פרסום ראשון: עשרות עורכי דין חתמו על מכתב הקורא לשופטי בית המשפט העליון לדחות את עתירות ארגוני השמאל הקיצוני הקוראות לבג"ץ להורות לשנות את הוראות הפתיחה באש בגבול עזה. מדובר בארגונים האגודה לזכויות האזרח, יש דין, גישה, והמוקד להגנת הפרט. ארגוני השמאל ביקשו מהדרג הצבאי להסביר מדוע לא תבוטל כל הוראה המתירה לחיילים לירות ירי חי על מפגינים תושבי רצועת עזה בגבול, אם אינם מסכנים באופן ממשי ומיידי חיי אדם.

נזכיר כי השבוע, לראשונה מאז החלו ההתפרעויות על הגדר, לא נהרגו פורעים ערבים. לא ברור אם הבלגת צה"ל ביום שישי האחרון נובעת מהדיון בבג"ץ או שמא מדובר בפיחות הגובר והולך בכמות המפגינים.

התפרעויות המחבלים בגבול עזה. צילום: פלאש90

 

במכתב המשפטנים נאמר כי "בימים אלו מנסה ממשלת חמאס בעזה לפגוע במדינת ישראל בעזרת הפגנות אלימות, מעשי חבלה, ואירועי טרור. כמעט לא עובר שבוע בו לא מופעל מטען כנגד חיילי צה"ל, נשק ממקלעים נורה משטח הרצועה, פצצות ובקבוקי תבערה נזרקים ומוטסים אל שטח ישראל והמון מוסת צובא על הגדרות תוך כדי ניסיון לפלוש לשטחה של המדינה ולפגוע באזרחיה וחייליה".

המשפטנים תוקפים את העותרים וקובעים כי "פרשנותם של העותרים את מטרת הפעולות הללו הינה ספק תמימה וספק מתממת, שכן פעולותיו של צה"ל נעשות כנגד עימות מזוין אותו מקיים ארגון חמאס מזה שנים רבות כנגד מדינת ישראל. פעולות אלה כוללות ניסיונות חדירה פרטניים והמוניים, הוצאה לפועל של פיגועים שמטרתן פגיעה בנפש, ברכוש ובמורל הישראלי, וכן פעילות אסטרטגית לפגיעה בתדמיתה ובכוחה הכלכלי והדיפלומטי של מדינת ישראל. מכוח עובדה זו, קיימת לצה"ל לא רק הרשות החוקית והמוסרית לפעול לסיכול פעולותיו של חמאס, אלא גם החובה לפעול, לשמור ולהגן".

עוד מדגישים במכתב כי "הוראות הפתיחה באש בעזה מתייחסות לחדירת הכוחות למרחב המכשול הביטחוני אשר נמצא כעשרות מטרים ספורים משטח ישראל". כמו כן, קובעים המשפטנים כי הוראות הפתיחה באש של צה"ל עומדות במבחני החוק הישראלי והבינ"ל: "כל קביעה משפטית אחרת, שתמנע מצה"ל את האפשרות להפעיל כוח לצורך מניעת חדירת פעילי טרור לשטחו, תהווה פגיעה קשה באינטרסים הביטחוניים של מדינת ישראל, תשמש כזרז להתפשטות הפגנות אלו בכל גבולות המדינה, ותגדיל את מספר הנפגעים עשרת מונים".

אלוף פיקוד דרום אייל זמיר סמוך לגבול רצועת עזה. צילום: דובר צה"ל 

עו"ד יפעה סגל, מיוזמות המכתב: "אנחנו רואים פה התארגנות ספוטנטנית של עשרות עורכי דין מכל המגזרים, מכל שכבות האוכלוסייה, לגבי משהו שמדאיג את עורכי הדין. יש כאן כמה ארגונים שמגיעים ספק תמימים ספק מיתממים מדברים על הוראות פתיחה באש ולהגביל את צה"ל, בצעד שתורם לפגיעה בלגיטימציה של צה"ל בעולם. אנחנו רואים כאן התארגנות ספוטנית של עורכי דין שאומרים "עד כאן", בתקווה שיגיע גם לציבור וגם לבג"ץ – שצריך להכריע בזה כל רגע".

עו"ד שמרית צוברי: "מכתב המשפטנים קורא לביהמ"ש העליון לדחות את העתירות שהוגשו כנגד הוראות הפתיחה באש ולשמור על זכותם של חיילי צה"ל להגן על עצמם. אין לנו ספק שההמונים שמנסים לפרוץ את הגדר הינם לוחמים לכל דבר או לכל הפחות אזרחים המשתתפים בלחימה באופן ישיר ומודע. במצב זה, גם על פי הוראות ופרשנות הצלב האדום, מאפשר פעילות מלחמתית הגנתית. מדינת ישראל חייבת לתת בידי חייליה את הכלים להגן על חייהם ולהצליח במשימה".

:עוד באותו נושא