שבוע גדוש אירועים, אטרקציות וטיולים עבר על 120 נערים ונערות בני ובנות מצווה ממדינות רוסיה, אוקראינה, גרמניה, הונגריה, הולנד, צרפת, אסטוניה וספרד, שהגיעו בתחילת השבוע למסע ייחודי מסוגו ברחבי ארץ ישראל להכרת היהדות ושמירת המצוות.

רבים מהנערים הם ממשפחות שאינן יודעות דבר על היהדות. המשלחת היא הגדולה ביותר של נערים מאירופה שהגיעו לחגוג בישראל את היכנסם לעול מצוות.

שיאו של הארוע התקיים אתמול (חמישי) רברחבת הכותל , כאשר בני הנוער מהקבוצה הגיעו לתפילת שחרית במתחם. לפני הכניסה אל רחבת הכותל המתינו להם נגנים שקידמו את פניהם בניגוני חודש אדר ופורים,  וליוו אותם עד רחבת הכותל, שם נפרדו מהם בקולות תקיעה בשופרות.

צילום: איציק בלניצקי

הנערות בקבוצה ניגשו להתפלל בעזרת נשים והנערים נכנסו אל רחבת שם הוענק לכל אחד מהם במתנה זוג תפילין, טלית וסידור מיוחד – תרומת איש העסקים רמי לוי.

הנערים הניחו את התפילין והתפללו תפילת ראש חודש.  הארוע בכותל המערבי התקיים במימון "הקרן למורשת הכותל והמשרד לירושלים ומורשת".

בנוסף, המשרד הממשלתי מהשתתף במימון חגיגת הבת מצווה שהתקיימה אמש בהשתתפות רבנים ואישי ציבור.

צילום: איציק בלניצקי

אנשי 'מרכז '  פועלים בקרב קהילות יהודיות, ובפרט קהילות קטנות, במזרח ובמערב אירופה. המטרה היא להביא זהות יהודית לילדים וילדות שלא זוכים לחוש שבת או ימי שבוע כיהודים, כיוון שאינם מתגוררים בסביבה יהודית – באמצעות פעילות סביב השנה ובפרט בחגים.

השנה חגגו במרכז  את השנה העשירית לקיומו של הפרויקט הייחודי שאין דומה לו באירופה. שיאו של שבוע המסע הוא טקס בר/בת מצווה שנערך לילדים היום, יום חמישי, בכותל המערבי, בו, כאמור, הוענקו לילדים תפילין, (אותם הניחו ברחבת הכותל המערבי). לבנות הוענק פמוט ייחודי להדלקת נרות שבת קודש.

במהלך המסע ביקרו הצעירים במקומות הקדושים בכל רחבי הארץ וחוו הזדמנות מיוחדת להעמיק את הקשר שלהם עם המסורת היהודית והחיים בישראל. את הנערים ליוו רבני הקהילות ונשותיהם, (שליוו את קבוצת בנות המצווה), מערי המוצא שלהם. לאורך כל הביקור הוצמד לכל קבוצה מדריך הדובר את שפתה.

בנוסף לסיורים ולאטרקציות, התקיימו גם פעילויות חינוכיות-חברתיות. חלק מהפעילויות נערכו במסגרת נפרדת של כל קבוצה וקבוצה וחלק במסגרת הכללית של המשלחת כולה. התוכנית נבנתה באופן שבו לכל אורך הימים ניתן דגש על מה יכולים הנערים והנערות לקחת מהחוויה להמשך חייהם.

מקס שהגיע מצרפת אמר בהתרגשות שהמסע הזה הוא הגשמת חלום עבורו. "כל מה שחלמתי לראות, במיוחד התפילה ליד שריד בית המקדש, הפך למציאות. רק כאן הבנתי את עומק כוחה של תפילה והחשיבות להתפלל. כשנחזור אני מתכוון להגביר את הלימודים היהודיים שלי".

נעמי שהגיעה מסאן פטרבורג שברוסיה אמרה: "המסע הזה הוא זוהר, צבעוני ומלא קדושה. לעומת רוסיה בה הכול אפור כאן בישראל הכול חי, מלא בצבע ורווי בקדושה".

איזבל שהגיעה מטאלין שבאסטוניה אמרה: "אני נהנית מאוד מהמסע. אני נחשפת  למקומות חדשים  ומענינים, מקומות קדושים ששמעתי עליהם והיו בגדר חלום הפכו למציאות בה ביקרתי. המסע תרם לי המון בנושא התפילה. עד שהגעתי אליו לא ידעתי להתפלל. עכשיו למדתי להתפלל ואני מאוד מאושרת שאני יודעת איך לפנות לקדוש ברוך הוא".

 

צבי טסלר

צבי טסלר:עוד באותו נושא