1

 

המאבק נגד העברת אולפני גלי צה"ל למוזיאון המחתרות בירושלים: מכתב של גופי מורשת לשר הביטחון בשם משפחות ומאיר פיינשטיין, חובר ללא ידיעתן, ובו נאמר מטעמם של "נציגים המובילים את ועד הפעולה הציבורי" – כי קיימת תמיכה בהמשך שיח, והגעה להסכמות בקשר לכניסת גל"צ למתחם בית הסוהר.

אליעזר פיינשטיין אחיינו של אמר הערב לערוץ 20: "אנחנו לא בעניין של המשך שיח על העברת גלי צה"ל לתוך המוזיאון. אנחנו לא מעוניינים. נקודה".

טיוטת המכתב כפי שפורסמה בקבוצת הפייסבוק של פעילי המאבק לשימור מוזיאון המחתרות. צילום מסך
טיוטת המכתב כפי שפורסמה בקבוצת הפייסבוק של פעילי המאבק לשימור מוזיאון המחתרות. צילום מסך

 

"אני מתואם עם משפחת ברזני", הבהיר פיינשטיין. "אנחנו מעדיפים שהמקום יישאר כמו שהוא". "הבטחתם תקציב, תשקיעו אותו, תפתחו את המוזיאון. אל תגידו לנו ניתן לכם את גלי צה"ל בשולי הבניין  ותקבלו עוד שמונה או עשרה מיליון או עשרים מיליון. זה לא נכס נדל"ן, עזבו אותנו, זה נכס מורשת".

על התערבות הארגונים בהתנהלות הפעילים והמשפחות מול משרד הביטחון אמר פיינשטיין: "הם חוששים שמשרד הביטחון יפגע בארגוני המורשת שהם עומדים בראשם". "זו הדרך היחידה שלי לפרש את זה". "אין לכם עניין בדבר הזה, מה אתם מתערבים בכלל?", הוסיף.

פיינשטיין שנכח בפגישה בעניין עם ליברמן השבוע אמר כי " אמר לנו שאם אין הסכמה פה אחד, אני יורד מזה ובהר חוצבים יהיה לי הרבה יותר קל לבנות".

מוזיאון אסירי המחתרות בירושלים. צילום: ד"ר אבישי טייכר
מוזיאון בירושלים. צילום: ד"ר אבישי טייכר

 

מטעם ועד הפעולה הציבורי לשמירה על בית הסוהר המרכזי במוזיאון אסירי המחתרות בירושלים נמסר כי: "תוכן המכתב לא הובא לידיעת משפחות ברזני ופיינשטיין, לא הובא לידיעת ארגון אסירי המחתרות, ומנוגד לדעתם הנחרצת נגד הכנסת גל"צ למתחם בית הסוהר".

כמו כן, אומרים בוועד כי "המכתב גם מתעלם מההתארגנות הציבורית – 1,450 חותמי העצומה האינטרנטית וכן חברי קבוצת הפייסבוק שהוקמה לעניין זה, שמתנגדים אך הם להכנסת גל"צ למתחם. מנסחי המכתב אף מציינים שהם ועד פעולה ציבורי, תוך הטעייה ושימוש במינוח".

"מדובר במהלך שיקרי ובזוי, שתכליתו, כנראה, הינה טובת אותם גופים וארגונים, שפעולתם נסמכת, בין השאר, על משרד הבטחון. אפשר שגורם במשרד עצמו אף שותף למהלך תככני זה", אומרים בוועד המאגד את הפעילים נגד מעבר אולפני התחנה הצבאית לתחנה ההיסטורית.

מתחם מוזיאון אסירי הצחתרות בירושלים. צילום: ויקיפדיה
מתחם מוזיאון אסירי הצחתרות בירושלים. צילום: ויקיפדיה

 

לוחם הלח"י משה ברזני ולוחם האצ"ל מאיר פיינשטיין, התאבדו באמצעות רימון במתחם בית הסוהר של המנדט הבריטי, טרם שהספיקו השלטונות להוציאם להורג בשנת 1947. מעשה הגבורה של השניים מונצח במוזיאון בחלק של חדרי האסירים שהשתמרו.

"אם תהיה הסכמה זה יקרה"

כפי שדווח בערוץ 20, השבוע נפגשו נציגי המאבק עם שר הביטחון אביגדור ליברמן. לאחר הפגישה נמסר מטעם דוברות השר כי: "הכוונה הראשונית בכל המעבר של גל"צ היתה מתוך ראייה לתרום. השר רוצה לעשות זאת בהסכמת הנציגים ותמיכתם ולא ללכת 'ראש בראש'. אם זה בהסכמה איתם זה יקרה".  כשהבהרנו שכרגע הנציגים לא מעוניינים, ענו בלשכת השר: "בשביל זה יש דיונים ואם תהיה הסכמה אז זה יקרה. אם לא אז ישקלו זאת פעם נוספת".

כזכור, במהלך חודש ספטמבר פורסם כי בכוונת משרד הביטחון להעביר את התחנה הצבאית גלי צה"ל ממקום משכנה ביפו למבנה . בעקבות זאת נזעקו גורמים הקשורים למוזיאון במחאה על פגיעה עתידית במבנה ההיסטורי.

בשבוע שעבר בתום סיור במתחם, פרסם שר הביטחון הודעה לפיה "כשיסתיימו העבודות, תשדר גלי צה"ל מירושלים באולפנים מתקדמים שיוקמו לטובת המעבר כולו. זאת מבלי שתהיה פגיעה כלשהי במוזיאון, שאף הוא ישופץ וישודרג. נקפיד על כך".

"מתנגדים לכניסה של גוף זר למקום"

הפעילים למען המוזיאון אינם מסתפקים בפשרה מעין זו ומתעקשים כי התחנה הצבאית לא תעבור לשכון באף אחד מחלקיו של המתחם: "השר החליט להעביר את גלי צה"ל לירושלים. אנחנו מכבדים את הגישה הזאת אבל מתנגדים לראות במוזיאון כמקום שייתן את הפתרון הזה", הסביר אמיר.

יוני אמיר מוועד הפעולה הציבורי לשמירה על בית הסוהר המרכזי במוזיאון אסירי המחתרות בירושלים, ומי שמפעיל את קבוצת הפייסבוק המקדמת את המטרה אמר לערוץ 20 "אנחנו מתנגדים עקרונית לכניסה של גוף זר למקום הזה".

"התכנית לבנות מבנה של ארבע קומות באחת הפינות של בית הסוהר משנה את המתאר וחלק מהמבנה, מדובר ב- 3,000 מ"ר על ארבע קומות, זה לא מבנה סתמי זה לא חדר אחד", הוסיף אמיר.

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.