משאל ערוץ 20 שנערך באתר "חדשות 20" מראה כי לפחות ברשת, מעמדו של ראש הממשלה ושל מפלגתו (הליכוד) מתערער.

המשאל מגיע על רקע המצב הפוליטי הנתון: יו"ר הקואליציה מואשם בתקשורת בהאשמות חמורות, בהן שוחד והפרת אמונים; פתיחת החקירה בוצעה ערב הגשת ; משבר עבודות השבת ברכבת וחוק המרכולים הגביר את המתיחות בין המפלגות החרדיות והמפלגות שנושאות את דגל החילוניות בראש סדר היום שלהן; מבחוץ פועל על מנת להרחיב את שורות מפלגתו, ויו"ר יש עתיד ממצב עצמו כאלטרנטיבה לנתניהו במרכז.

את הגולשים שאלנו ארבע שאלות: מי לדעתך יהיה ראש הממשלה הבא, מיהו האיש המתאים ביותר להיות ראש הממשלה, לאיזו מפלגה הייתם מצביעים לו הבחירות היו מתקיימות היום, ומה דעת הגולשים על חוק ההמלצות. הממצאים מפתיעים, בייחוד לאור התפיסה הרווחת לפיה אתר ערוץ 20 הוא בעל גולשים מהימין. ככל הנראה פעילים של חלק מהמפלגות "התלבשו" על האתר והצביעו, התוצאות – בהתאם.

מי יהיה ראש הממשלה? אתם עניתם
מי יהיה ראש הממשלה? אתם עניתם

בין שלושת המועמדים המרכזיים לראשות הממשלה לפי הסקרים, אבי גבאי (המחנה הציוני), (יש עתיד) ובנימין נתניהו (הליכוד), האחרון הוא זה שיזכה, כך לפי אמון הציבור, בראשות הממשלה גם בפעם הבאה. עם זאת, חשוב להדגיש כי הפער בינו ובין גבאי לא גבוה: נתניהו זוכה רק ל-45% אחוזים, כשגבאי נושק מאחוריו עם 43%. רק 13% מהגולשים באתר ערוץ 20 סבורים כי לפיד יכהן כראש הממשלה הבא.

השאלה השלישית ששאלנו את הגולשים עסקה אף היא בשלושת המועמדים, בשאלת ההתאמה לתפקיד: אבי גבאי זוכה לתמיכה הרבה ביותר, עם 46% אחוזים. נתניהו, ראש הממשלה המכהן, החוגג ככל הנראה את ההישג המדיני שלו, העברת שגרירות ארה"ב לירושלים והכרה בה כבירת ישראל, זוכה לקולם של 43% מגולשים אתר ערוץ 20. לפיד משתרך מאחור עם 11% תמיכה מהמצביעים.

מי המועמד המתאים ביותר? תשובת הגולשים
מי המועמד המתאים ביותר? תשובת הגולשים

תשובות הגולשים בנוגע לשאלת ההצבעה מעלה תמונה עגומה עבור גוש הימין, כשחברות הקואליציה הנוכחיות זוכות רק ל-45% מקולות הגולשים: הליכוד זוכה ל-29% אחוזי תמיכה, הבית היהודי ל-7%, ש"ס ל-2%, ישראל ביתנו וכולנו לאחוז אחד בלבד, כל אחת.

בגוש השמאל, המצב נראה זוהר: המחנה הציוני זוכה ל-31% תמיכה ומרצ ל-10%(!) אחוזי תמיכה. יש עתיד מגיעה רק למקום הרביעי במשאל, עם 9%, והרשימה המשותפת לחמישה אחוזי תמיכה. ארבעה אחוזים מהגולשים השיבו כי אינם יודעים למי יצביעו, או שהמפלגה בהם היו תומכים אינה נמצאת במשאל.

סקר המפלגות של ערוץ 20
המפלגות של ערוץ 20

השאלה הרביעית והאחרונה שלנו עסקה בחוק ההמלצות, שעלה לכותרות בראשית השבוע. שאלנו את הגולשים אם הם תומכים בו או מתנגדים לו. גם כאן, הממצאים מפתיעים: 48% מהגולשים סבורים כי חוק ההמלצות הוא פרסונלי וכי יש להתנגד לו. מאידך, מחנה התומכים בחוק נחלק בשאלת נתניהו: 9% מגולשי אתר ערוץ 20 תומכים בהודעת רה"מ כי ביקש להחריג עצמו מן החוק. 38% מהגולשים סבורים כי החוק חשוב לזכויות האזרח.

חוק ההמלצות
חוק ההמלצות


:עוד באותו נושא