מסמך פנימי של שהגיע לידי מערכת "" חושף את הנתונים המלאים: 6,855 בהגרלת בשנת 2016 – 5,518 ויתרו על זכאותם.

תכנית הדגל של משרד האוצר כשלה, כך עולה ממסמך פנימי של האוצר שהגיע לידי "כלכלי בלילה". על פי הדו"ח, במהלך 2016  שווקו 6,855 דירות להגרלה במסגרת תכנית "המחיר למשתכן", כשלא פחות מ-5,518 זוכים בחרו לא לממש את זכאותם.

פירוש הדבר הוא שחלק משמעותי מהדירות נדחו על ידי הזוכים בהגרלה, שהעדיפו לוותר על הדרה ובכך להעביר אותה לידי הבא אחריהם בתור בהגרלה – על ידיהם נדחו שוב.

כזכור, עם מינויו, דרש שר האוצר משה כחלון את המפתחות לניהול משבר הדיור. בהנהגת כחלון, הוחלט על שורת רפורמות במטרה להצר את ידיהם של משקיעי הדיור ולגרום להם להיפטר מהדירות ה"עודפות" שברשותם. גולת הכותרת של התכניות של כחלון היא "מחיר למשתכן". מדובר במכה קשה עבור כחלון, המוכיחה כי היוזמה הרשומה על שמו להורדת מחירי הדיור קורסת.

"מחיר למשקיע"

אחת המטרות המרכזיות שהציב כחלון הייתה לתמרץ זוגות צעירים לקנות דירות בפריפריה ולעזוב את איזורי הביקוש במרכז. רובם המוחלט של המתמודדים בפרויקט איתם דיברנו מספרים כי אין בכוונתם לגור בדירות המוגרלות אלא להשכיר אותן במידה ויזכו, ולהמשיך לגור בשכירות במרכז הארץ. בכך, הפכה תכנית "מחיר למשתכן" הפכה לתכנית "מחיר למשקיע".

הנחת העבודה הזאת מתגלה כדפוס, וכשהמון זוכים מתכוונים להפוך ממחוסרי דיור למשקיעים לכל דבר, מטרת תכנית הדגל נופלת באפקט דומינו: גובה השכירות נעשה לא יציב, רכישת הדירה הופכת ללא כדאית והזוכים מבטלים את זכיותיהם.

מספר המבטלים הגבוה ביותר נצפה בקרית ביאליק, שם שווקו 457 דירות, ומספר המבטלים עומד על 1002 דירות. במעלות תרשיחא שווקו 247 דירות וביטלו את זכייתם 549 משתתפים. בפרויקט באופקים על 194 דירות ביטלו 588 זוכים, ובירוחם שווקו 214 דירות – וביטלו 495 זוכים. בכל מיזם בו כמות המבטלים גבוהה ממספר הדירות ששווקו, משמעות הדבר היא שעל כל דירה עברו לפחות שני זוכים ובחרו שלא לממש את הזכייה בהגרלה.

רבים מזוכי הגרלות 'מחיר למשתכן' מסרבים לעזוב את ערי הביקוש ומבקשים לתקוע יתד במרכז. האופן בו תופסים זוגות את מיזם הדגל של משרד האוצר גורם לכך שגם בערי הביקוש הם הופכים להיות בררניים במיוחד. כך למשל בלוד שווקו 376 דירות ומספר המבטלים עומד על 563 סה"כ- כלומר 150%. ברעננה המספרים דומים: מתוך 80 דירות ששווקו, 121 זוכי דירות ביטלו, כלומר 151%. חשוב לציין כי במקרה המסוים הזה, מחירי הדירות עדיין מאד גבוהים על אף הנחת מחיר למשתכן.

איפה הביקוש

נתוני האוצר לא רק חושפים את כישלון הפרויקט אלא מהווים מדד לאטרקטיביות של ערים מסוימות בארץ. כך למשל בראשון לציון בשלושה פרויקטים המכילים 162 דירות יחדיו – לא דווח על זוכה אחד שביטל את זכייתו.

בכלל הפרויקטים בראשל"צ שווקו 714 דירות ואחוז המבטלים עומד על פחות מעשרה אחוזים. כמות מבטלים זניחה סה"כ במיוחד לאור העובדה שבחלק מהפרויקטים קיימות דירות גן שמחירם גבוה ובאופן טבעי גורם לביטולים של זוכים.

גם מבשרת ציון מככבת: מתוך 457 דירות בשני פרויקטים ביטלו רק 17 זוכים. כלומר 3.7%. היחידה שהתקרבה אליה באחוז המבטלים היא פרדסיה עם פחות מ-2% ביטול.

מי הפונים

מחיר למשתכן נועד להשיג דירות עבור זוגות צעירים. אחוז הזוכים הנשואים עומד על 75%  ורק 17.9% הינם רווקים. מעל 50% מזוכי הפרויקט נעים בטווח הגילאים של בין 31 ל-40, אחוז הזוכים מתחת לגיל 30 עומד על 30.2%. יש גם זוכים מעל גיל 60 והם מהווים 1.1%. אמנם לא בדיוק קהל היעד, אבל גם זה קיים.

לפרויקטים של מחיר למשתכן בהגרלות פתוחות נרשמו 28,709 משקי בית. הרבה מעל לכמות הדירות בהגרלות שעומד על 1,572 סה"כ. כך למשל, בעפולה סיכויי הזכייה עומדים על 1:490 כשיש הגרלה אחת פתוחה. בחריש 1:40, בדימונה 1:19, ובקרית שמונה הסיכויים הטובים ביותר-1:8 כשמדובר בשתי הגרלות פתוחות.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.