העיתון 'מקור ראשון' מפרסם היום (ראשון) סיפור קפקאי מהשומרון שמככבים בו צעיר תושב היישוב יצהר, אלוף הפיקוד וצו פיקוח מיוחד. תחילתו של הסיפור במכתב חתום בידי אלוף פיקוד המרכז, נדב פדן, שנשלח אל אליה נתיב ובו נטען כי חומר מודיעיני מצביע על מעורבותו בפעילות בלתי חוקית ואלימה המסכנת חיים ורכוש. בין שלל ההגבלות שהופיעו במכתב, מופיעה גם הגבלה תמוהה: אסור יהיה לו ליצור קשר עם 20 אנשים, כולל עם עצמו. "הנדון לא יצור ולא יקיים קשר ישיר או עקיף עם האנשים המנויים להלן ולא ישהה במקומות המצויים בחזקתם", נכתב.

צילום אילוסטרציה: תומר נאומבורג פלאש 90

 

אליה, כך לפי הדיווח, חשוד במעורבות באירועי פשיעה לאומנית, ולפני כשנה היה כחודשיים במעצר מנהלי בכלא איילון. "ההליך הקפקאי המנהלי נגד בני אליה מגיע לאבסורד חדש. אסור לבני, בצו חתום על ידי אלוף פיקוד המרכז, נדב פדן, ליצור קשר עם עצמו, לדבר אל עצמו, או להימצא בכפיפה אחת עם עצמו", אמר בתגובה, יצחק נתיב אביו של הנער. "זו פליטת copy paste שמעידה על ההליך כולו. בהינף מקלדת שוללים זכויות אדם ותנועה בלי שיקול דעת אמיתי וללא משפט צדק. זו אותה קלות דעת בלתי נסבלת ששמה את בני במעצר וחקירות שב"כ סביב השעון. זו אותה קלות דעת בלתי נסבלת שנמשכה במעצר מנהלי מיותר ונקמני. לפני זמן קצר התבשרנו שהחקירה בגינה בני נעצר ועונה על ידי השב"כ הסתיימה בקול דממה ללא כלום. אין כלום כי לא היה כלום", הוסיף האב.

"זו לא רק טעות קולמוס, זו שיטת העבודה", טוענים בארגון 'חוננו', שמסייע לנער ולכלל מקבלי הצווים המנהליים. "הכמות והקלות בה נחתמים צווי הגבלה מנהליים, אשר פוגעים קשות בחרותם של אזרחים צריכה להדאיג כל אזרח, המינימום שהיה צפוי מהאלוף זו בדיקה והקפדה  על כל שורה ושורה, ועל כל פגיעה ופגיעה בנערים – ולא התייחסות כאילו מדובר ברשימת מכולת".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בימים האחרונים נמסרה הודעה על כוונה להוציא צו הגבלה ופיקוח, בצירוף נוסח הצו הצפוי להיחתם. בנוסח ההודעה נפלה טעות, שאינה מופיעה בצו עצמו. הטענה כי טעות נקודתית זו מעידה על תופעה רחבה אינה נכונה ולא משקפת את המציאות".

לינור בר-אל

לינור בר-אל:עוד באותו נושא