באוניברסיטת קליפורניה פרסמו רשימת ספרים מומלצת "להבנת הכיבוש" – לרגל שנת ה-50 לניצחון ישראל במלחמת ששת הימים. כך דיווחה היום (שלישי) ניקי גוטמן ב- Nrg, הכותבים והממליצים על הספרים ברשימה הינם מרצים מאוניברסיטת בן גוריון. במשרד החינוך לא הגיבו לדברים.

אוניברסיטת בן גוריון בנגב. צילום: פלאש 90
אוניברסיטת בן גוריון בנגב. צילום: פלאש 90

על פי הדיווח ברשימה מופיעים ספרים בעלי תוכן אנטי-ציוני ומגמתי. בין היתר, מצויין בכתבה שמו של פרופסור במחלקה לגאוגרפיה ופיתוח סביבתי בבן-גוריון – אורן יפתחאל (ששימש בעבר כיו"ר 'בצלם') שכתב לאוניברסיטת קלפורניה המלצה על ספר בו נטען כי הפלסטינים נושלו מאדמותיהם. עוד צויין כי יפתחאל כתב שמדובר בספר מאיר עיניים.

ניב גורדון. צילום: אוניברסיטת בן גוריון
ניב גורדון. צילום: אוניברסיטת בן גוריון

בנוסף דווח כי גם ברשימת כותבי הספרים עצמם נמצא פרופסור בכיר בבן-גוריון. ניב גורדון, שכיהן בעבר ככראש המחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטה, כתב ספר בשם "הכיבוש הישראלי", באתר האוניברסיטה מוםיע ציטוט של גורדון לפיו "החיים הפלסטיניים הפכו בעיני ישראל  ללא חיוניים במידה הולכת וגדלה".

פרופסור אורן יפתחאל מאוניברסיטת בן גוריון ב- 2010. צילום: Eman
פרופסור אורן יפתחאל ב- 2010. צילום: Eman

אין זו הפעם הראשונה בה נשמעות טענות מסוג זה נגד מרצים בבן גוריון, במהלך חודש יוני פנו סטודנטים מהמחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון במכתב אל שר החינוך נפתלי בנט המשמש גם כיו"ר המועצה להשכלה גבוהה בבקשה שיתערב במה שהם מכנים: "פוליטיזציה חמורה באוניברסיטה". הסטודנטים האשימו במכתב את נשיאת האוניברסיטה בניסיון לטייח את מעורבותם של מרצים בכירים בקידום תנועת החרם.

בתגובת אוניברסיטת בן גוריון ל- Nrg נמסר: "אוניברסיטה, כל אוניברסיטה באשר היא, אינה אחראית על דעותיהם האישיות של מרציה ויש כ-1000 כאלה". תגובת שר החינוך כאמור לא נמסרה.

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20