קצת סדר במושגים לפני החדשות עצמן:
מודדים גשם במ"מ. זה בעצם אומר – מה גובה המפלס בתוך כלי שהיה פתוח לגשמים. אם לדוגמה ירדו בירושלים 100 מ"מ, משמעות הדבר היא שאם ירושלים היתה שטוחה, ומגודרת וגם מרוצפת בבטון – היינו מקבלים ים בגובה 10 ס"מ. תחשבו כמה מים זה…
ממוצע רב שנתי הוא כמות הגשם ה'רגילה' שיורדת בכל אזור בחורף שלם. חורף שירדו בו פחות גשמים מהממוצע יחשב חורף שחון, ולהיפך.
ממוצע לעונה הוא כמות הגשם ה'רגילה' שיורדת מתחילת החורף והד היום שעליו אנו מדברים. זה למעשה המדד למצב שלנו היום, לעומת הממוצע הרב שנתי שמודד חורף שלם.

**
בחודש האחרון קיבלנו מתנה נפלאה. כמות הגשם המצטברת באזור הצפון בשבועיים שעברו (פרשיות ויגש-ויחי) היא הגבוהה ביותר לפרק זמן של שבועיים מאז 1969!
באזור נהריה כבר הגיעו ועברו את הממוצע הרב שנתי – כשלא עברנו אפילו חצי מהחורף. באזורים אחרים אנחנו מתקרבים לשם מאוד.
במירון, לדוגמה, ירדו תוך שבועיים 476 מ"מ. כמעט חצי מטר!
כדי להבין עד כמה אנחנו במצב טוב, מספיק לעיין לרגע במפות המצורפות. המפה שמימין מראה באחוזים את כמות הגשם שירד בחורף הנוכחי לעומת הממוצע לעונה. המפה משמאל מראה את הכמות לעומת הממוצע לחורף שלם.
בקצרין, לדוגמה, ירדו כבר 166 אחוז מהממוצע לעונה – מתקרב לפי שנים מחורף רגיל! הכמות הזאת היא 75 אחוז מהכמות הממוצעת לכל החורף, וזה כשלא הגענו עדיין לאמצע החורף!
את המשך החישובים תעשו אתם…

כמויות בגשם באחוזים: מימין אחוז לתקופה המקבילה, משמאל אחוז מהממוצע הרב שנתי. השירות המטאורולוגי

נזכיר שלפני החורף האחרון שהיה מבורך בגשמים, חווינו תקופה של חמש שנים יבשות מאוד. נחלים ומעיינות רבים התייבשו, ונזק עצום נגרם לחי ולצומח.
נזכיר גם שלפני החורף הנוכחי העריכו החזאים שהוא יהיה 'חלש'…
ועוד דבר אחד. לפעמים יש תחושה שבזכות יכולות ההתפלה של ישראל, שהצילו אותנו מהתייבשות אמיתית בשנות הבצורת האחרונות, כבר לא כל כך נורא אם לא ירד גשם.
אז לא. ממש לא.
קודם כל, לגשם יש הרבה תפקידים חוץ מאשר רק לשתות אותו. מעבר לחי ולצומח שנפגעים באופן משמעותי בשנות בצורת, הגשם גם שוטף ומנקה את האויר, את האדמה ואת הנחלים, ובזה מאפשר לנו לחיות בארץ נקיה יותר, וגם בריאה יותר.
דוגמה אחת זכורה לרע היא מגפת העכברת, שהגיעה פתאום בסוף חמש שנות היובש. המקור למגפה היה נחלים בצפון הארץ שמיעוט הגשמים איפשר ללכלוך להצטבר בהם – מה שהביא לפריצת המחלה.
וחוץ מהפן הסביבתי והפן הבריאותי, מבחינה רוחנית הגשם הוא הקשר של הקדוש ברוך הוא עם עם ישראל. התפלה בלי גשמים היא כמו אבא שאומר לבנו – לא רוצה לתת לך כלום. קח את הארנק ועוף לי מהעיניים.
הגשמים שאנחנו חווים בחורף הזה הם מתנה לסביבה, לאדם – והם גם חיוך שהשם מחייך אלינו!:עוד באותו נושא