בני משפחתו של הדר גולדין הי"ד יצאו הערב (שני) בהצהרה מתוקשרת מחוץ לביתם בכפר סבא, בהשתתפות מאות פעילי תנועות נוער ומכינות קדם צבאיות המכנים את עצמם "מסדר הדר" וכן תנועת 'ישראל שלי'. בני המשפחה והפעילים מוחים על ההסדר המתגבש לסיוע הומניטרי בעזה ללא השבת גופות הבנים המוחזקות בשבי חמאס ברצועה.

סגן הדר גולדין הי"ד. צילום: באדיבות המשפחה

 

"בימים אלה מתגבש הסדר מצרי-אמריקאי לסיוע הומניטרי בעזה", אמרה המשפחה. "הפעם, עם ישראל אומר: אין פתרון הומניטרי בלי החזרת הבנים תחילה – הומניטרי תמורת הומניטרי!". המשפחה אף הודיעה כי תפנה לבג"ץ "בדרישה ששני הצוותים של השרים יתחילו לעבוד, להפעיל לחץ על חמאס ולהביא תוצאות". לדבריהם, "אנחנו פונים לבג"ץ כדי שנתניהו יחשוף בגלוי את הסכם הכניעה הנוסף שמתגבש ממש עכשיו בתיווך מצרים, ארצות הברית והאו"ם".

"המעמד הזה קשה לנו מנשוא", אמרה איילת, אחותו של הדר הי"ד. "אבל אנחנו הבנו שאין ברירה. עמדתי על המדרגות האלה לפני 4 שנים והבטחתי לאחי הדר שאעשה הכל. ואני עומדת כאן 4 שנים אחרי, ואומרת לכם – אנחנו נעשה הכל. לא ייחתם הסכם אזורי שלא כולל את השבויים והנעדרים. הומניטרי תמורת הומניטרי. זו השפה שמדינת ישראל צריכה לדבר. אנחנו לא נשקוט יותר. סיימנו להיות מגש הכסף. למען אח שלי, ולמען החיילים שמתגייסים היום".

בשלב זה פתנה איילת לראש הממשלה וביקשה: "אם אתה מקשיב, מספיק עם הספינים. מספיק להפוך אותנו לאויב. תפעל בשם הערכים המאחדים. תפסיק לפעול בשם הפחדנות".

"תפסיק לפעול בשם הפחדנות". ראש הממשלה נתניהו. מאי 2018. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

 

גם האח צור נשא דברים ואמר: "לפני 4 שנים עמדנו פה ודרשנו מראש הממשלה שלא ייצא מעזה, עד שהוא מחזיר את הדר אח שלי הבייתה. היום אנחנו כאן כדי לדרוש מרה"מ שלא יתבצע הסכם עזה מבלי שהדר בבית תחילה".

ההצהרה הראשונה של משפחת גולדין. צילום: פלאש 90

 

"אורון, הדר, אברה והישאם לא יחזרו בדיבורים, אלא רק במעשים. הממשלה שלנו חלשה במעשים", אמר האב שמחה. "בשעות אלה עוברות טיוטות של נוסחים להסכם שיקום ושדרוג במיליארדים לעזה. הסכם שכולו משרת את ממשלת החמאס ומשפר את מעמדה החלש מול האוכלוסיה. ההסכם הזה מתקדם בארמון הנשיאות בקהיר, בבית הלבן בוושינגטון, במטה האו"ם בניו-יורק, אבל נתניהו וממשלת ישראל לא מציבים בפני כל הגורמים את הדרישה הכי בסיסית להשבת חיילי צה"ל ואזרחי ישראל מעזה".

האב המשיך ואמר: "נתניהו חייב להציב תנאי ברור – הומניטארי תמורת הומניטארי. החזרת החיילים והאזרחים הוא תנאי מוקדם לכל מהלך. לא נרשה דבר אחר".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20