No Tag To Print

צילום: אליהו ינאי

מרכיבים ממשלה – כל התרחישים

איזו ממשלה תקום כאן? גנץ עם גוש חוסם של הערבים, אולי אחדות בכל זאת או שליברמן יחזור לימין ואולי אף יקבל הבטחה מנתניהו לכהן ברוטציה כראש ממשלה? אלירן טל עם כל התרחישים האפשריים

עזבו אתכם ממחר. יום בחירות. חווינו שלושה כאלה השנה. באים, בוחרים, אחוזי ההצבעה יבצבצו מעת לעת בדיווחים השונים, המפלגות יעשו כל שביכולתן כדי לשנע תוכמים לקלפיות ולייצר ספינים של הרגע האחרון. היינו בזה, מכירים וכבר לא מתרגשים.

אני מחכה בשקיקה ליום שאחרי הבחירות. הדינמיקה שתיווצר במידה ולא תהיה הכרעה ברורה מרתקת בעיניי. הנה כמה תרחישים אפשריים, במידה ותוצאות הבחירות לא תהיינה חד משמעיות ונתניהו או גנץ לא יצליחו לגבש קואליציה הומוגנית של 61 ח"כים לפחות.
1. ממשלת אחדות חילונית. הסיכוי: קלוש. הבטחת הבחירות של ליברמן עשוייה גם הפעם להיגנז. הכוונה טובה, כולנו בעד אחדות, אבל בכחול לבן מתנגדים לשותפות עם נתניהו. כשתגיעו לתסריט האחרון תבינו איך ייתכן שההצעה הזו תהפוך ריאלית, בשלב האחרון של הניסינות להרכיב קואליציה.
2. גנץ מנסה להרכיב ממשלה: הרשימה המשותפת צפוייה, בניגוד לבחירות הקודמות, להמליץ לנשיא על בני גנץ. לגנץ זה יעלה באינסוף הבטחות לערבים, את חלקם חשף איימן עודה בכמה ראיונות שנתן (ביטול חוק הלאום, הלבנת הבנייה הבלתי חוקית בישובים הערבים ועוד. הוא גם צפוי לדרוש לעמוד בראשות ועדת הפנים). גנץ יהפוך עולמות כדי לקבל את התמיכה הזו, ששווה לפחות 12 מנדטים. אם רוב ראשי הסיעות ימליצו על גנץ, הוא יקבל את זכות הראשונים להרכיב קואליציה. כאן הוא יתקל בלא מעט קשיים, גם בגלל חוסר ניסיונו הפוליטי אבל גם בגלל לוח הזמנים הצפוף. 21 הימים שיקבל ייפלו בחלקם על ראש השנה ויום הכיפורים מה שישאיר לו נטו מעט זמן להרכבת הקואליציה אלא אם כן יבקש ויקבל ארכה. מי יחבור לגנץ? כמובן השותפים הטבעיים משמאל, לפחות אילו שיצליחו לעבור את אחוז החסימה. עודה עשוי לתת לו רשת ביטחון, וגם ליברמן יסכים לשאת ולתת. איך כל זה מתחבר? האם בשם השינאה לנתניהו יישב ליברמן עם סתיו שפיר באותה הממשלה? עודד פורר עם ניצן הורביץ? האם האדם שהכריז "בלי נאמנות אין אזרחות" והבטיח לקדם את חוק עונש מוות למחבלים יסכים לשבת בממשלה שזוכה לרוב בזכות חברי הכנסת של בל"ד?
הסיכוי לממשלה כזו קלוש אף הוא
3. נתניהו, למרות הכל: אם נתניהו יקבל גם הפעם את המנדט להרכיב את הממשלה צפויה לו משימה לא קלה. אני מעריך בזהירות שהוא כבר נערך לאפשרות שאין לו 61, ולכן שליחיו מחפשים עריקים או שותפויות פחות טבעיות.  בבחירות האחרונות זה כמעט הצליח עם אבי גבאי. הפעם על הכוונת – עמיר פרץ ואורלי לוי (במידה ויעברו את אחוז החסימה. פרץ לא ירצה לגמור כמו קודמו ואולי יעדיף בתנאים מסוימים לחבור לנתניהו) או אחד ויותר מחברי הכנסת של כחול לבן המזוהים עם הימין. אם כחול לבן אכן תתפרק אחרי הבחירות, ייתכן שגנץ יקבל הצעה מפתה, אולי אפילו להיות ראשון ברוטציה על ראשות הממשלה. הפעם רוטציה עם נתניהו ולא עם לפיד. אל תיראו מופתעים אם הוא יסכים לזה.
סיכוי: נמוך -בינוני
4. ליברמן חוזר הביתה: נתניהו יהפוך עולמות כדי להקים ממשלת ימין חרדים עם ליברמן. אל תתייחסו ברצינות לחילופי הדברים בין נתניהו לליברמן, הם כרגע משרתים את שני הצדדים. ליברמן מביא לא מעט קולות מהשמאל וזה משרת גם את נתניהו, זאת במידה שליברמן באמת פרגמטי ולא החליט באופן עקרוני להדיח את נתניהו מהשלטון. ביבי עשוי לתת לו עולם ומלואו, אפילו הבטחה להיות ראש ממשלה למשך שנה או שנתיים. הרי ליברמן מילא כל תפקיד סביב שולחן הממשלה. להיות ראש ממשלה זה עבורו חלום שעשוי להתגשם באופן שנשמע כעת מפתיע – בזכות נתניהו.
סיכוי: בינוני
5.
: במידה וגנץ ונתניהו לא מצליחים להרכיב ממשלה, הנשיא ריבלין – שהבטיח שיעשה כל שביכולתו למנוע מערכת בחירות שלישית – ייכנס לתמונה. הוא יכנס את הצדדים ויפציר בהם להתגמש, בצו השעה, ולהתאחד למען המדינה וגורלה. אף מנהיג לא רוצה להיות חתום על סירוב לנשיא והליכה לבחירות נוספות ולכן לסיכוי הזה יש סבירות גבוהה להתממש.
אבל לפני שכל זה ועוד קורה, לכו להצביע.
It is not Android