מדד המחירים לצרכן בשטחי הרשות הפלסטינית רשם ירידה ממוצעת קלה של 0.07% במהלך פברואר האחרון, ביחס לחודש הקודם. בשטחי הרצועה נרשמה ירידה של 0.37% ומזרח ירושלים, ירידה של 0.13%. מול הירידות האלו נרשמה דווקא עלייה של 0.04% בשטחי הרשות באיו"ש.

בהשוואה לפברואר 2019 הרי שקיימת עלייה במדד המחירים בשיעור ממוצע של 1.24%.
הסיבה העיקרית לירידת המחירים נובעת בעיקר מירידת מחירי הירקות הטריים והבנזין וגם ברצועה נרשמה ירידה גם במחירי העוף הטרי, הביצים, הירקות הקטניות ואף במחירי הבנזין.
אולם בתוך כך מביעים כלכלנים פלסטינים חשש כבד מהשלכות הקורונה על כלכלת הרשות:

המומחה לכלכלה, דר' הית'ם דראע'מה, אומר אמש באירוע כלכלי, כי הכלכלה הפלסטינית לא הייתה במיטבה לפני החירום וקיימים כשלים באזורים שונים, אולם התפשטות הקורונה עלולה להחמיר עוד יותר את המצב הכלכלי הירוד.

דראע'מה הוסיף, כי ההשלכות הכלכליות מנגיף הקורונה ישפיעו על כל מדינות העולם, אולם מה שיחמיר את המצב הפלסטיני הוא העובדה, כי "כלכלת פלסטין היא כלכלה צרכנית שמתבססת על שירותים ואיננה כלכלה יצרנית".

המגזרים הכלכליים החשובים כבר מושפעים ברובם, לרבות התיירות והחקלאות, שנפגעה ממצב היחסים עם ישראל, בהיעדר מעברים חופשיים. לכך יש להוסיף כעת את חוסר היכולת לשווק ולייצא. לדבריו, תרומתו של ענף התיירות לתקציב הפלסטיני איננה מגיעה ל -2%, ותרומת המגזר החקלאי איננה עולה על 6%.

להערכתו של המומחה, יתקשה התושב הפלסטיני לשלם את חובותיו לבנקים, נוכח "התחייבותו לכלכלת ביתו במצב החירום" ולפיכך יושפעו סקטורים רבים מכך. גם דחיית פירעון השיקים תטיל צל כבד על ביצועי הכלכלה הפלסטינית ואף "תכפיל את המשבר" בטווח הארוך.

הירידה בערך שער החליפין והנסיגה ברמת ההשקעות ובסיוע החוץ לרשות, סיוע שמגיע לרוב בדולרים, תשפיע גם היא על המצב הכלכלי ועל הפלסטינים שיש להם חובות דולרים כלפי הבנקים.
עוד ציין דראע'מה, כי מספר העובדים הפלסטינים בישראל עולה על 135,000 עובדים, וסך הכנסותיהם השנתיות מסתכם ב -10 מיליארד שקל. כמוהם, גם 60,000 עובדי המגזר הציבורי הפלסטיני מכניסים סכום זהה וההכנסות של מגזרים אלו זהות.
"אם לא יצאו הפועלים לישראל, יפסיד השוק הפלסטיני 10 מיליארד שקל, כלומר מחצית מהכנסותיו מהעבודה, והדבר יכפיל את המשבר הכלכלי וישפיע על המרקם החברתי. העוני והאבטלה בשטחים הפלסטיניים אינם פשוטים וצפויים לגדול והדבר יוביל למשבר שאולי לא תוכל הרשות לנהל אותו לבד", אמר.

דראע'מה הוסיף כי לצד האפשרות כי הרשות תאבד 10 מיליארד שקלים, שווי הכנסותיהם של הפועלים בישראל, עולה ההערכה, כי "הממשלה הפלסטינית תעמוד חסרת אונים מול אלטרנטיבות, בהיעדר תכנון כלכלי ותשתיות. לדעתו, הממשלה הפלסטינית מפגרת בגיבוש חלופות ובמתן פתרונות למקרה שהעבודה בישראל תיעצר.

ברוך ידיד TPS

ברוך ידיד TPS


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.