21:44 18/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > משלהבים את הקהל: הפוליטיקאים שמסיתים נגד נתניהו

משלהבים את הקהל: הפוליטיקאים שמסיתים נגד נתניהו

ציפי לבני הציעה "להוריד את הזבל", אגברייה שידך את ראש הממשלה לדאעש, ואראל מרגלית טען שהוא רצח לא רק את רבין, אלא גם את מורשתו. ההסתה נגד ראש הממשלה, כתבה שנייה בסדרה

"ההסתה אותה הסתה והמנהיג אותו מנהיג", כך האשים יצחק הרצוג את ראש הממשלה בנימין נתניהו בנאומו האחרון בעצרת לזכרו של יצחק רבין ז"ל. ההסתה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו נמשכת כבר שנים, ככל הנראה מאז אחז בהגה השלטון ב-1996. כמדי שנה, העצרת לזכרו של רבין הופכת לזירת ניגוח במעמד צד אחד. הנואמים על הבמה תוקפים את הימין ואת העומד בראשו.

הרצוג בעצרת לזכר רבין. צילום: תומר נוברג, פלאש 90
הרצוג בעצרת לזכר רבין. צילום: תומר נוברג, פלאש 90

ההאשמות נגד נתניהו ידועות. לדברי השמאל, הוא האיש שעמד בכיכר, שמע את הקולות, ראה את המראות ולא עשה דבר. ההתנגדות לאוסלו ורצח רבין הם חטא שלא ייסלח עבור השמאל ודמו של נתניהו הותר בפני השמאל.

אם חוזרים על השקר מספיק פעמים…

בעצרת השנתית האחרונה לזכרו של רבין, עמד יו"ר מפלגת "המחנה הציוני" יצחק הרצוג על בימת הנואמים וחזר על טענות השמאל נגד מנהיגי הימין: "לפני 21 שנים הם צפו מהמרפסת על חבורות הבריונים תולים בובות של רבין – ושתקו. לפני 21 שנים הם עצמו עיניים כשפושעים מוסתים חילקו תמונות של רבין במדים של פושע נאצי – ושתקו. 21 שנים חלפו והם שוב שותקים ושוב עוצמים עיניים. 21 שנים והשנאה מרימה ראש, 21 שנים וההסתה שוב כאן. השנאה אותה שנאה. ההסתה אותה הסתה. והמנהיג אותו מנהיג".

מילים נוקבות, אבל אמת אין בהן. בהפגנות נגד אוסלו מי שהלביש את ראש הממשלה דאז יצחק רבין במדי SS והפיץ את התמונה היה סוכן שב"כ בשם אבישי רביב. את זה קבעה ועדת שמגר שבחנה את הרצח ואת ההסתה שקדמה לו.

לכתבה הקודמת: העיתונאים שמסיתים נגד נתניהו

הרצוג המשיך להכפיש את נתניהו וקבע כי הוא מכריז מלחמה על אחת מערכי היסוד של המדינה: "כשאני רואה את ראש הממשלה מכריז מלחמה על הדמוקרטיה אני אומר לו היום: נתניהו, עד כאן, לא עוד". ברור לכולם מה דינו של מי שמתכוון להילחם בערך יסוד של המדינה, אך הרצוג אינו בורר מילים כשזה מגיע לראש הממשלה, הוא ממשיך בשלו.

גם בישיבת המליאה המיוחדת שנערכה השבוע בכנסת חזר הרצוג על השקר: "על המרפסת בכיכר ציון נורו מילים שהיה מי שהפך אותן לכדורים. אלו שעמדו על המרפסת לא הסיתו אבל גם לא מנעו. חודשים שנמשך גל הסתה נוראי בכל פינות הארץ-'בדם ואש את רבין נגרש'. גם בשנים האחרונות, וביתר שאת בשנתיים האחרונות, חוזרת אותה הסתה. אותה התלהמות. ציבורים ואוכלוסיות מסומנים.  האחריות למנוע את הרצח הבא מונחת על כתפיך", הוא הטיח בנתניהו. מה יקרה ביום בו מישהו יהפוך את מילותיו של הרצוג לכדורים? שלא נדע מצרות.

"נתניהו סכנה למדינה"

אי אפשר לצפות ליותר מדי מאדם שאיש לא הכיר עד שהוא השתמש במילה "קיבינימט", אבל בכל זאת, האיש עם הפה הכי גדול בשמאל נוהג להסית נגד ראש הממשלה דרך קבע. אחרי תחקיר "עובדה" אודות המתרחש בלשכת ראש הממשלה קבע אראל מרגלית כי "תגובתו של נתניהו לאילנה דיין היא התרת דם לכל דבר, תחום שבו מתמחה נתניהו כבר 21 שנים". מרגלית הוסיף כי "נתניהו עקף היום את הצל מימין. בהסתה שמביישת את גדולי הטוקבקיסטים, בפראנויות של איש רדוף". אם עדיין לא הבנתם את המסר עד הסוף, מרגלית הבהיר כי "כל יום נוסף שבראש ממשלת ישראל עומד נתניהו הוא סכנה למדינה. נקודה".

מעולם לא שוחחתי עם יגאל עמיר, אבל ברור לי מה הוא חשב על יצחק רבין ועל דרכו: הם סכנה למדינה. אני לא רוצה לחשוב מה יעשה תומך מרגלית שייקח את מילותיו כמה צעדים קדימה.

מי שהגדילה לעשות היא חברת מפלגתם של הרצוג ומרגלית, מרב מיכאלי. אחרי תחקיר "עובדה" על נתניהו, כתב מיכאלי בעמוד הטוויטר שלה כי "בזמן שאצלנו ראש הממשלה הופך להיות יותר ויותר אויב העם שלו, הנה עוד תזכורת שזה יכול להיות כל כך אחרת". מה עושים לאויב העם? לא עושים.

אגב מרגלית, הוא לא הסתפק בהסתה נגד נתניהו, אלא האשים אותו ברצח רבין ממש – ובמורשתו. בפוסט שפרסם אחרי ישיבת המליאה לזיכרו של רבין, כתב: "ביום בו אנחנו מציינים 21 שנה לרצח רבין – נתניהו רוצח גם את מורשת רבין".

"הגיע הזמן להתעורר ולהחליף את ההנהגה בישראל לפני שיהיה מאוחר מידי", סיכם. אלו התחושות המשיחיות בהן האשים השמאל את הימין ברצח רבין. למה הם לא לומדים?

"הרצח השתלם"

עבור השמאל, ב-20 השנים האחרונות, רצח רבין ומיסוס הסכמי אוסלו הוא החטא הקדמון של נתניהו. יו"ר מרצ, שהודרה כמעט מהעצרת, האשימה את נתניהו בהנאה מהרצח. "אתה יכול לספר עד מחר כמה היית נגד הרצח, וכמובן שלא אתה לחצת על ההדק, אבל אין אף אחד בעולם שהרוויח מרצח רבין כמוך. זה היה רצח מושלם ומשתלם, ואתה חייב לו את הקיום הפוליטי שלך. כל אזרח במדינה יודע את זה – יסודותיו של השלטון שלך נטועים בדם רבין המנוח".

גלאון. צילום: הפטריוטים
גלאון. צילום: הפטריוטים

גלאון ככל הנראה שכחה כי את הקריירה הפוליטית שלו בנה נתניהו לא על רצח רבין, אלא על התנגדות פוליטית לדרכו. את הספר "מקום תחת השמש" אותו כתב ובו שטח את טיעוני הימין נגד הסכמי אוסלו, כתב הרבה לפני שיגאל עמיר לחץ על ההדק. בכלל, נתניהו היה קרוב להפסיד את המירוץ לראשות הממשלה מול שמעון פרס – רק בגלל הרצח.

בסקרים שנערכו חודשים לפני הרצח, נצפה כי רבין יפסיד לנתניהו בבחירות הכלליות – בעיקר בשל כישלונות אוסלו. עבור גלאון זה לא משנה, מבחינתה עצם הרצח מרחף מעל נתניהו ודרכו. הוא אינו לגיטימי לכהן כראש ממשלה.

להוריד את אויב העם בזבל

לפני כמעט שנתיים הארץ סערה ממערכת בחירות. "המחנה הציוני", שילוב משונה בין מפלגת "התנועה" בראשות ציפי לבני ו"העבודה" בראשות יצחק הרצוג, ניסה לאתגר את שלטון הליכוד. כחלק ממסע התעמולה שערכה המפלגה, נשלחה לבני לאולפן "מצב האומה". הסכם הרוטציה בין השניים זכה אז להרמת גבות כללית במערכת הפוליטית, וחברת הכנסת הוותיקה נדרשה להסביר.

"להוריד את הזבל". ח"כ ציפי לבני. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
"להוריד את הזבל". ח"כ ציפי לבני. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

"על ההסכם עם הרצוג אמרה כי "אם משווים זאת לזוגיות רגילה, החלטנו מראש שלא נריב, אתם יודעים מי שוטף כלים ומי עושה כביסה. אנחנו שנינו נוריד את הזבל ביחד", כשהיא מתייחסת כמובן לנתניהו. אפילו מנחה התוכנית, ליאור שליין, התפלא מהתרת הרסן ואמר במבוכה כי הוא: "לא חושב שאנחנו בתוכנית יכולים להגיד זאת מבחינה משפטית, את זה רק פוליטיקאים יכולים להגיד אצלנו".

כשהשמאל מציע להוריד את ה"זבל" הימני, זה הומור. כשהימין עושה זאת – זו הסתה, התבהמות והתלהמות.

גם הערבים לא טומנים ידם בצלחת

בסוף השנה שעברה הועלתה בעמוד הפייסבוק הערבי של מפלגת חד"ש תמונה של ראש הממשלה מסיר מסיכה מפניו ומתחתיה מתגלים פניו של לוחם דאעש. זאת כביקורת על חיסולו של קונטאר. על פי חד"ש, המדיניות של ישראל היא "בריונית ועקובה מדם", וחיסול קונטאר הוא "מעשה אלימות בהובלת הממשלה".

חד"ש נגד נתניהו. צילום מסך
חד"ש נגד נתניהו. צילום מסך

ההסתה הערבית מתוך הכנסת נגד נתניהו אינה דבר חדש. ביום השני במבצע "עמוד ענן" פרסם עפו אגבאריה תמונה של נתניהו כשידיו מגואלות בדם ונתזי דם על בגדיו. מתחת לתמונה מופיע הכיתוב: "אזרחי ישראל – תבחרו בי! תראו יש לי דם טרי על הידיים". חבר הכנתס הוסיף את הכיתוב: "זה מה שביבי מנסה לעשות – עלינו לעצור את השיגעון".

ח"כ עפו אגאברייה: "תראו, יש לי דם על הידיים". צילום מסך: פייסבוק
ח"כ עפו אגאברייה: "תראו, יש לי דם על הידיים". צילום מסך: פייסבוק

בשני המקרים נחלצו אנשי ליכוד להגיב והגישו תלונות במשטרה נגד ההסתה הערבית. איש מן השמאל לא נחלץ להגנת ראש הממשלה או שמו הטוב. הסתה נגד ראש הממשלה אסורה, רק בתנאי שזהו ראש ממשלה מהמחנה הנכון.

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

ליטל פתיח

תרבות ההסתה: יותר אויב ופחות פרטנר

ליטל שמש על ההסתה הפלסטינית שניתן למצוא בטלוויזיה וברחבי המדיה החברתית: "עד שלא יפסיקו עם ההסתה לשנאה ולרצח אי אפשר לקרוא לשכנים האלו 'פרטנר לשלום'"