No Tag To Print

На изображении может находиться: Michael Lobovikov, очки

מרתק: איך 'נולד' מכון דורות

מכון דורות קם על מנת לתת ייעוץ והדרכה הלכתית אישית, לזוגות מעוכבי פוריות, תוך הקפדה על גדרי ההלכה על פי פסיקותיו של הרב עובדיה

"לאחר כשנתיים מהנישואים קיבלנו מתנה גדולה, אל חיינו הפציע איתי (כיום, הרב איתי כהן, ראש מכון דורות), היינו המאושרים שבאדם. השנים חלפו ואיתי גדל לבד, אחיו הנוספים שכה התפללנו שיגיעו, התמהמהו מלבוא. אף אחד בעולם לא יכול להבין מה עבר עלינו במשך 11 שנה", כך מספר רבה של אור יהודה ומייסד מכון דורות הגאון הרב ציון כהן בשיחה נדירה וגלויה ל 'ערוץ 20'. מבחינתו של הרב כהן שיתוף וחשיפת טפח מחייו היא לא דבר של מה בכך. "כל המציאות שנקלענו אליה גרמה לנו עגמת נפש רבה. לא ידענו לקראת מה אנו הולכים ומה יהיה בסופו של דבר. חשבתי לעצמי: מי כוח ברכתו יכול להושיע אותנו מהצרה? ועלה בראשי: נפנה למורי ורבי מרן הרב עובדיה זצ"ל. וכך אמרתי לרעייתי: בואי נלך למרן. ואכן תוך זמן קצר הגענו אל מרן הרב בחיל ורעדה וביקשנו את ברכתו. מרן הרב עובדיה שם את ידיו מעל ראשה ובכה איתנו ובירך ובירך. הישועה לא איחרה לבוא, זמן קצר לאחר ברכתו של מרן הרב עובדיה קיבלנו הודעה על כך שנפקדנו בשלישיה. לא ידענו את נפשנו מרוב אושר, ובישרנו למרן על כך. בגיל שנה ללידתם אף זכתה השלישיה שלנו לקבל את ברכתו המיוחדת". הברכה הביאה בחובה גם בשורה. "אמרנו לעצמנו יבוא יום ובעזרת השם יתברך אנחנו בעצמנו נעסוק בליווי הלכתי ורפואי של חשוכי בנים".

משפחת כהן אצל הרב עובדיה, שנה לאחר שנולדה השלישייה.

הזדמנות אחת ויחידה הביאה להגשמת החלום. לפני יותר משנתיים פנה לרב כהן, פרופ' אלכס סימון, רופא בכיר בבית חולים הדסה עין כרם, ושאל מדוע אין מכון הלכתי למגזר החרדי על פי פסיקותיו של הרב עובדיה יוסף? "לא מעט נשים מגיעות אלינו ושואלות, מה היה אומר הרב עובדיה יוסף זכרונו לברכה בנושא הזה", מספר פרופ' סימון מבית החולים הדסה. "רבותי אני לא יודע מה היה אומר, כיוון שאני לא ברזי ההלכה של הרב עובדיה יוסף, ואז עלתה האפשרות, אולי נוכל להקים או אולי נוכל ליצור קשר עם רבנים שעובדים ופועלים על סמך ההלכות והפסיקות של הרב עובדיה יוסף. פנינו אל כבוד הרב ציון כהן ושאלנו אותו מה יש לעשות כדי לתת מענה לשאלות שאנחנו מקבלים ואין לנו כרגע תשובות עבורן". הרב ישב וחשב על פתרון ולאחר זמן קצר גמלה בליבו ההחלטה. "ברוך השם איזו שמחה והודיה להקב"ה שהחלום שלנו יתגשם. ב"ה יחד עם הגאון הרב אהרון בוטבול, חתנו של מרן זצ"ל והפוסק של המכון ייסדנו את מכון דורות על פי דרכו של מרן הרב עובדיה, מכון העוזר למאות רבות של זוגות בשנה בראשות בננו הרב איתי. זהו משהו קטן בבחינת כל המצטער זוכה ורואה בנחמתן".הייעוץ שניתן במכון כולל הדרכה הלכתית אישית, על מנת לאפשר לזוג לטפל בבעיותיהם תוך הקפדה על גדרי ההלכה. פעילות הייעוץ והליווי מתבצעת באופן דיסקרטי על ידי רבני המכון, ולעיתים ליווי זוג משתרע על פני תקופה ארוכה, עד אשר זוכים בני הזוג להיפקד בפרי בטן. המכון הקים מערך של נשים שהוכשרו לשם תמיכה רגשית ונותנות מענה ואוזן קשבת לנשים העוברות תהליכים לא פשוטים אלה. מרביתם אף עברו בעצמם קשים, וכך הם מבינות טוב יותר את העניין, ויכולות יותר להשתתף עם הפונות. המכון גם מסייע כלכלית לזוג אשר נתקל בקשיים כלכליים, אם בגלל שמלכתחילה אין כל או בגלל שעליהם לעבור טיפול רפואי יקר שלא נכלל בסל.

 

מכון דורות מקבל אלפי פניות בשנה וקצב הפניות רק הולך ועולה. למכון סניפים בדמות רבנים ומו"צ אשר נותנים מענה ומקבלים וזוגות בכל רחבי הארץ, החל מירושלים, בני ברק, ובית"ר עילית, וכלה ברכסים שבצפון ושדרות שבדרום. לדברי המכון בזמן הקרוב עתידים להיפתח עוד סניפים חדשים. הנושאים ההלכתים מלווים בלא מעט שאלות אשר מגיעות לצוות המו"צים ותלמידי החכמים. בקושיות כבדות משקל מכריעים גדולי ישראל ובפרט מרן הראשל"צ הגר"י יוסף וחתנו של מרן זצוק"ל הגר"א בוטבול, הפוסק של המכון וראש בית ההוראה יביע אומר. "בבית הוראה שלנו אנחנו מקבלים שאלות קשות במיוחד בתחומים האלו. כשאני שולח מקרה לראש המכון הרב איתי, אני מקבל תשובות: הרב דיבר איתנו חצי שעה ונתן לנו אינפורמציה יותר מהרופא הפרטי שלנו ששילמנו  לו לפגישה 1200 שקל, 'הוא מכיר את כל הרופאים ומדבר בגובה העיניים'", מעיד הגאון הרב בוטבול. "לא בלבד  שאני נדהם ממכון שהולך בדרכו של מרן זצ"ל, כל פעם שאני מתקשר שולח מקרה לרב איתי, באותו רגע הוא מניח את הטלפון, מרים טלפון לפרופ' סימון או רופא אחר המתאים לאותו מקרה, וחוזר לפציינט. אין לזה אח ורע ואני נדהם מהיחס המדהים והעמידה בקשר היומי יומי של המכון עם הרופאים ב'הדסה' ו'אסותא' אשר נותנים לנו אינפורמציה כדי להכריע בנושאים אלו".

יחודו של המכון הוא השילוב בין ההלכה היהודית לרפואה המודרנית – ובדרך קבלת ההכרעות ההלכתיות הכפופות לשיטתו ומשנתו של מרן מאור ישראל רבנו עובדיה יוסף זצוק"ל.

מרן הראשל"צ הרב יצחק יוסף בכנס של מכון דורות שנערך במרכז הרפואי 'הדסה עין כרם' בירושלים יצא מגדרו ""יש רבנים שמאוד מחמירים בנושאים הללו, עכשיו ב"ה יש את מכון דורות שהולכים בדרך של מרן אבא זצוק"ל. כולם יודעים את דרכו של מרן בכוחא דהתירא עדיף. לא בתור סיסמה אלא על פי ההלכה, על פי הפוסקים. זה המכון הראשון שמצהיר בריש גלי שיעשה הכול רק לפי פסקי מרן, בלי לבלבל אנשים בדעות לכאן ולכאן, אלא רק על פי פסקי מרן".לקראת סיום דבריו פנה הרב לראשי המכון: "יש זוגות שחוששים מטיפולים, אם צריך תשלחו אלי ללשכה. אני שכנעתי כמה אחדים שהתלבטו. גרים בבני ברק, מפחדים. זה חלק מחובת ההשתדלות, היום אפשרי דבר כזה לפי הרפואה".  

ברכות נרגשות וחמות למכון נתנו כל גדולי ומאורי הדור ובהם מרן ראש הישיבה חכם שלום כהן, זקן הראשונים לציון הגאון הרב בקשי דורון והראשל"צ הגרש"מ עמאר, מרנן הגר"ש בעדני, הגר"מ מאיה, והגר"א אלבז, הדיינים הגאונים רבי שלמה בן שמעון, ורבי ניסים בן שמעון, בנו של מרן זצ"ל הגאון רבי אברהם יוסף, הגאון רבי זמיר כהן יו"ר ארגון הידברות.

את העזרה ללא גבול ובמאור פנים שנותנים במכון, רואה הגאון רבי ציון כהן כבסיס עליו קם המכון. "צוות המכון עובד במסירות נפש לילות כימים. צוות של מוצי"ם תלמידי חכמים בעלי מידות תרומיות שתורמים מזמנם במאור פנים מיוחד בהבאת חיים חדשים לעולם ובמסירות נפש מיוחדת מתוך צניעות, ענווה ושיקול דעת. ברוך השם איזה שמחה והודיה להקב"ה שהחלום שהתחיל בלידת השלישיה, ועתה אנו בשנה השלישית שהמכון פועל ביתר שאת בהבאת חיים לעולם והכל מתוך מאור פנים וסבלנות. ב"ה שנמשיך כך".

It is not Android