יודע שהפועל באר שבע הגיעה למשחק הכי חשוב של העונה ולא מדובר בקלישאה. ניצחון פותח פער של 6 נקודות וזה פער גדול שיכול להבטיח אליפות. הפסד של באר שבע יכול לגמור לה את חלום האליפות השנייה ברציפות מכיוון שיהיה כבר קשה לעצור את מכבי שתמשיך במומנטום החיובי עד סיום העונה.

זה השבוע קשה עבור ברק בכר. הראש כל הזמן עובד, מעלה רעיונות, מנסה לאתר מוקשים, מחפש פתרונות ובעיקר חושש לקבל החלטה לא טובה, שעשויה להיות קריטית על התוצאה ועל העונה כולה.

יכול להיות מרוצה. ברק בכר. צילום: ONE
יש לו הרבה אפשרויות. ברק בכר. צילום: ONE

היתרון של בכר גדול. המשחק יתקיים בטרנר לעיני הקהל הגדול והמרשים של הקבוצה ולמאמן יש את הסגל המרשים בליגה. הסגל גדול וחזק למרות היעדרותם של מאור בוזגלו וניב זריהן הפצועים. בוזגלו הוא נכס עצום וזריהן משמעותי מאוד, אבל יש לבכר מגוון גדול של אופציות לנצח את מכבי ולעשות פיניש מצוין כדי לקחת עוד אליפות.

שאלת השאלות עבור בכר השבוע הייתה בנוגע לכשירותו של הבלם מיגל ויטור. החזרה של ויטור להרכב משמעותית ומעודדת עבור באר שבע. מדובר באחד מהבלמים הטובים ביותר שהגיעו לארץ. אחרי ההחלטה לפתוח עם ויטור, אפשר להמשיך להתלבט ולחשוב מה הכי טוב לגבי המערך וההרכב.

מערך של שלושה בלמים מול מכבי תל אביב הוא המערך הטוב ביותר מבחינת בכר לפתוח בו את המשחק. ויטור, וצדק בלמים, ביטון וקורהוט מגינים תוקפים, בקישור האחורי וראדי, שלישייה קידמית עם וואקמה ומליקסון באגפים וברדה בחוד.

מיכה, סקאריונה ויצחיק חוגגים. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א
יחגגו גם בטרנר? מיכה, סקאריונה ויצחקי חוגגים. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א

היתרון במערך הזה הוא עצום. זה ההרכב והמערך הקלאסי עבור הפועל באר שבע, שסוגרת לגמרי את האפשרות להפתיע אותה. נקודת ההנחה של בכר היא שווידיגאל יגיע לשחק עם מערך זהיר ונסוג, אבל בכר גם לוקח בחשבון אפשרות שהמאמן של מכבי יעלה בהרכב את הכלים הכבדים שלו במטרה לנצח. היתרון בהרכב שלושה בלמים הוא היכולת של בכר לתמרן בכל רגע נתון במשחק בלי לבזבז חילוף מוקדם. בהתאם להתפתחות במשחק. הובאן יכול לזוז קדימה מעמדת הבלם ואז יש לבאר שבע שלושה קשרים שהם 50-50 כאשר אוגו הוא הקשר האחראי שמנווט את המשחק מאחור. זו התכנית האידיאלית עבור בכר – לפתוח בצורה זהירה עם סגירה טובה מאחור, מכבי תסגור את האמצע בגלל חסרונו של טיבי מה שיהפוך את ההגנה שלה לאיטית מאוד.

המערך של שלושה בלמים נותן לבכר יתרון נוסף במקרה שמכבי תשחק עם שלושה קשרים. במצב בו באר שבע פותחת רק עם שני קשרים באמצע, בכר יאבד את השליטה בקישור לטובת מכבי כי זה יאפשר למכבי להכתיב את הקצב במשחק. במצב כזה בכר יכול לשנות מערך באותו רגע ולהעלות את הובאן לקישור כדי להחזיר את השליטה לבאר שבע ולהכתיב את הקצב במשחק. שינוי משמעותי בלי לבזבז חילוף מוקדם.

שם המשחק במשחק עונה הוא שליטה בקצב ושליטה במרכז המגרש. ברגע שבכר משנה מערך תוך כדי תנועה, וואקמה ומליקסון עם היכולת האישית הגבוהה ישלטו באגפים ואז ברדה ייהנה מכניסת כדורים ויכול לנצל את ההגנה האיטית של מכבי. ברדה מסוגל לשמור על כדור, הוא מבין את המשחק הוא סקורר. במצב כזה, מתאים לבכר שברק ישחק. חלוץ מצוין ומסוכן אבל הוא לא יכול לרדוף אחרי קורהוט שיסייע מהאגף בלי הפסקה, מהצד השני בכר ייתן הוראה לבן ביטון המגן לעלות כדי לסייע להתקפה ולגרום לטל בן חיים החלוץ לרדוף אחריו ואז בן חיים מטבע הדברים יטריד פחות את ההגנה של באר שבע. מצד שני,  לא פראייר, הוא ראה קלטות של באר שבע והוא מבין עניין. הוא יכול לומר לבן חיים לא לרדוף אחרי ביטון ולהמתין למעלה לכדורים ומתפרצת ולגנוב גול. למרות שהוא לא בתקופה טובה, בן חיים עם המהירות והטכניקה הגבוהה שלו יכול לעשות סחרחורת לביטון ולגמור את המשחק בהברקה אחת. יש כאן קרב מוחות גדול של בכר מול , כל אחד ינסה לקרוא את המחשבות של היריב. בכר מנסה כל השבוע להיכנס לראש של ולנתח מהי תכנית המשחק שלו. למאמן שיצליח לקרוא את המחשבות של היריב שלו על הקווים יהיה יתרון גדול במשחק.

שמרו אותו לליגה. ברדה. צילום: עמוד הפייסבוק של הפועל ב"ש
הקפטן ברדה. צילום: עמוד הפייסבוק של הפועל ב"ש

לבכר יש יותר אפשרויות לתמרן בהרכב, במערכים ושינויים תך כדי המשחק. בניגוד למכבי, האלופה מתורגלת היטב בהחלפת מערכים במהלך המשחק. כבר מהעונה שעברה בכר עבר פעמים רבות משלושה בלמים לשניים, בליגה ובאירופה, זה עבד לו טוב וניצח עבורו משחקים. מכבי לא מתורגלת לשינויים הללו. פאולו סוזה שיחק כך במכבי וזה עבד מצוין. בכר ירצה להפעיל לחץ על שחקני ההגנה של מכבי ומובילי הכדור שלה וישלח שחקנים רבים לחלק הקדמי במטרה למנוע ממכבי לפתח את המשחק ולערער לשחקנים שלה את הביטחון בגלל שיש לה הגנה איטית ולא טכנית בהיעדרותו של טיבי. לחץ כזה יכול לגרום לפיליפנקה לאבד כדורים או לערער את הביטחון של ראמון אם ישחק. יש לבכר שחקנים טובים מתאימים לכל שיטה.

הבחירה בברדה או בבן שהר בחוד תלויה הרבה בתכנית המשחק של בכר. ברדה לא יכול לשחק 90 דקות בקצב של משחק כזה וכניסה של שהר בדקה ה-60 למשל יכולה להיות משמעותית. ברדה ,בניגוד לשהר, הוא שחקן שיכול לשמור על הכדור ולנצל את היכולת הטכנית, חוכמת המשחק והניסיון שלו מול הגנה איטית כמו של מכבי בלי טיבי. הוא יקבל כדורים ממליקסון, וואקמה, ראדי, אוגו ואפילו המגינים. הכניסה של שהר בהמשך יכולה להכריע את המשחק. שהר ייכנס רענן, וינצל את המהירות שלו מול העייפות של שחקני מכבי שהשקיעו המון אנרגיה במשחק וכאשר שחקן רענן ומהיר עם יכולת פריצה ברמה גבוהה משחק מול שחקנים איטיים ועייפים היתרון עשוי להיות מכריע.

לבכר יש על הספסל קלף מנצח – מיכאל אוחנה. עוד שחקן שיכול לקום במחצית השנייה ולנצל את היכולת הטכנית המצוינת שלו מול כל הגנה. במצב של תיקו, ככל שהדקות יעברו, מכבי תתגונן, תצופף במטרה לשמור על פער 3 הנקודות. במצב כזה, אוחנה הכי מתאים לחתוך הגנה צפופה, איטית ועייפה.

המאמן החדש ליטו וידיגאל וג'ורדי קרויף, הבוקר. צילום: אתר מכבי תל אביב
ליטו וידיגאל וג'ורדי קרויף, הבוקר. צילום: אתר מכבי תל אביב

עם כל היתרונות שיש לבאר שבע, בכר לא מזלזל לרגע במכבי תל אביב. הוא יודע שמכבי בכושר מצוין וחושש מסיטואציה שמכבי יכולה להבקיע ולנצח, לכן הוא נותן הרבה כבוד ליריבה ובצדק. מכבי תל אביב בעידן שאחרי שוטה ארבלדזה היא קבוצה מפחידה ומסוכנת ובכר מכיר את העובדות הללו. מול כל הגנה וכל מערך, היכולת האישית של ובן חיים יכולה להטריד כל מאמן. החלוץ הוא כאב ראש בפני עצמו לבכר. מאמנים רבים בליגת העל מצמידים לו שומר שני. אם הוא יצמיד לו שומר שני, זה עשוי לפגוע במשחק ההתקפה של באר שבע כאשר שני שחקנים יהיו עסוקים במשימה לשתק את בן חיים. האפשרות לשחק עם שלושה בלמים מאפשרת לבלם לסגור את בן חיים כשומר שני.

אי אפשר לזלזל בספסל של מכבי. יש למכבי קליברים על הספסל, כאלה שמסוגלים לעלות ולהביא ניצחון. סקאריונה שחקן אדיר, יוסי בניון עדיין שחקן מסוכן מאוד עם הניסיון, המנהיגות, חוכמת המשחק והיכולת להיות במקום הנכון בזמן הנכון.

לסיכום: לבכר יש את כל הכלים להכתיב את הקצב במשחק וללכת על ניצחון. באיצטדיון עם הקהל המדהים באר שבע מעולם לא הפסידה בליגה. הקבוצה, כך נראה, חזרה לעצמה אחרי הניצחון הגדול על מכבי . ייתן ציוני דרך לשתי הקבוצות. ניצחון של באר שבע נותן לה את האליפות. ניצחון של מכבי והיא תהיה בדרך לאליפות.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא