פרסם הודעת לניסוי הגרעיני האחרון שביצעה צפון-קוריאה בפצצת מימן בלילה שבין מוצאי שבת לראשון. על פי ההודעה, "הניסוי מהווה המשך לדפוס הפעילות המתריס של . על קוריאה למלא אחר כל החלטות מועצת הביטחון בנושא זה ולהימנע מניסוי ופיתוח של נשק להשמדה המונית ואמצעי שיגורו". עוד נכתב בהודעה, כפניה למדינות העולם: "תגובה בינלאומית נחרצת תמנע ממדינות נוספות לנהוג באופן דומה".

כזכור, קוריאה הדרומית הגיבה לניסוי הגרעיני שביצעה בתרגיל שנערך בשעות הלילה והבוקר (ב'), הכולל שימוש באש חיה והמדמה תקיפת אתרי גרעין של השכנה הצפונית. במסגרת התרגיל שוגרו טילים בליסטיים וטילי אוויר-קרקע ארוכי טווח, כך מסר הצבא הדרום-קוריאני. בין האתרים בהם דימה הצבא תקיפה, נמצא גם האזור בבירה הצפונית פיונגיאנג ממנו בוצע הניסוי האחרון בפצצת המימן, ניסוי שגרם לרעידת אדמה עזה. סוכנות הידיעות הדרום-קוריאנית Yonhap, מדווחת כי סיימה את הכנותיה לשיגור בליסטי נוסף בקרוב, שביעי במספר, כתגובה, וכי ייתכן שמדובר בטיל בליסטי בין-יבשתי. לפי הצבא הדרום קוריאני, זוהו פעילויות חריגות באחד האתרים לשיגור טילים בצפון קוריאה. קוריאה הצפונית שיגרה בתגובה מסר מאיים לשכנה הדרומית: "התנהגו בהיגיון או שתהפכו לעפר ואפר".

שיגור טיל מצפון קוריאה לעבר יפן. צילום מסך
שיגור הטיל מצפון קוריאה לעבר יפן

 

עוד מסר הצבא, כי הטילים הבליסטיים שוגרו ממטוסי F15 ופגעו במטרותיהם בים המזרחי, וכי במקביל סיאול נערכת לאימונים ותרגיל משותפים עם צבא ארה"ב. מחר צפוי לאשר המשרד להגנת הסביבה במדינה המאוימת את הצבתה של מערכת ההגנה מפני טילים THAAD ששלחה אליה ארה"ב.

כזכור, אתמול נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הגיב לניסוי השכנה הצפונית וכתב בחשבון הטוויטר שלו כי "ארה"ב שוקלת, בנוסף לאפשרויות אחרות, לנתק את קשרי המסחר עם מדינות שעושות עסקים עם קוריאה הצפונית". מועצת הביטחון של האו"ם אף הודיעה כי תתכנס בנושא הניסוי הגרעיני.

בסוף החודש שעבר, שיגרה צפון קוריאה טיל שחלף מעל המרחב האווירי של יפן. לפי הערכות מומחים, הטיל ששוגר היה מסוג הווסונג-12, טיל לטווח בינוני שפותח בעת האחרונה. השיגור בוצע בזמן שכוחות אמריקאיים ודרום קוריאניים עורכים בחצי האי צבאי שפיונגיאנג מתנגדת לו. אז התכנס הקבינט לדיון חירום בסיאול, אך בסופו לא הודיע על היערכות מסוימת והסתפק בהודעת גינוי לשיגור הצפון קוריאני.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.