופן תכליתי ומשמעותי כדי למנוע את התעצמות חיזבאללה בדרום לבנון. ההחלטה מבטאת הכרה מצידה של מועצת הביטחון שהשינוי הכרחי ושיש להעניק ליוניפי״ל את הכלים ואת הגיבוי למצות את המנדט שלו באופן מלא".

במשרד החוץ מרוצים שהמאמץ הבינלאומי של הממשלה נשא פרי: "ההחלטה מביאה לסיום מוצלח מאמץ בינסוכנותי של חודשים בהובלת רה״מ ומשרד החוץ כדי להעלות למודעות ולהביא לפעולה נמרצת יותר של מועצת הביטחון ושל יוניפי״ל בשטח".

כוח יוניפי"ל בדרום לבנון, סמוך לגבול עם ישראל. צילום: רויטרס
כוח יוניפי"ל בדרום לבנון, סמוך לגבול עם ישראל. צילום: רויטרס

 

תודה מיוחדת ניתנה לאמריקאים: "ישראל מודה לארה״ב ולממשל טרמפ על המנהיגות שגילו. אנחנו מבקשים להביע תודה מיוחדת לשגרירת ארה״ב באו״ם על נחישותה ומחויבותה להילחם בטרור ולשפר את המצב בדרום לבנון ועל ידידותה לישראל".

"בעקבות ביקורו החשוב של מזכ״ל האו״ם בישראל, אנו מבקשים להביע את ציפייתנו שבהמשך למכתב ששיגר מזכ״ל האו״ם למועצת הביטחון ביחס ליוניפי״ל, יידע המזכ״ל להשתמש בכלים שההחלטה מהשבוע נותנת בידיו כדי להמשיך ולהנחיל את רוח הפעולה הנחושה בקרב כוח יוניפי״ל", נכתב בהתייחס לביקור גוטרש בישראל.

לסיום נכתב כי "ישראל סבורה שרק פעולה נחושה של הכוח בהתאם להחלטה שאומצה השבוע תתרום לשימור היציבות, השקט והביטחון בגבול ישראל-לבנון. ישראל מבקשת להודות למדינות שתורמות כוחות ליוניפי״ל".

ארה"ב תאיים בפרישה? שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי. צילום: רויטרס
תודה מיוחדת לשגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי. צילום: רויטרס

 

כזכור, אתמול (ה') פורסם כי מועצת הביטחון של האו"ם חידשה את המנדט השנתי של כוח השלום יוניפי"ל בדרום לבנון, שמעתה יהיה רחב יותר וישים דגש על התחמשות חיזבאללה. אם עד עתה יוניפי"ל "העלים עין" מהפרות חיזבאללה בנוגע להחלטה 1701 (הפסקת האש בין ישראל לחיזבאללה במלחמת לבנון השנייה), מעתה יתקל ארגון הטרור בפיקוח מוקפד יותר שיכלול כניסה של כוח השלום של האו"ם לכפרים בדרום לבנון בהם מרכז חיזבאללה את פעילותו, והעברת דיווחים שוטפים ורחבים יותר מבעבר על המתרחש שם.

המהלך קודם ע"י שגריר ישראל באו"ם , שזכה לתמיכה ודחיפה רבה מצידה של שגרירת ארה"ב ניקי היילי, שהפעילה לחץ על מועצת הביטחון. הצרפתים שהתנגדו תחילה למהלך, נכנעו ללחץ שהפעילו האמריקאים, ורוסיה, אחרי פגישת רה"מ נתניהו עם הנשיא פוטין, לא התנגדה למהלך.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.