משפחת מלכה, שביתם שובה בת ה-18 נדקרה בפיגוע הדקירה אתמול בעפולה בדרכה לבחינת הבגרות באזרחות, שיגרו מסרים מהמרכז הרפואי ה’עמק’ בו היא מאושפזת בטיפול נמרץ. הוריה של שובה דורשים ממשטרת ישראל שמדובר באירוע על רקע לאומני. מעצרו של המחבל, המאושפז לצידה של שובה בבית החולים, הוארך בשישה ימים.

הוריה של שנפצעה קשה בפיצוע הדקירה בעפולה

“הבנתי שהמשטרה עוד לא הוציאה הודעה חד משמעית לגבי הרקע הלאומני שכרוך בפיגוע המזעזע שעברנו פה אתמול”, אמרה האם מיכל. “אני רק רוצה להגיד שזה אותנו מקומם, זה מחליש מאוד”. לדבריה, “הבת שלנו נרצחה (שימו לב שזו טעות) בתחנת אוטובוס, היא למדה למבחן באזרחות, היא ילדה צדיקה, צדיקה תמימה. הגיח במפתיע מרושע, אכזרי וכל המוטו שלו, כל הרצון שלו היה פשוט לשסע אותה לגזרים משום שהיא יהודייה והיא נראית מאוד יהודייה, מאוד צנועה וחסודה. זה מכאיב, זה אני חושבת משפיל את הקומה שלנו, משפיל את עם ישראל, את העמידה הברורה שלנו בעולם. לא צריך להתבייש”.

למערכת הביטחון והמשטרה, שפועלות כמיטב יכולתן”

“מעבר לזה, אני חושב שאנחנו דורשים בצדק והכי ישר שאפשר לבקש ממשטרת ישראל להוציא הודעה שהאירוע הוא אירוע לאומני, כמו שזה ברור לכל בר דעת, ואין בזה ספק”, הוסיף האב. “כמובן אנחנו גם מודים למערכת הביטחון, ולמשטרה, שפועלת כמיטב יכולתה להגיע למיצוי העניין. אנחנו רק מבקשים לזרז את זה, זה לא עושה לנו טוב כל הערפל הזה שיכול להיות כאן בכל הסיפור הזה, מעבר לזה אנחנו מודים לכל הצוות הרפואי ולאנשים הטובים שנקלעו ועזרו וסייעו לשובה שתעשה את הדבר הכי גדול והכי מקסימלי שהיא יכולה זה פשוט לצעוק ולברוח, כשהיא עומדת חסרת אונים מול מחבל צמא דם. הגבורה היהודית הזאת של שובה היא משדרת לנו, כל עם ישראל, עמידה איתנה וגבורה יהודית ישראלית שבעזרת השם לא נגיע למצבים כאלו שמתרחשים פה ובעפולה שמדי חצי שנה בערך יש וזה כאילו עוברים לסדר היום. צריך להתעשת ולעשות את הכל כדי שדברים כאלה לא יישנו, לא יכול להיות שמחבל ייצא לפיגוע על מנת להרוג במחשבה שהוא ייצא מזה חי. אסור שזה דבר יקרה. כל מחבל שיוצא לעשות הוא צריך להבין שמהסיפור הזה הוא לא ייצא חי.

“עשה לנו רע שהבת שלנו מטופלת לצד המחבל כאן באותו בי”ח”

לנו זה עשה רע מאוד שהבת שלנו מטופלת בבית חולים ובו זמנית המחבל מטופל כאן באותו בי”ח, זה נוראי. אפשר להבין את זה, אבל צריך לקחת בחשבון שכוח הרתעה למנוע ממחבלים להבא לעשות פיגועים כאלה, שהם יוצאים מזה חיים ואח”כ יושבים בבתי הארחה, בתי כלא של השב”ס, ועושים תואר ומקבלים תיקצוב ממערכות הטרור ותמיכה. דבר כזה לא יכול לקרות במדינת ישראל. זו הזדמנות שלנו להיות חזקים ואיתנים, להיות מה שאנחנו, עם מה שאנחנו יודעים לעשות ולמנוע את זה. לעשות את הדברים בצורה חכמה ונבונה כדי להגיע לתוצאות, למנוע ממחבלים אפילו את המחשבה לעשות דברים כאלו ולעשות מזה בכזאת קלות”.

זירת פיגוע הדקירה. צילום: תיעוד מבצעי מד”א

 

 

“מרגישים עטופים מכל הכיוונים, כמו בצלופן של תפילות”

על התגובות שהם מקבלים מהציבור הם אומרים: “אנחנו מרגישים עטופים מכל הכיוונים, כמו בצלופן של תפילות. שולחים לי מכל מקום בארץ, בעולם, צילומים של הפרשות חלה, של מעשים טובים, של קברי צדיקים, של התוועדויות, דברים שנעשים לרפואתה של שובה. זה מחמם את הלב מאוד, אנשים זרים שאני לא מכירה מגיעים ומביאים לנו שוקולדים. נהג מונית שמע והיה חייב לבוא ולחלק לה שוקולד. אנחנו מרגישים שעם ישראל פה איתנו וזה נותן לנו המון כוח”.

“היא לחשה לי: ‘אמא, תגידי שיתפללו על עם ישראל שלא יפחד להיות מי שהוא ולנצח'”

הם מדווחים כי “שובה ברוך השם במצב יציב, בהכרה. היא חלשה, היא כאובה, קשה לה להגות הברות אבל היא לוחשת פה ושם מדברת. היא מחזקת אותנו, סיפרנו לה שמתפללים עליה, היא ביקשה ממני לומר שיתפללו, היא אמרה לי: אמא, תגידי שיתפללו על עם ישראל, שעם ישראל יהיה חזק, שעם ישראל לא יפחד להיות מי שהוא ומה שהוא ולנצח, שעם ישראל לא יפחד לעשות את מה שהוא יודע לעשות כדי לחיות פה בשלום”.

לאמהּ אף היה חושב להדגיש כי “אנחנו חיים במדינה הזאת במצב מאוד מורכב. אבל צריך להסתכל לאמת בעיניים. אנחנו יהודים, ועל רקע כזה הרבה פעמים יש כלפינו שנאה, יש כלפינו חרב חדה. זהו, זה צריך להיות מאוד ברור”. מיכל חזרה וקראה: “אני ממש מבקשת שמשטרת ישראל תצא בהצהרה מאוד ברורה, כמו שלנו אמרו את זה, למשפחה, שיגידו את זה בקול רם בצורה בהירה, כמו שאומרים אחרי כל פיגוע: היה פה ניסיון לרצוח יהודייה. ועל רקע לאומי, הילדה שלי נפצעה ושוכבת עכשיו ומתמודדת על חייה ועל בריאותה”.

שב”כ מאשר: דקירת הנערה בעפולה – פיגוע לאומני

דיון הארכת מעצרו של המחבל, שוהה בלתי-חוקי מג’נין בשנות ה-20 לחייו, נערך בבית משפט השלום בנצרת בהיעדרו, שכן גם הוא מאושפז לצד שובה בבית החולים. במהלך הדיון נשאלה השאלה מדוע לא מאפשרים לו מפגש עם עו”ד ובתשובת שירות הביטחון הכללי לשופטים, נמסר כי החשוד נחקר תחת רקע לאומני. כלומר, השב”כ מאשר שמדובר בפיגוע. כאמור, מעצרו הוארך עד ליום שני.

מעצר המחבל. צילום: ח’טאב נסאר

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.