חברי הכנסת של מרצ תמר זנדברג ואילן גילאון ויו"ר המפלגה זהבה גלאון. צילום: פלאש 90
חברי הכנסת של ואילן גילאון ויו”ר המפלגה זהבה גלאון. צילום: פלאש 90

לאחר שהושמטה הציונות ממצע מפלגת מרצ, כעת בכירים במפלגה מצהירים בגלוי כי היא איננה ציונית, כך לפי פרסום של ישי פרידמן בעיתון “מקור ראשון”. פרופ’ אילן שדה, המתמודד בבחירות לוועידת המפלגה קרא “לקפל את הדגל הציוני”. בעיתון ביקשו לברר מה עמדתם של בכירים במפלגה בנושא לאמירה הקשה.

כשפנה פרידמן ליו”ר התנועה, זהבה גלאון, היא הפנתה אותו לדוברת וזו הבהירה מפורשות כי “מרצ היא מפלגה ישראלית לא ציונית, מפלגת , כי רעיון הציונות בהכרח מוחק עם שלם”. לדבריה, “במרצ יש חברי כנסת ציונים ולא ציונים, ולכן היא איננה יכולה להגדיר את עצמה כמפלגה ציונית”.

הבוקר (ו’) צייצה גלאון בטוויטר בתגובה לכתבה כי “מרצ היא מפלגה ישראלית ובה חברים יהודים וערבים. הציונות שלי אינה זו של מקור ראשון: לא רק לעם היהודי מגיעה הזכות להגדרה עצמית, גם לפלסטינים”.

“מרצ מעולם לא הוגדרה כמפלגה ציונית”

מזכ”ל המפלגה וח”כ הנכנס, מוסי רז, טען בתגובה לפניית העיתון כי “מרצ איננה מפלגה ציונית ומעולם לא הוגדרה כמפלגה ציונית”. רז הפנה למצע הבחירות האחרונות בו לא ניתן למצוא “את המילה או את הגדרתה של מרצ כמפלגה ציונית”. ואכן אלו לא מופיעים גם במצעי הבחירות של המפלגה בשנים 2009 ו-2013.

“לא כתוב בשום מקום שמרצ היא ציוני. מרצ הגדירה את עצמה מהיום הראשון כמפלגה שיש בה גם יהודים ציונים וגם שגאים הלאומיות הפלסטינית שלהם. בעיניי המפלגה אינה יכולה להיות ציונית”, מבהיר רז. על מפלגת “העבודה” אמר רז: “זו בדיחה שהם מגדירים את עצמם כציונים. כל גוף שיש בו לא יכול להגדיר את עצמו כציוני. אין חיה כזאת ואין מפלגת שמאל ציונית בישראל. אני כופר בזה, ואם כן היא גזענית לערבים. ובכלל זה עניין סמנטי חסר חשיבות”.

ח"כ ומזכ"ל מפלגת מרצ מוסי רז. צילום: פלאש 90
ח”כ ומזכ”ל מפלגת מרצ . צילום: פלאש 90

יש לציין כי במצע המפלגה משנת 1999 התגאתה מרצ בהיותה “הסיעה הציונית היחידה” שהתנגדה למלחמת לבנון. “ערכי הציונות” יופיעו במצע עד לבחירות של שנת 2006 ולאחריה יעלמו ממנה לחלוטין.

ח”כ שמתמודד על ראשות המפלגה, הופתע לשמוע על השינויים במצע אותם לא הכיר. “הם יכולים להתעקש שמרצ היא מפלגה לא ציונית אבל זה כמו לומר שהבית היהודי היא מפלגה חילונית רק בגלל שיש בה חילונים”, אמר גילאון. “מרצ נוסדה בידי מפלגות כמו מפ”ם, רצ ושינוי שמיוסדות על אדני הציונות. כל האיחוד הזה בין המפלגות הוא איחוד ‘ציוני סוציאליסטי’, בותוכו יש גם חברי כנסת ערבים ויהודים לא ציונים. מי שמאמין, כמוני, בשיבת ציון סבור שמרצ ציוניץ. סיסמתנו הייתה ונשארה: לציונות, לסוציאליזם ולאחוות עמים. ואם לא כתוב במצע מקצ על ציונות והקשר של לציונות, צריך לתקן את המצע”.

“יש כל מיני חוכמולוגים שמנסים להתחכם. אנחנו זרם בציונות, עוסקים בהתיישבות ופועלים במוסדות ציוניים, ואנו חלק אינטגרלי מהמערכת הציונית”, אמר ח”כ לשעבר אבשלום (אבו) וילן, שהתפלא גם הוא לגלות את השינויים במצע. “יש קבוצה במרצ שמתעסקת בעיקר בזכויות אדם ואזרח ופחות רואה את החשיבות של ההדגשה הציונית בתוך הסיפור. אבל מי שניסח את המצע של מרצ ללא ציונות לא הגיע מהזרם שלנו וכל מי שינסה להוציא את הציונות ממרצ לא יצליח”.

“מרצ תומכת בהגדרת הציונות במובן הכי בסיסי שלה, שזה בית לאומי לעם היהודי וזה החלום הציונו במובן הכי מזוקק שלו, ומצד שני שוויון מלא לכל האזרחים. זו מרצ. לא חל שום שינוי במצע”, הבהירה ח”כ תמר זנדברג. “אנחנו אחת המפלגות הכי עקביות באידיאולוגיה שלנו”.

“הציונות כמו שאני מבינה אותה היא שבא וסבתא שלי עלו לכאן עם התנועות הציונות במחנה להכשרת הנוער בפולין. זו התנועה לכונן בית לאוני לעם היהודי, חברת מופת ושוויון זכויות לכל האזרחים – אין מפלגה שפועלת למימוש החזון הזה יותר ממרצ”, הוסיפה זנדברג.

בתגובה לכתבה צייץ שר החינוך נ-תלי בנט בטוויטר: “הניפוי של הציונות ממצע מרצ יותר מעציב ממרגיז. האם הוויכוח הרעיוני הגדול פה הוא כבר לא ויכוח בין ימין לשמאל אלא בין ציונים לפוסט ציונים?”.

פעילי מרצ מפגינים נגד "כיבוש" ירושלים. צילום: פלאש 90
פעילי מרצ מפגינים נגד “כיבוש” ירושלים. צילום: פלאש 90
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.