על רקע המשבר סביב ביטול פגישת ראש הממשלה ושר החוץ הגרמני בשבוע שעבר, משבר חדש פרץ מול גרמניה על רקע החלטת אונס"קו הצפויה לעלות להצבעה השבוע. לטענת בכירים במשרד החוץ, גרמניה לא סייעה בסיכול החלטה אנטי־ישראלית בוועד המנהל של אונס"קו, ודחפה לפשרה עם מדינות ערב, שתאפשר למדינות האיחוד האירופי לא להצביע נגד ההחלטה. כך מפרסם הבוקר כתב "הארץ", ברק רביד.  עוד לפי רביד, בכיר במשרד החוץ אמר כי בשבוע שעבר קיים המשנה למנכ"ל משרד החוץ אלון אושפיז שיחה קשה ביותר עם שגריר גרמניה בישראל, קלמנס פון-גצה, ומתח ביקורת חריפה על התנהלותה  גרמניה בעניין ההחלטה האנטי־ישראלית.

אנגלה מרקל, בועידת מינכן לביטחון בשבוע שעבר. צילום: רויטרס
אנגלה מרקל. צילום: רויטרס

ההצבעה על החלטה בנושא ירושלים תתקיים בוועד הפועל של אונסק"ו במהלך יום העצמאות (שלישי). ההחלטה הנוכחית בניגוד להחלטות קודמות, צפויה להיות מרוככת בהרבה מהחלטות דומות שנתקבלו בעבר. הסיבה לריכוך לפי "הארץ", הינה הסכם עם הפלסטינים ומדינות ערב, אליו הגיע שגריר האיחוד האירופי באונסק"ו בתמיכה ובדחיפה של הגרמנים.

1

במשרד החוץ לא מרוצים מהחלטת אונסק"ו, מפני שההחלטה נותרה פוליטית ומותחת ביקורת על ישראל ומגדירה אותה כ"כוח כובש". כמו כן ההחלטה  לא מכירה בסיפוח מזרח ירושלים ומבקרת את החפירות הארכיאולוגיות מטועם  ישראל במזרח העיר ובעיר העתיקה. כמו כן, נמתחת ביקורת על המצב בעזה ועל התנהלות ישראל במערת המכפלה בחברון ובקבר רחל.

בנוס, כולל ההסכם החלטה של כל 11 מדינות האיחוד האירופי החברות בוועד המנהל של אונסק"ו להימנע או לתמוך בהחלטה בהצבעה שתתקיים ביום שלישי, אך לא להצביע נגדה – מה שיעניק לגיטימציה רבה להחלטה.

אנגלה מרקל קנצלרית גרמניה הגיבה ביום שישי לביטול הפגישה בין בנימין נתניהו ראש הממשלה וזיגמר גבריאל שר החוץ הגרמני השבוע, והביעה תמיכה בשר החוץ שלה. כשנשאלה מרקל במהלך ריאיון עיתונאי האם היא מגבה את גבריאל, השיבה הקנצלרית: "כן, יש לו את זה (את הגיבוי שלי). היינו בקשר צמוד בזמן ביקורו בישראל".

מוקדם יותר השבוע, ביטל נתניהו את הפגישה עם שר החוץ הגרמני לאחר שזה לא נעתר לבקשה לבטל פגישות עם אנשי ארגוני השמאל הקיצוני 'שוברים שתיקה' ו'בצלם'. לדברי הקנצלרית, היא נוהגת תכופות נוהגת להיפגש עם נציגי ארגונים אזרחיים במהלך ביקוריה בעולם. מרקל שבה והבהירה כי הסערה האחרונה "אינה משנה את אמונתנו כי תמיכה בישראל היא חלק מהאינטרס הלאומי שלנו".

לאחר ביטול הפגישה ניסה ראש הממשלה ליצור קשר טלפוני עם השר הגרמני ונענה בסירוב.  משלכת ראש הממשלה נמסר: "מדיניות נתניהו היא לא להיפגש עם דיפלומטים שמבקרים בישראל ונפגשים עם ארגונים שמכפישים את חיילי צה"ל, ומבקשים להעמיד אותם לדין כפושעי מלחמה. אותם דיפלומטים לא יעלו על דעתם להיפגש בארה"ב או בבריטניה עם נציגי ארגונים שקוראים להעמיד לדין חיילים אמריקאים או בריטים".
עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20