בני ששלושה מהם הוצתו למוות בכפר דומא בשנת 2014, הגישו היום (שני) תביעת פיצויים לבית משפט המחוזי בנצרת בסכום של לפחות 15 מיליון שקלים. בכתב התביעה מטילה את האחריות לאירוע על המדינה. לטענתם המשפחה המדינה הפקירה את ביטחון התושבים הפלסטינים בשטחים, העלימה עין מההסתה פרועה נגדם ומאלימות שהופנתה נגדם על ידי ארגוני יהודים.

בני משפחת דוואבשה במסיבת העיתונאים. צילום:פלאש 90
בני משפחת דוואבשה במסיבת העיתונאים. צילום:פלאש 90

בכתב התביעה פירטו בני המשפחה כיצד התעלמה המדינה לטענתם מהסתה מתמשכת נגד בשטחי C, שהפכו לטענתם קורבנות לגורמי טרור יהודי, המבוצע על ידי פעילי ימין קיצוני המתגוררים בהתנחלויות ומאחזים. "בנוסף להתנחלויות שהוקמו באמתלה של צרכים צבאיים ואשר הוקמו בניגוד למשפט הבינלאומי, נהגו אותם מפרי חוק להשתלט שלא כדין על אדמות ונהגו להקים מה שכינו מאחזים – אשר הינם ביטוי להשתלחות פראית בכוח תוך כדי רמיסת כל חוק ופלישה לקרקע של אחרים".

ב-31 ביולי 2015 הושלכו בקבוקי תבערה לעבר בית משפחת דוואבשה בכפר דומא הסמוך לשכם. כתוצאה מהשריפה נפצעו באורח אנוש בני הזוג סעד וריהאם דוואבשה ובנם הפעוט עלי-סעד בן השנה וחצי. הוא נפטר מייד, ואילו לאחר כמה ימי אשפוז בבתי החולים נפטר אבי המשפחה. האם נפטרה כחודש לאחר מכן. בן משפחה נוסף, אחמד דוואבשה בן ה-4, שנפצע באורח קשה מאוד, אושפז בבית החולים תל השומר ועבר טיפולים ממושכים עד שבשנה שעברה שוחרר לביתו וחזר ללכת בכוחות עצמו.

כזכור, חקירת כוחות הביטחון והשב"כ קבעו כי מדובר בפעילות טרור יהודי, בין היתר לאחר שגילו על קיר הבית השרוף כתובות בעברית: "יחי מלך המשיח", "נקמה" וציור של מגן-דוד. חמישה חודשים לאחר האירוע הגישה הפרקליטות כתבי אישום נגד שני פעילי טרור יהודי, עמירם בן-אוליאל (22) וצעיר נוסף שבזמן הרצח היה נער בן 17, בגין רצח משפחת דוואבשה וחברות בארגון טרור.

 

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.