הרשות המאשרת במשרד הביטחון החליטה להכיר בתושב ראובן שמרלינג הי"ד, שנרצח בערב חג הסוכות האחרון בכפר קאסם, כנפגע טרור, לפי חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה. את ההחלטה קיבל הסגן הבכיר ליועמ"ש למערכת הביטחון, עו"ד ידידיה (דידי) אורון, בשבתו כ'רשות המאשרת' במשרד הביטחון, וזאת על סמך ממצאי חקירת השב"כ המצביעים על כך שמדובר בפיגוע טרור, אשר בוצע ממניע לאומני. על פי הודעת משרד הביטחון, ההחלטה הועברה לטיפול אגף נפגעי פעולות איבה במוסד לביטוח לאומי, ותאפשר להעניק למשפחתו של שמרלינג ז"ל את מלוא הזכויות והסיוע המוענק לנפגעי איבה.

הוכר כנפגע טרור. ראובן שמרלינג הי"ד
הוכר כנפגע טרור. ראובן שמרלינג הי"ד

 

עוד בטרם הובא לקבורה, הכריזה משפחת הנרצח מאלקנה בהודעה לתקשורת כי אין להם ספק שמדובר ברצח על רקע לאומני. "המשפחה המורחבת המומה ואבלה על הירצחו של בעל, אב וסב אהוב. למשפחה הכואבת אין ספק כי מדובר ברצח נתעב על . ראובן (מוטי) שמרלינג ז"ל היה אדם אהוב על כל מכריו, איש חסד לכל נצרך ללא הבדל. היה מוקד של שמחה והפיץ אור בכל מסגרת שבה פעל", נכתב בהודעה.

"אדם אשר תרם ממרצו ופועלו לטובת הקהילה והיה נכון להושיט יד לעזרה לכל נזקק בכל עת ורבות מהפעמים עשה זאת בסתר. שימש כחזן בבתי הכנסת באלקנה בתפילות הימים הנוראים וכל הקהילה נרגשה מקולו הערב ותפילתו היוצאת מן הלב. נלקח מאיתנו ביום הולדתו ה- 70, כשכל המשפחה המורחבת מתכנסת לחוג את החג כמידי שנה בשנה בחג הסוכות. מסיבת הולדתו הפכה לצערנו ליום אבלנו", הוסיפה המשפחה האבלה.

אלפים ליוו אותו בדרכו האחרונה. לווית ראובן שמרלינג. צילום: דני סיטרון
אלפים ליוו אותו בדרכו האחרונה. לווית ראובן שמרלינג הי"ד. צילום: דני סיטרון

 

כזכור, גופתו של שמרלינג הי"ד אותרה בערב חג הסוכות בכפר קאסם עם פצעי דקירה ואלימות בכל חלקי הגוף. בנו איתר את גופתו בעסק לייבוא פחמים אותו ניהל באזור התעשייה בכפר והזעיק את צוות מד"א שנאלץ לקבוע את מותו. עפ"י החשד, פועלים פלסטינים אותם העסיק הנרצח היכו אותו למוות ונמלטו מהמקום.

בחג הסוכות היה אמור שמרלינג לחגוג את יום הולדתו ה-70. ארבעת ילדיו ו-19 נכדיו הגיעו בהפתעה לחגוג לו בחג והדפיסו חולצות 'צעיר בן 70'. אלפים ליוו אותו בדרכו האחרונה בהלוויה שנערכה באלקנה. בני המשפחה הגיעו להלוויה עם החולצה שהכינו.

"אבא אהוב שלנו, הכול היה מוכן ליום ההולדת שלך. הכנו שיר, הדפסנו חולצות, הכנו מצגת ומשחק לכול המשפחה ורק החתן הנמצא לא נמצא", ספדה לו בתו עידית במהלך ההלוויה. "לא הספקנו להיפרד אבא. תודה אבא. תודה על מאור הפנים, על החיוך הקורן, על אהבה אמיתית לאמא ולנו, על שמחת החיים, זמירות השבת, התפילות והעזרה הרבה".

גם הדר, הנכדה הבכורה, ספדה לו ואמרה: "סבא, זה פשוט לא נתפס. אנחנו יושבים כולם אצלכם בחג ומחכים שתיכנס לסוכה בצחוק גדול או בשיר, שתשב ליד השולחן ותניף את אחד הקטנים. אתה כמו דוד המלך שנולד ונפטר באותו יום בגיל 70".

הכוחות בזירת הפיגוע בכפר קאסם. צילום: קבוצת מדברים תקשורת
הכוחות בזירת הפיגוע בכפר קאסם. צילום: קבוצת מדברים תקשורת
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא