פרסום ראשון: ביה"ד הצבאי אישר קבלת ראיות חדשות נגד המחבל שדקר את נירית זמורה. זאת בהתאם לבקשת הפרקליטות הצבאית. הראיה החדשה היא זכרון דברים (זכ"ד) מחקירות המחבל אשר הגיע לפרקליטות הצבאית לפני מספר ימים אשר ממנו עולה כי המחבל הודה כי בכוונתו היה לרצוח את זמורה.

הבוקר התקיים דיון שלב הטיעונים במשפט זמורה. כזכור, כפי שפורסם אתמול לראשונה ב"היום הזה", הפרקליטות הצבאית ביקשה מבית הדין הצבאי במחנה עופר להציג חומר חדש שיוכיח כי המחבל חמזה פאיז שדקר את נירית זמורה פעל בניסיון לבצע רצח.

עוה"ד המייצג את התביעה אמר: "אנחנו נבקש להעביר חומר חדש כדי שתוכלו לקבל החלטה בין היתר על בסיס החומר שלטעמינו מלמד שיש פוטנציה להשפיע על הכרעת הדין של כולכם".

הסנגור עו"ד לביב חביב לעומת זאת, ביקש לדחות את הבקשה על הסף, זאת לאור השלב המאוחר בו הוגשה.: "זה מביך הניסיון של התביעה לבוא היום ולהצטרף למקהלה ולניסיון המתוזמן והמאורגן שמתחולל מאז הכרעת הדין להשפיע על בית המשפט.  הניסיון היום להגיש בלי לקבל תגובה מראש ולהמציא בכוח ברגע האחרון בכדי להשפיע על בית המשפט".

"אני מבקש לדחות בקשה על הסף. לאור השלב שבו הוגשה ובו  נטענה שהתביעה מצאה ברגע הזה אחרי הכרעת הדין ראיה שיש בה להשפיע על הכרעת בית המשפט היא לכשעצמה טענה שצריכה לגרור אחריה לא רק דחיית בקשה, אלא נזיפה בתביעה על התנהלות שכזו. על אי עמידה בחובה בסיסית במשפט פלילי והיא העברת מלוא חומר הראייה. במקום להתבייש בשל המחדל באה התביעה ומנסה להבנות ממחדליה".

"כאשר היום מנסים לבוא ולפגוע אפילו בשוליים הצרים שמאפשר ההליך בבימ"ש צבאי. גם את זה מנסים לשלול מההגנה. הציפייה היתה שהתביעה הצבאית תעמוד לצד המוסד הזה ולא לעמוד יחד עם המבקשים להסית נגדו."

נורית זמורה, פצועת הפיגוע

 

התובע השיב לטענות הסנגור והודע כי הפרקליטות מודעת כי מדובר בבקשה חריגה, אך הסביר: "ההחלטה להגיש בקשה זו לא התקבלה כלאחר יד, לאחר לא מעט התייעצויות פנימיות אצלנו.  לנו כתביעה צבאית יש חובה להביא לבית משפט כל הראיות הרלוונטיות. גם אם בסיטואציה מסוימת בעקבות תקלה החומר לא היה בידינו בשלב המתאים. חשוב להדגיש שהפרט הזה לא היה בתיק החקירה ועל כן לא הייתה לנו דרך לדעת שאנחנו לא יודעים עליו.

"על אף שהבקשה חריגה אנחנו סבורים שבבחינה המשפטית השיקולים המשפטיים מתקיימים במקרה שלנו.הראיה החדשה לא מקימה חשד אחר לא מובילה לשינוי חזית. מדברת על אותן נקודות שממילא היו במחלוקת. בהיבט הזה ההגנה יכולה להתמודד עם הראייה החדשה".

עו"ד חיים בלייכר מחוננו אשר מלווה את המשפחה מסר כי "אנו מצפים ממערכת המשפט הצבאית להביא דין צדק ובסופו של הליך להרשיע בניסיון לרצח את המחבל הנתעב. בנוסף אנו קוראים למערכת המשפט להחיל מאסרי עולם על מחבלים אלו כפי שמורה החוק הצבאי. יש להשתמש כנגד הטרור בכלים שירתיעו וימנעו מהטרוריסטים לשוב ולבצע זממם כשהשתחררו."

טל מאיר

טל מאיר

כתבת ערוץ 20 לענייני התיישבות