ראש הממשלה נתניהו:

“מעשה המרכה היה מורכב מאוד. כל השותפים נדרשו לפשרות ולויתורים כואבים. בחרנו לשרת את העם יחד, כמתבקש מגודל השעה – ומדוחק השעה. משבר הקורונה גבה את חייהם של מאות אלפי בני אדם ברחבי העולם.

החלטנו להסיט הצידה את המחלוקות בינינו, ולטפל יחד באתגרים הגדולים שהקורונה מציבה בפנינו”.

חברי הכנסת מהאופוזיציה קראו קריאות ביניים: “שוחד, מרמה והפרת אמונים”.

נתניהו המשיך:

“רק אתמול בבריטניה ביום אחד מתו כמעט כפליים ממספר המתים בישראל. המצב בישראל הושג בזכות הפעולות שנקטנו בזמן. יש אפשרות שגל קורונה שני יפגע בעולם ובישראל. משום כך, הצעד הראשון שממשלת האחדות תעשה הוא הקמת ‘קבינט הקורונה’. ניתן מענה לאתגר הכלכלי העצום שמורכב בפנינו”.

ראש הממשלה התייחס לאתגר הכלכלי איתו תתמודד הממשלה: “נעביר תקציב שיבטיח יציבות, שיחזיר את הצמיחה, שיתן לכם – אזרחי ישראל – אופק ותקווה, על ידי זה שיחזיר שלשה דברים: מקומות עבודה, מקומות עבודה, מקומות עבודה”.

בשלב זה הורחק החוצה מהמליאה ח”כ עופר כסיף, לאחר שנקרא לסדר שלש פעמים.

נתניהו:

“נעשה הכל להחזיר את המצב הכלכלי לקדמותו.

בתחום הבטחוני: נמשיך להרחיק איומים ממדינת ישראל. אני חייב להגיד לכם, שאיומים אלה לא הופסקו אפילו ליום אחד, כולל בימים האחרונים. בכל זירה בה נזהה איום – נפעל ללא היסוס. סמוך לגבולותינו, ורחוק מגבולותינו.

נאבק בניסיונות של איראן להתבסס בסוריה.

נאבק גם בבית הדין הבינלאומי בהאג. הפשע שעשינו – בניית גני ילדים בגילה, בבית אל ובשילה. איזו צביעות, איזה סילוף של האמת.

והאמת: חבלי מולדת אלו הם ערש לידתה של האומה. הגיע הזמן להחיל ריבונות על שטחי מולדת אלה. צעד זה לא ירחיק את השלום, אלא יקרב אותו. המתנחלים, אחינו, יישאו במקומיהם בכל הסדר שלום”.

“עם כל הערכתי העצומה לארצות הברית, ולתמיכה האדירה שהיא נותנת לנו, אני חוזר על עיקרון היסוד: ביטחון ישראל נשען על כוחנו להגן על עצמנו בכוחות עצמנו”.

ראש הממשלה הודה לחברי המחנה הלאומי, והוסיף: “אני מקווה שמפלגה נוספת תצטרף אלינו”.

בסיום דבריו אמר נתניהו בנימה אישית:

“זאת הפעם החמישית בה ניתנת לי הזכות להקים ממשלה. אני מקבל זאת ביראת כבוד. אנשים רבים שואלים אותי: מהיכן אתה שואב את הכוחות, לעשיה בתנאים הלא פשוטים? אנו עוברים ימים לא פשוטים.

אני שואב את הכוחות מרעייתי שרה, ומילדי אבנר ויאיר. אני שואב אותה ממורשת אבותינו. אני מתכוון גם למורשת אבות ואימהות כפשוטו. אמי צילה, אחי יהונתן שנפל באנטבה, ומהמורשת של אבי, פרופ’ בנציון, שהקדיש את חייו לחקר הציונות, ולניצחון הציונות.

לפני 10 שנים, ביומולדת 100 של אבי, הוא דיבר על האיום האיראני. “עם ישראל מראה לעולם כיצד צריכה אומה להתנהג כשהיא עומדת בפני סכנה. עליה להביט עין בעין בפני הסכנה, ולהבין מה יש לעשות, ומה אפשר לעשות”. זוהי שליחות חיי: להבטיח את קיומנו, את ביטחוננו, לדורי דורות”.

בשלב זה הציג נתניהו את שרי הממשלה.

ממלא מקום ראש הממשלה ושר הביטחון הנכנס בני גנץ:

בעוד מספר שעות נוכל לומר: יש ממשלה בישראל. תם המשבר הפוליטי הגדול בישראל.

אני אני וראש הממשלה נתניהו לקחנו אחריות לאומית.

אנחנו, רוב מוחלט של אזרחי ישראל ובראשם הצוותים הרפואיים, בצלנו חיים רבים.

אנו נדרשים להימנע מהתקהלויות, ונדרשים לעטות מסכות. ברור לכולם כי אלו אינם רגעים להתבצרויות בשאיפות האתמול.

תמיד התגייסתי למען מדינת ישראל, ויחד עם חברי, ולרוב בראשם, הייתי מוכן להקריב את חיי כדי להגן עליה מאויבים.

בחרנו לקחת אחריות, עבור בעלי עסקים שאיבדו את כל עולמם. עבור האזרחים הוותיקים, שנמצאים עדיין בסכנת חיים. עבור הנוער שלנו שצריך לצאת מהמשבר מחוזק ולחזור למערכת בריאות עובדת.

עבור מערכת הבריאות שחייבת לקבל אויר לנשימה ותנאים לעצירת הנגיף.

נצטרך להעביר את תקציב המדינה, ויהיו בו החלטות קשות מאוד. נצטרך לעדכן את מודל הגיוס, כדי שכולם יתגייסו באופן שוויוני.

אני וחברי החלטנו לקחת אחריות. בעת הזאת, ישראל צריכה ממשלה שמייצגת את רוב העם. אחרי למעלה מעשור, תם עידן ממשלת חצי העם.

כל אחד מאיתנו היה מעדיף להקים ממשלה אחרת. שנינו בחרנו בהחלטה הקשה, והנכונה למען אזרחי ישראל.

קיבלת את דין הבוחר, והחלטת לחלוק עם חברי ואיתי את הגה השלטון. זו החלטה אמיצה וחשובה. זו גם אמיצה הגונה, שמבינה שאחרי שהלכנו לשלוש מערכות בחירות ללא הכרעה, יש רק אפשרות אחת שנאמנת לרצון אזרחי ישראל.

אבל בתקווה – לא רק בין ביבי לבני, אלא בין מחנות, שיבינו שבבסיס, כולנו רוצים מדינת ישראל חזקה, יהודית ודמוקרטית בה במידה.

חברה שיש בה ויכוחים עזים, אך שיודעת לחיות בשלום ובהשלמה.

אני רוצה להודות לא רק לשותפי החדשים, לא למי שאני עדיין רואה כשותפי האידאולוגיים – יאיר, בוגי והחברים. אתם יודעים שרציתי שתהיו חלק מהמסע הזה. אתם גם יודעים ששום תרגילים פוליטיים או פרלמנטריים לא היו משנים את המציאות בישראל.

אני שומע את המתקפות שלכם, אך אני עדיין מכבד אתכם. עצוב לי שברגעי האמת לא ידעתם לשמר את השותפות”.

גנץ סיים: אני איני מאמין בכוחה של השנאה, ולא איכנע לה. בחרנו באחדות ישראל לפני הכל. בואו נמשיך בדרך החדשה. שהחיינו וקיימנו לזמן הזה”.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.