יוזמה חדשה של המכון להגירה ושילוב חברתי במרכז האקדמי רופין מציע לממשלה תוכנית פיילוט להעסקת מבקשי מקלט באופן מפוקח ומסודר, כך מפרסם היום אתר 'דה-מרקר'.

על פי הפרסום, המכון להגירה מתכנן להניח את היסודות לתכנית רב-שנתית במסגרתה יועסקו שהגיעו ארצה מאריתריאה וסודן השוהים בארץ תחת הגנה זמנית בענפי תעסוקה הסובלים ממחסור בידיים עובדים.

דיון הפטריוטים בנושא תקיפת כתב ערוץ 20 בדרום תל אביב

מכללת רופין פנתה למדינה בבקשה שזו תאפשר למסתננים שילמדו בתכנית לקבל אשרות עבודה המקנות זכויות סוציאליות וביטוח בריאות. תנאי נוסף שיזכו לו המסתננים הוא פטור משליחה אל מתקן חולות במשך תקופת ההעסקה. יש לציין כי התנאים הללו רלוונטיים רק למסתננים שהגיעו ארצה החל מ-2009, אז הוחמרו תנאי ההגירה ארצה.

על פי נתוני והאוכלוסין, בסוף 2015 שהו בישראל כ–43 אלף מבקשי מקלט – 92% מהם הגיעו מאריתריאה ומסודן. הרוב המכריע של "מבקשי המקלט" הם גברים בגילי עבודה.

ב-2010 הגישו ארגוני זכויות אדם ערר לבג"ץ בדבר האיסור שהוטל על מבקשי מקלט לעבוד, ובתגובה נולדה מדיניות האי־אכיפה — אסור למבקשי מקלט לעבוד, אבל המדינה לא אוכפת את האיסור ועל מעסיקי מבקשי המקלט לא מוטלים קנסות.

"פטור ממתקן חולות". צילום: פלאש 90
"פטור ממתקן חולות". צילום: פלאש 90

מגבשי התכנית מסבירים כי העסקת מבקשי המקלט בדרך המוצעת תוביל להגדלת התוצר בענפים שבהם הם יועסקו, וכתוצאה מכך להגדלת תקבולי המדינה ממסים.

התכנית של רופין מורכבת משני שלבים: שלב פיילוט ראשוני, שיכלול 2,500 מבקשי מקלט בלבד, ויורחב בהדרגה על פי הצורך ובהתאם לעמידה ביעדים – עד להעסקתם של 25 אלף מבקשי מקלט בשלב השני. כאמור, מבקשי המקלט יופנו לענפים שסובלים ממחסור בכוח אדם, בעיקר מלונאות, חקלאות ובניין.

"לסייע למסתננים ביציאה מרצון"

מרשות ההגירה והאוכלוסין נמסר: "הסוגיה שבה דן הדו"ח עלתה בעבר, נבחנה ואין בה כל חדש. מדיניות הממשלה היא לסייע למסתננים ביציאתם מרצונם מישראל. המדיניות אינה מתעתדת להסדיר את מעמדם — מעבר לעובדה כי הענפים שבהם נדרשים עובדים זרים הם ענפים מקצועיים שבהם לא ניתן לשלב כל זר השוהה בישראל רק משום היותו זר".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.