בדיון בערעור על קולת עונשה של אם המחבל מברקן שהתקיים אתמול (ראשון) בבית הדין הצבאי לערעורים במחנה עופר, בני משפחות הקורבנות דרשו את החמרת הענישה כגורם הרתעתי.

על האם נגזרו 18 חודשי מאסר בלבד וקנס כספי מועט כפיצוי. הפרקליטות הצבאית ערערה על העונש, בטענה כי אינו מבטא כלל את חומרת מעשיה ואינו מהווה משקל הרתעתי מספיק עבור המפגעים הבאים.

אם המחבל כבר הורשעה בעבירות של אי מניעת פשע לאחר שנקבע כי ידעה על כוונותיו של בנה המרצח, אך לא עשתה דבר על מנת לעצור אותו ממעשיו.

בדיון נשאה דברים גם אמו של זיו חג’בי הי”ד שנרצח בפיגוע. האם, שעד כה נמנעה מלהגיע לדיונים, אמרה כי על ביהמ”ש לגזור גם על אם המחבל התומכת בפשע עונש של מאסר עולם, כי באם הייתה מונעת את בנה ממעשיו הרי שהפיגוע היה נמנע.

גם בני משפחתה של קים לבנגורנד יחזקאל הי”ד נכחו בדיון. אביה של קים ובעלה ביקשו כי עונשה של האם יוחמר במטרה להרתיע מחבלים פוטנציאליים נוספים, ובכך למנוע פיגועים ונפגעים. בסוף הדיון אף אירעה תקרית בין בני משפחות הנרצחים למלווי אם המחבל, שכללה קללות וצעקות.

לאחר הדיון, עורך הדין חיים בלייכר, המייצג את המשפחות מטעם מחלקת נפגעי העבירה של ארגון חוננו מסר: “אנחנו יודעים על כך שהאמא ידעה שהבן שלה רצה להיות שאהיד. הוא הזהיר אותה שיגיע צבא לבית לחפש אותו וביקש להוציא דברי ערך מהבית. הבן התאמן עם נשק ליד הבית. האמא ידעה הכל, היא שותפה מלאה לפשע הזה.

בנוסף כדי למנוע את הפיגוע הבא עלינו להבטיח שהמשפחה הקרובה של המפגעים תהיה מורתעת ותדע שהיא תשלם מחיר יקר מאוד. זה הדבר היחיד כמעט שניתן לעשות על מנת למנוע פיגועים. עד לפני כמה שנים העונשים על עבירות כאלה היו נמוכים ביותר.

לאחרונה החלה מגמת עליה בענישה, הרבה בזכות משפחות שכולות שהגיעו לדיונים ובקשו החמרה. ביקשו שהם יהיו המשפחה השכולה האחרונה. אנחנו בסיפור הזה פעלנו גם להחמרת הענישה של אחיו של המחבל ושותפים נוספים, ואנחנו מקווים שגם האם תכנס לכמה שיותר שנים לכלא.

נזכיר כי בדיון הרשעת אם המחבל נשיאת בית המשפט הצבאי טענה כי ישנה חשיבות רבה לדיווחי בני משפחה על כוונות קרוביהם לבצע פיגוע, והסבירה כי העובדה שהאם ניסתה להניא את בנה מתוכניותיו לא מספיקה. בנוסף, קבעה הנשיאה כי “לא היה במעשיה באופן סביר כדי למנוע את ההוצאה לפועל של מזימת בנה”.

 צילום וידאו: ארגון חוננו

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.