ירושלים. צילום: פלאש 90
ירושלים. צילום: פלאש 90

הצעת חוק של ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) להחרגת הכפרים הערבים משטחה של ירושלים הובילה להצבעה משותפת של סיעות 'מרצ' ו'יש עתיד' נגדה יחד עם הקואליציה.<

נגד ההצעה הצביעו 61 חברי כנסת מסיעות הקואליציה, 'מרצ' ו'יש עתיד'. יו"ר סיעת 'יש עתיד', ח"כ עופר שלח, נימק את ההתנגדות: "אנחנו נגד צעדים חד צדדים". גם במרצ הסבירו כי "מדובר בהצעה חד צדדית וללא הסכם". בעד ההצעה הצביעו 14 ח"כים מסיעתו של חסון. בזמן ההצבעה לא נכחו ח"כים מסיעת "הרשימה המשותפת" במליאה.

השר לענייני ירושלים ומורשת, זאב אלקין, השיב להצעה במליאה ואמר כי "זו פשיטת רגל של המחנה הציוני. הכפרים האלה הם חלק מירושלים. אתם רוצים לגזור על השכונות הכי גדולות של ירושלים שיהיו מובלעת קטנה ברשות הפלסטינית". עוד כינה אלקין את נאומו של חסון "גזעני" והזכיר לחסון כי מי שסיפח את הכפרים הערבים לירושלים הוא השמאל הפוליטי בזמן שלטונו של רה"מ לוי אשכול ז"ל.

ב"הצעת חוק להצלת ירושלים כעיר בירה יהודית ודמוקרטית" מבקש חסון להפריד תוך חצי שנה מירושלים את הכפרים שסופחו בשנת 1967 לישראל ובהם: שועפאט, עיסאוויה, ג'בל מוכבר, בית חנינא, צור באהר בהם מתגוררים כ-200 אלף פלסטינים. הוא מציג נתון לפיו 75% ממבצעי הפיגועים בין ספטמבר 2015 לאוקטובר 2015 יצאו משטחי כפרים אלו ומציע כי תושבותם של יושבי אותם כפרים תבוטל ואלו יועברו לשטחי B ו-C.

"כיום, ירושלים בירת ישראל היא פצצה דמוגרפית מתקתקת הממחישה את הסכנות הרבות הטמונות ב"זחילה" לעבר מדינה דו-לאומית. מקור הבעיה אינו ב"ירושלים ההיסטורית" – אזור הכולל את העיר העתיקה, האגן הקדוש וסביבותיהם, שהישארותם בריבונות ישראל נמצאת בקונצנזוס ישראלי רחב, אלא בכפרים ובמחנות הפליטים הפלסטיניים", נכתב בדברי ההסבר.
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20