הזמן הזה של השנה, שהוא בין טיפות הגשם לימים בהם השמש מבצבצת ומחממת את הארץ הטובה, המשב הנעים, של הרוח ספק קריר ספק חמים, גורם לעצור לרגע, לנשום, לקחת אוויר, להריח את ריח האדמה הרטובה, המהולה בריח עצי ההדרים עמוסי הפרי ולהסתכל בפלא שקורה מסביב, אינספור גוונים של ירוק מתחרים על התואר. אדמה רוויה מבטיחה שעוד רגע קט, ייוולד פה משהו חדש ורענן, רקפות ורודות מרכינות ראשם ושקדיות פורחות ברוב הדרן: "מה רבו מעשיך השם", כל כך הרבה יופי מתחולל כאן בחוץ שאך טבעי שנרצה להכניס אלינו הביתה, לנשמה.
התקופה הזאת של ט"ו בשבט ממלאת אותנו בהשראה החל מהריחות וכלה בצבעי הפירות. משבעת המינים, שהתברכה בהם ארצנו המובטחת: "כִּי ה' אֱלֹהֶיךָ, מְבִיאֲךָ אֶל-אֶרֶץ טוֹבָה: אֶרֶץ, נַחֲלֵי מָיִם–עֲיָנֹת וּתְהֹמֹת, יֹצְאִים בַּבִּקְעָה וּבָהָר. אֶרֶץ חִטָּה וּשְׂעֹרָה, וְגֶפֶן וּתְאֵנָה וְרִמּוֹן; אֶרֶץ-זֵית שֶׁמֶן, וּדְבָשׁ." (דברים, ח', ז'-ח').

ההשראה הזו מחד והרצון שלנו להנות מהיופי הטבעי והירוק גם בתוך הבית פנימה, הולידו (במודע או שלא) דרכים יצירתיות ליישום המוטיבים הללו בעיצוב הבית כפי שאפשר לראות בתמונה הבאה.

קישוט לקיר מחוטי ברזל מאת תמר חדד צילום: חומי שאול

כידוע, לצבעים יש השפעה רוחנית, פסיכולוגית ופיסיולוגית על האדם. למשל, הצבע הירוק על כל גווניו, הוא הצבע השולט בטבע, מסמל התחדשות, שפע, פוריות, מרפא ומרגיע, מקשר, יוצר הרמוניה ואיזון ומסמל חיים. הצבע הירוק נכנס אלינו הביתה בווריאציות רבות, תודות לטרנד הבוטני שמודפס על מוצרי טקסטיל כגון: וילונות, כריות, טפטים, מפות ומפיות ואפילו על צלחות וכלי הגשה. ישנם מוצרים נוספים כדוגמת צמחיה מלאכותית ואף צמחיה טבעית, שאינה דורשת טיפול קפדני כמו הקקטוסים והסוקולנטיים. לאחרונה אנו עדים לפיתוח של קירות ירוקים בהם הצמחייה צומחת בצורה אנכית על גבי הקיר. לא משנה איך העיקר שיהיה ירוק והרבה!

 

קחו טיפ קטן ממני, הכי פשוט, זמין וזול, צאו החוצה, קטפו ענף מהגינה ושימו אותו בכד זכוכית עם מים. הניחו אותו במקום שישמח אתכם בכל פעם שתחלפו על פניו. אין כאן חוקים, כל המרבה הרי זה משובח. פזרו כמה כאלה במקומות שונים בבית ותיווכחו בהשפעה החיובית במיידי. זוהי סגולה בדוקה לרוגע ולהעלות חיוך על פניכם.

צילום Marvin Photography התמונה באדיבות חברת UBJECT

את הצורניות עצמה של הפירות, עלי התאנה ועץ התמר, ניתן למצוא בהדפסים על חומרים שונים, ביניהם: קרמיקה לחיפוי קיר, הדפסים על זכוכית כחיפוי בארונות מטבח, תמונות וחפצי אומנות, פרטי יודאיקה שונים כגון: פמוטים וחנוכיות ואפילו גופי תאורה מיוחדים.

אריחי קרמיקה שבעת המינים, סטודיו "מצוירים" צילום: מוניקה קובץ.

גם בפרזול ובמחיצות מחומרים שונים כגון גבס ועץ ניתן למצוא מוטיבים משבעת המינים כמו משרביות, מעקות וסורגים.
לרוב נמצא את הרימון מככב. מלבד היותו פרי מלכותי הוא גם פרי יפה ובריא, בעל צבע דומיננטי, הרימון, הוא גם מסמל לפוריות ושפע, וברובד הרוחני מסמל לא רק את הפנימיות והענווה אלא גם את הכמיהה היהודית שלנו, שירבו זכויותינו כרימון.

משרבייה באדיבות האדריכל רון פליישר צילום: שי אפשטיין

 

דלת כניסה בעיטור רימונים באדיבות "אריכא" צילום: שון איילון ונעמה אריכא

 

מעקה מפורזל בעיטור רימונים באדיבות "אריכא" צילום: שון איילון ונעמה אריכא

ולאלה בינינו שיש להם אפשרות לשתול צמחיה בגינה, נעדיף כמובן את עצי הפרי משבעת המינים: תמר, תאנה, גפן רימון ועץ זית. "אֶשְׁתְּךָ כְּגֶפֶן פֹּרִיָּה בְּיַרְכְּתֵי בֵיתֶךָ בָּנֶיךָ כִּשְׁתִלֵי זֵיתִים סָבִיב לְשֻׁלְחָנֶךָ" (תהילים קכ"ח ג') וכך נוכל לחזות ולהנות במעלות ברכת הארץ הטובה שבה יכולים לגדול יחד בשטח קטן, עצי פרי שונים זה לצד זה. למרות שכל עץ פרי צריך את מזג האוויר המיוחד לו ולעיתים אקלים שנוגד אחד את השני ובכל זאת כל אחד מהעצים מצמיח את פירותיו המשובחים.
בברכת ט"ו בשבט שמח, ירוק, פורה ומעוצב.

צילום וסטיילינג: טלי גולד
אלדר ממן

אלדר ממן


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.