משרד הביטחון תקף את ממשל אובמה בחריפות על דבריו במסיבת עיתונאים בפנטגון בה אמר נשיא ארה"ב כי ישראל מודה היום שההסכם עם איראן הוא הסכם טוב. ממשרד הביטחון השוו את ההסכם עם איראן להסכם עם הנאצים במאה הקודמת.

משרד הביטחון תוקף את ממשל אובמה. פלאש 90
משרד הביטחון תוקף את ממשל אובמה. פלאש 90

במסיבת עיתונאים שערך הנשיא אובמה בפנטגון אמר הנשיא על ההסכם: "אפילו ישראל, המתנגדת החריפה ביותר להסכם, מודה היום שהוא עובד", עוד הרחיב נשיא ארה"ב "צה"ל וקהילת המודיעין הישראלית הגיעו למסקנה שההסכם שינה את המצב באיראן לחלוטין והצליח לחסל את תכנית הגרעין של הרפובליקה האסלאמית והגדילה את הזמן הדרוש לטהרן להפיק חומר בקיע לנשק גרעיני".

הסכמי מינכן לא מנעו את השואה, והדבר נכון לגבי ההסכם עם איראן

משרד הביטחון הישראלי מסר בתגובה כי "מערכת הביטחון הישראלית סבורה כי להסכמים יש ערך אך ורק אם הם מבוססים על מציאות קיימת, ואין להם כל ערך אם העובדות בשטח הפוכות לגמרי מאלו שההסכם נשען עליהן".

במשרד הביטחון השוו את את ההסכם עם איראן להסכם עם הנאצים. "הסכמי מינכן לא מנעו את מלחמת העולם השנייה ואת השואה, בדיוק משום שהנחת הבסיס שלהם, שלפיה גרמניה הנאצית יכולה להיות פרטנר לאיזשהו הסכם, הייתה שגויה ומשום שמנהיגי העולם דאז התעלמו מן הדברים המפורשים של היטלר ושאר מנהיגי גרמניה הנאצית", נכתב. "הדברים הללו נכונים גם לגבי איראן, שגם היא מודיעה בפירוש ובריש גלי כי מטרתה היא השמדת מדינת ישראל".

עוד נמסר ממשרד הביטחון "דו"ח מחלקת המדינה האמריקנית שפורסם השנה קבע כי היא נמצאת במקום הראשון כספונסרית של הטרור העולמי. לכן, מערכת הביטחון, כמו כל עם ישראל וכמו רבים בעולם, מבינה כי הסכמים מסוג זה שנחתם בין המעצמות לבין איראן אינם מועילים אלא רק מזיקים למאבק בלתי מתפשר שיש לנקוט מול מדינת טרור כמו איראן".

מלשכת ראש הממשלה נתניהו נמסר, כי "עמדת ישראל בסוגיית ההסכם עם איראן נותרה כשהיתה, אך ראש הממשלה נתניהו מאמין בתוקף שלישראל אין בעלת ברית חשובה יותר מארה"ב".

"כפי שרה"מ נתניהו פירט בנאומו בעצרת האו"ם בשנה שעברה, חשוב כעת שגם אלה שהסכימו וגם אלו שהתנגדו, ישתפו פעולה להשגת שלושה יעדים: לוודא שאיראן אינה מפירה את תנאי ההסכם, להתמודד עם התוקפנות האזורית של איראן ולפרק את רשת הטרור העולמית של איראן". עוד נמסר כי "רה"מ נתניהו מצפה כי יעדים אלה יהפכו למדיניות משותפת ולהמשך חיזוק הברית בין ישראל לבין ארה"ב עם הנשיא אובמה ועם הממשל האמריקני הבא".

 

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.