גיא לוזון. צילום: האתר הרשמי של מכבי חיפה
. צילום: האתר הרשמי של

 

כאשר אימן  את הנבחרת הצעירה, אמר גיא לוזון לפני אליפות אירופה שנערכה בישראל כי הוא אינו נוהג להתעניין ביריבה וסיפר כי הוא מתעלם מהקבוצה ממול ומהאיכות של שחקניה ומתרכז רק בקבוצתו. כאשר עבר לוזון לאמן בבלגיה, הוא חזר על הדברים הללו. השחקנים שלו בסטנדרט ליאז׳ אמרו בראיונות בבלגיה שהמאמן הישראלי שלהם לא מתעניין בסגנון המשחק של היריבה וכל ההכנה למשחק באימונים היא בעיקר איך לשחק בהתאם לסגנון המשחק שהוא רוצה להקנות להם ואיך לנצח. הערב, כאשר גיא לוזון ייצא מחדר ההלבשה של מכבי חיפה בסמי עופר, יצעד לעבר הספסל של קבוצתו שתשחק מול , הוא ודאי ידקלם בעל פה את כל היתרונות והחסרונות של היריבה . לוזון בטוח שולט בכל המספרים בטבלת , מספרים שכל אוהד של מכבי חיפה, בעיקר אלה שיהיו ביציעים הערב, מכירים היטב בעל פה למרות שמדובר בנתונים שליליים.

לפני פתיחת העונה אף אחד לא חלם שאלה יהיו הנתונים. לא האדומים של הפועל חיפה ובטח לא הירוקים של מכבי חיפה. והמספרים אכן מפתיעים, כאלה שבקיץ, על פי ההכנות והתקציבים של שני המועדונים, היו נחשבים אז להזויים ודמיוניים. אבל אלה העובדות אחרי 11 מחזורים, עובדות עגומות מבחינת לוזון. הנה המספרים שלוזון מכיר מצוין, מספרים שהוא שואף לשנות בתום המשחק הערב. הפועל חיפה מדורגת במקום השלישי עם 24 נקודות. מכבי חיפה מדורגת במקום השמיני עם 15 נקודות. הפסד להפועל חיפה יחזיר את האדומים למקום הראשון, יגדיל את הפער בין הקבוצות ל-12 נקודות ועשוי לשלוח את לוזון הביתה.

שחקני הפועל חיפה. צילום: האתר הרשמי של הפועל חיפה
שחקני הפועל חיפה. צילום: האתר הרשמי של הפועל חיפה

 

לוזון יודע שהוא יכול לשנות את המציאות הערב, הוא יודע שמשחק אחד, ניצחון אחד בדרבי הערב יכול להיות ניצחון ששווה עונה שלמה, אולי קריירה שלמה. כאשר בנו לוזון ויעקב שחר את הקבוצה החדשה בקיץ הם היו בטוחים שיש להם קבוצה שמסוגלת להתמודד מול הפועל באר שבע ומכבי תל אביב על האליפות. בינתיים הקבוצה שלהם לא בליגה של באר שבע הראשונה עם 27 נקודות, היא גם לא בליגה של בית״ר ירושלים השנייה בטבלה עם 24 נקודות, הכאב הגדול ביותר הוא שהיא אפילו לא בליגה של הפועל חיפה שרוב העונה עד כה מדורגת במקום הראשון. אם יש משהו שמרגיז בעיקר את האוהדים של מכבי חיפה זה שהפועל חיפה בפסגה. זה בדיוק מה שיכול להציל את העונה עבור לוזון, ניצחון בדרבי. ניצחון שיכול להחזיר את מכבי חיפה לליגה, לפתוח דף חדש בין המאמן לאוהדים, להפיח תקוות חדשות להגיע לינואר בשלום ולבצע שדרוגים והתאמות. ניצחון הערב ולוזון יכול לראות טבלה בה הוא מרוחק רק 4 נקודות ממכבי תל אביב, רק 6 מהיריבה העירונית.

למרות שמדובר במשחק חוץ, למכבי חיפה תהיה שליטה ביציעים. הפועל חיפה העבירה ליריבה 9,000 כרטיסים ולאור הדרישה המוגברת יואב כץ שמח להגדיל את המספר כדי לשבור שיא הכנסות. הערכות הן שבסמי עופר הערב יהיו 16-18 אלף אוהדים של מכבי והשאר, כ-10-12 אלף אוהדים של הפועל. למרות שהקבוצה של לוזון לא מציגה יכולת טובה היא הצליחה לרוב להשיג את הנקודות העונה בסמי עופר. גם הערב האוהדים של מכבי מתכננים מופע עידוד מרהיב. לא מדובר בשלום בית עם גיא לוזון אלא רצון להוכיח לכולם שלמרות שהפועל חיפה מגיעה אחרי תקופה ארוכה שהיא במקום הראשון בטבלה – השליטה בעיר מבחינת העוצמה של האוהדים נשארה של הירוקים.

מצאו את הדרך לתקשר ישירות עם הקהל. צילום: האתר הרשמי של מכבי חיפה
הקהל הירוק ישלוט ביציעים. צילום: האתר הרשמי של מכבי חיפה

 

ללוזון יש הזדמנות בלתי חוזרת לנצח על המקהלה הגדולה והרועשת בסיום. כדי שזה יקרה הוא צריך לנצח על המגרש. המאמן לא החליט אתמול על הסגל, ויודיע עליו לשחקנים רק היום. ההתלבטות של המאמן לא פשוטה, מדובר בהחלטות שעשויות לחרוץ את גורל העונה כולה וגורל הקריירה שלו כמאמן. קאיו או רוקאביציה, סינטאיהו סלליך כשיר או פצוע, מאור בהרכב או על הספסל, הרכב התקפי עם גילי ורמוט ב-11 או גל בהרכב הגנתי, גיורגי קוסטדינוב בקישור או שחקן נשמה תוצאת בית. הרבה כאבי ראש, הרבה שיקולים מה הכי טוב ומה הכי מסוכן. בסוף יהיה הרכב, יהיה גם מערך. השאלה הגדולה היא מה יעשו השחקנים של לוזון במשחק העונה של הקבוצה, אולי משחק חייו של לוזון כמאמן. לוזון אמר לשחקנים כי עם כל הכבוד להישג של הפועל חיפה וליכולת הטובה של שחקניה, מכבי חיפה קבוצה טובה יותר, איכותית יותר ומסוגלת לנצח.

אפשר לסכם ולומר שזה כבר לא משנה מי יותר טובה, מי איכותית יותר ומי מאומנת יותר. לוזון ומכבי חיפה צריכים שהתוצאה על הלוח בסמי עופר תהיה לטובתם.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.