No Tag To Print

מרואן ברגותי פלאש 90
דודי עמית. צילום: יח"צ

"מרוב שהמדינה מנסה לחסוך – היא תוציא הרבה יותר"

הצעדים שהמדינה נוקטת עד כה אינם אפקטיבים ואף פוגע אז מה כן כדאי לעשות? דודי עמית, מנכ"ל "כיסופים" מסביר

מדינת ישראל נמצאת כרגע באחד האתגרים הבריאותיים והכלכליים הגדולים ביותר שידעה אי פעם. הבעיה היא שלא רק אנחנו עומדים במשבר הזה אלא כל העולם, כך שאנחנו יכולים להשוות בין מה שהמדינה עושה לבין מה שקורה בשאר העולם.

וההשוואה? בוא רק נאמר שישראל לא מהמצטיינות. עם פרוץ המשבר מיהרו ראשי האוצר לצאת בתכנית כלכלית שרוב רובה הוא לעג לרש. רבות דובר על דחיית התשלומים שלא תסייע והמענק הנמוך.

מדינת ישראל נמצאת כרגע באחד האתגרים הבריאותיים והכלכליים הגדולים ביותר שידעה אי פעם.
לא רק אנחנו חווים את המשבר הזה אלא כל העולם. לכן, אנחנו יכולים להשוות מה עושה הממשלה במדינות אחרות ולהשוות אלינו. וההשוואה? בואו רק נאמר שישראל לא מהמצטיינות.


בגרמניה, הבנק הממשלתי לפיתוח (KfW) יעמיד הלוואות של עד 610 מיליארד דולר לחברות כדי להבטיח שהן יצליחו לצלוח את המגפה וכדי להגן על עובדיהן מפני השפעותיה. איטליה חשפה בשבוע שעבר חבילת תמריצים של 4 מיליארד דולר נגד מגפת הקורונה. חברות שדיווחו על נפילה של 25% בהכנסות או יותר – יקבלו הטבות מס. בנוסף יוצעו קיצוצי מסים והזרמות מזומנים למערכת הבריאות. ממשלת הונג קונג יוצאת עם חבילת תמריצים שנתית של 19.7 מיליארד דולר, הכוללת מענק מזומן חד־פעמי לתושבים, בניסיון לייצב את הכלכלה מוכת התהפוכות הפוליטיות. אחד הסעיפים בתקציב מתייחס למענק של 1,284 דולר אמריקאי לכל תושב קבע בעיר מגיל 18 ומעלה. במילים אחרות, הממשלות מכניסות את היד לכיס ופועלות.


עם פרוץ המשבר מיהרו ראשי האוצר לצאת בתכנית כלכלית שרוב רובה הוא לעג לרש. רבות דובר על דחיית התשלומים שלא תסייע והמענק הנמוך. כעת, אנו מתבשרים על הצעדים החדשים שחושב משרד האוצר להקל על הציבור בישראל , שאחד מהם הוא משיכת כספים, ללא קנס, מקרנות ההשתלמות.
למרבה הצער, שוב, האוצר לא נותן כלום אלא מציע לציבור להשתמש בכספו שלו. צריך להבין, קרן השתלמות היא חלק מחיסכון ארוך טווח של הציבור. מדובר בכ – 250 מיליארד ₪ שחלק לא מבוטל ממנו מיועד גם לפנסיה. למשוך את הכספים בהווה, תהווה פגיעה קשה בפנסיה של הציבור מה עוד ששוב מגלגלים את האחריות של המשבר על הציבור.

המדינה שוכחת שהיא שייכת לאזרחים וכי זו שעת המבחן למנהיגות הכלכלית שלנו, אין זמן כרגע להתחכמויות, כלומר, במקום שהמדינה תתגבר על המשבר ע״י הגדלת הגירעון/ תקציב, וגיוס הון ע"י אג"ח , המדינה עושה משהו הפוך לגמרי ולטווח הארוך תפגע בתושביה.

יש הרבה מאוד צעדים יצירתיים נוספים שניתן לעשות. אם משרד האוצר לא יודע מה לעשות – שיראה מה עושים בעולם. שם לא פוגעים באזרחים ובחיסכון שלהם לטווח ארוך. לדוגמא, ניתן לתת הלוואות בריבית אפסית מקרנות השתלמות ומחיסכון ארוך הטווח עד 50-60% משווי הקופה עם גרייס של שנתיים, עד יחלוף זעם, שהרי רובנו – את כספי הפנסיה נפגוש רק בגיל הפרישה, שזה עוד 10-15 שנים לפחות. עד אז השוק ייתקן את עצמו עוד מספר פעמים וכך הצלחנו גם לעבור את המשבר וגם לא לפגוע בפנסיה. על משרד האוצר להתעשת ולהבין כי שעת המשבר היא עכשיו. זה לא הזמן לערוך חישובי עלות תועלת מפני שככל שהמדינה תחסוך יותר כעת, כך היא תצטרך לשלם יותר בעתיד בדמות דמי אבטלה, פיצויים קצבאות זיקנה וקצבאות הבטחת הכנסה רק שאז זה יהיה יקר יותר ונצטער על כך שלא ניהלנו את הדברים נכון.

CPF דודי עמית, מנכ"ל "כיסופים" – ניהול חלומות ותכנון פיננסי, המלווה משפחות בתכנון עתידן הכלכלי

It is not Android