דרמה היום (ד') בבית המשפט המחוזי בלוד במשפטו של עמירם בן אוליאל, הנאשם ברצח משפחת דוואבשה בכפר דומא. ארבע שנים לאחר שנעצר, במהלכן עונה בחקירותיו, הבוקר החל שלב הראיות במשפטו של בן אוליאל שחזר בו מהחלטתו להעיד היום בבית המשפט.

עורכי דינו של בן אוליאל עו"ד אשר אוחיון ועו"ד יצחק בם, הציגו בבוקר בשלב ההגנה לשופטים ראיות שונות אשר לטענתם צפויות לזכות את בן אוליאל. עוה"ד אשר אוחיון מסר בשמו של בן אוליאל לבית המשפט: "ההחלטה שלא להעיד היא ביטוי לתחושת העוול שנעשה לבן אוליאל במשפט הזוטא כאשר בימ"ש פסל רק חלק מההודאות למרות העינויים שקדמו להם".

עמירם בן אוליאל, הנאשם בפרשת דומא. צילום: מתוך פייסבוק

 

בן אוליאל מסרב להעיד במשפט ולהגן על עצמו משום שלדבריו המשפט "מכור": "בית המשפט לא פסל את ההודאות שהוצאו ממני בעינויים" אמר.

"לאחר שכל הודאות הקטין נפסלו, לאחר שבימ"ש קבע כי בן אוליאל עונה ופסל חלק מאמרותיו, ולאחר שהפרקליטות חזרה בה מכתבי אישום נוספים בפרשה בעקבות החשיפה כי ההודאות הוצאו מהנאשמים תחת לחצים בלתי סבירים ובלתי חוקיים – כעת הגיע השלב שבו ההגנה תספר לבימ"ש ולציבור בישראל מה באמת קרה בדומא" אמר קרוב משפחתו של בן אוליאל מחוץ לדיון. "עמירם זכאי, נוכיח את חפותו וזה מה שתראו בדיונים הקרובים".

 

מדובר בביטוי לתחושת העוול שנעשה לו במשפט

המשמעות של סירובו של בן אוליאל להעיד להגנתו עלולה לעלות לכדי הרשעתו. השופטת רות לורך הבהירה לסניגוריו של בן אוליאל את משמעות ההחלטה, בתגובה אמר סנגורו: "הוא מבין את משמעות ההחלטה, ומבקש להוסיף משפט אחד: מדובר בביטוי לתחושת העוול שנעשה לו במשפט הזוטא שבית המשפט פסל רק חלק מהודאותיו למרות שהוצאו ממנו בעינויים".

במהלך הדיון עלתה לדוכן העדים גברת ניזרי, חמותו של בן אוליאל. בעדותה, מסרה כי שמעה על האירוע בבוקר יום שישי ברדיו וביקשה מאוריין בתה שישמרו על עצמם מהתפרעויות צפויות היות והם גרים קרוב.

"אוריין לא ידעה מזה. היא הייתה בדיוק בהסעה לחברות, היא אמרה שהבת בבית ועמירם שומר עליה כרגע" העידה החמות. כשנמסר להם שעמירם חשוד בהצתה,  אוריין מיד אמרה שהיא זוכרת שעמירם היה איתה כל אותו הלילה. " כל פעם שהנושא עולה אוריין אומרת שזה עוול. שהיא זוכרת שהייתה לצדו כל הלילה".

משפחה וחברים מחוץ לכותלי אולם בית המשפט בו נערך דיון בתיק דומא. צילום ארכיון: תומר ניוברג, פלאש 90

 

אלימות קשה שהופעלה כנגד עמירם בעת המעצר

בחקירה הנגדית השמיעה הפרקליטה לגברת נזרי שיחת טלפון שלה עם אוריין שנשמעת בשיחה בוכה ומספרת על אלימות קשה שהופעלה כנגד עמירם בעת המעצר. בתם התינוקת נשמעת בוכה ברקע.

הפרקליטה: מה חשבת? שזה קשור לדומא?

ניזרי: אני מכירה את עמירם היטב, ואני יודעת שהוא לא יכול להיות קשור לדומא בשום צורה.

הפרקליטה: אבל את קישרת.

ניזרי: אני יודעת שהוא לא יכול להיות קשור לשום פיגוע, אבל השב"כ יכול לטעות.

הפרקליטה: אבל את חשדת שזה הפיגוע בדומא?

ניזרי: לא יכולתי לדעת, לא ידעתי משהו ספציפי.

הפרקליטה: את יודעת על עוד אירוע טרור יהודי? הרי אמרו שזה טרור יהודי. איזה עוד אירועים של טרור יהודי היו באותה תקופה?

ניזרי: "אני לא מכירה. לא זוכרת. לדעתי רוב האירועים האלה בכלל לא נעשו על ידי יהודים".

ניזרי: אני חושבת שההצתה בדומא נעשתה על ידי ערבים.

ניזרי ממשיכה: "אוריין בקשה עוד ועוד להעיד על האליבי שלה"

הפרקליטה:  "למה את לא הגעת למשטרה לומר את האליבי של אוריין?"

ניזרי: "זה תפקיד של המשטרה לפנות אליי אחרי שאוריין העידה וספרה על הקשר שלי לסיפור".

 

"עמירם היה בבית"

לאחר מכן עלתה אוריין, אשתו של עמירם לדוכן העדים ומסרה את גרסה לאותן שעות בהן אירעה ההצתה, המספקת אליבי לעמירם. בן אוליאל העידה כי בעלה עמירם היה איתה כל הלילה יחד בבית: "גרנו במשאית עם חדר אחד, בקצה של היישוב עדי עד, במקום מרוחק משכנים. אני יכולה לזכור מה עשה עמירם באותו לילה מהשעה 23:30 בערך. כל יום עמירם היה הולך ללמוד תורה, לפעמים ביישוב הדעת, לפעמים בעדי עד. היינו אוכלים ומדברים ואז הולכים לישון. אין מצב שבשעה 23:30 עמירם לא בבית. הוא לא היה משאיר אותי לבד עם התינוקת".

"באותו לילה הלכנו לישון בסביבות השעה 1:00, בשעה חמש בבוקר כבר הייתי צריכה להיפגש עם חברות במעיין" המשיכה אוריין. "בשעה 4:00 התעוררתי וראיתי את השעה. בחמש התעוררתי ויצאתי ועמירם, גם בין השעה 1:00 לשעה 4:00 אני זוכרת כמעט ב 100% שהתעוררתי שוב להניק" הוסיפה אוריין.

אוריין המשיכה "אין מצב שעמירם לא היה ולא שמתי לב. הייתי רואה אם הוא לא היה בבית. הדלת של המשאית היתה חורקת, כשפותחים אותה יש רעש חזק, אם הוא היה יוצא בטוח הייתי מתעוררת".

אוריין יצאה בשעה 5:00 מהבית כדי להסיע את הבנות איתן קבעה למאחז הסמוך גאולת ציון. "עמירם היה בבית עם התינוקת, ב7:00 חזרתי הביתה למשאית ועמירם היה בבית. בבוקר התארגנו בבית להכנות לשבת."

אוריין ביקשה להגיש לבית המשפט דיסק און קי ובו סרטון ראיון של אוריין בטלוויזיה ביום 9 לדצמבר, במהלך מעצרו של עמירם, ובו ספרה את האליבי שלה לכל עם ישראל.

בחקירתה הנגדית, הטיחה הפרקליטה באוריין שהיא הוזמנה לחקירה משטרתית כבר ב12 לנובמבר, 3 שבועות לפני המעצר.  אוריין השיבה שהיא בקשה שתישלח לה הזמנה בדואר כי היא לא יודעת בוודאות שההזמנה הטלפונית היא אכן של גורם משטרתי והיא לא חייבת להאמין לו.

אוריין: "מי שטלפן להזמין אותי לחקירה בנובמבר אמר לי שהוא לא יכול לומר לי על מה הוא רצה לחקור אותי".

הפרקליטה השמיעה לאוריין שיחת טלפון עם חברה ביום שבו קבלה הזמנה טלפונית לדיון שבה הן משוחחות על הזימונים לחקירות במשטרה של החבר'ה.  עו"ד אוחיון אומר שנשמע בבירור שהנושא של דומא עולה בצחוק.

הפרקליטה שאלה את אוריין לגבי החקירה במשטרה לפני המעצר ושאלה מדוע היא לא מסרה את האליבי באותה החקירה. אוריין טענה בתגובה שהחקירה ההיא הייתה מנותקת מהמציאות והיא לא נשאלה בה על שום אירוע ספציפי.

 

הודאה מחקירות העינויים

הפרקליטה הציגה את ההודאה של עמירם בחקירות העינויים בהן אמר שיכול היה לצאת בלי להעיר את אוריין. אוריין השיבה שאין סיכוי שהיה יוצא בלי שתשמע אותו.

במסגרת הדיון שהתקיים הבוקר בביהמ"ש המחוזי מרכז בלוד הודיע עו"ד אשר אוחיון כי בימים הקרובים יגיש לביהמ"ש חוות דעת של מומחים גרפולוגיים, אשר קבעו כי כתובת הגרפיטי שנמצאה באירוע בכפר דומא לא תואמת לכתב היד של עמירם בן אוליאל. לפי כתב האישום בן אוליאל שהה לבדו בכפר דומא, וכתב את שתי כתובות הגרפיטי שנמצאו סמוך לזירה.

הרצח בכפר דומא אירע לפני ארבע שנים, כתוצאה מהצתה בביתה של משפחת דוואבשה. כתוצאה מהשריפה נספו התינוק עלי ושני הוריו. בן אוליאל נעצר יחד עם קטין נוסף ובמסגרת חקירתו הודה בתכנון הרצח בדומא ובשורה נוספת של הצתות ופיגועי טרור. בכתב האישום נכתב כי לאחר רצח מלאכי רוזנפלד הי"ד ביוני 2015, קשרו קשר עמירם בן-אוליאל והקטין הנאשם עימו לבצע פיגוע נקמה נגד ערבים. השניים הסכימו על מיקום הפיגוע- הכפר דומא. על מנת להוציא את התכנית לפועל הכין בן-אוליאל תיק עם שני בקבוקי נוזל דליק, סמרטוטים, מצית, קופסת גפרורים, כפפות ותרסיס צבע שחור- כך על פי כתב האישום. בליל ה- 30 ביולי יצא בן-אוליאל מביתו כדי להיפגש עם הקטין הקטין במערה. מאחר והקטין לא הגיע במועד המתוכנן, החליט בן-אוליאל לבצע את הפיגוע לבדו.

על פי כתב האישום הוא ריסס כתובות "נקמה" ו"יחי המלך המשיח" על קירות הבית של קרובי משפחת דוואבשה, ואז השליך בקבוק תבערה דרך החלון. הבית היה ריק מאדם. משם פנה בן-אוליאל לעבר ביתם של סעד ורהאם דוואבשה כשבידו בקבוק התבערה השני. לאחר שניסה לפתוח שני חלונות ללא הצלחה, פתח את חלון חדר השינה בו לנו באותה עת בני המשפחה, הדליק את בקבוק התבערה השני, השליכו לעבר החלון ונמלט בריצה.

במהלך חקירותיו, הוציאו החוקרים מבן אוליאל הודאה במעשים אך הודאותיו נפסלו באופן חלקי במהלך משפט הזוטא שהסתיים בשנה שעברה מאחר והוצאו בעינויים קשים, בהפעלת נוהל "פצצה מתקתקת".

 
אילת כהנא

אילת כהנא