דובר צה"ל מוסר כי היום (ג'), התקיים טקס הענקת דרגות קצונה לבוגרי קורס טיס מחזור 178, בבסיס חיל-האוויר בחצרים. הטקס נערך במעמד מפקד בסיס חצרים, תת-אלוף אביעד דגן, מפקד בית הספר לטיסה, אלוף-משנה י' ובנוכחות משפחות, חברים ואנשי חיל-האוויר.

"היו דור העתיד של חיל-האוויר". צילום: דו"צ

 

לבוגרים הטריים הוענקו דרגות הקצונה, וזאת בסיום קורס בן שלוש שנים הכולל הכשרה לתפקיד הקצין, הכשרת טייס ותואר אקדמאי מאוניברסיטת בן-גוריון.

מדברי מפקד בסיס חצרים, תת-אלוף אביעד דגן: "בעוד מספר דקות תהפכו לקצינים בצה״ל. שלוש שנים של משוכות וקשיים אותם צלחתם בזכות מאמץ והשקעה ממושכים, אשר עיצבו אתכם מפרחי טיס צעירים ללוחמי צוות אוויר. תודה לך, י׳, מפקד בית הספר לטיסה, על הרוח והדרך בה אתה מוביל את בית הספר. בטקס זה אנו מציינים השנה את מלחמת ההתשה. לא הטכנולוגיה ולא הברזל הביאו לתוצאות המלחמה, אלא עוז רוחם של הצוותים המבצעים. קחו את המושכות, היו דור העתיד של חיל-האוויר, הצטיינו והובילו. חיל-האוויר מקיים פעילות מבצעית ענפה, והאתגרים אשר מונחים לפתחכם מורכבים. אנו זקוקים לכם מוכנים, טובים ומצוינים. הרקיעו שחקים, העמיקו שורשים וחזרו הביתה בשלום״.

טקס הענקת דרגות קצונה לבוגרי קורס טיס מחזור 178. צילום: דו"צ

 

מדברי מפקד בית הספר לטיסה, אלוף-משנה י׳: ״ידעתם שהדרך רצופה קשיים ולא כל מי שיוצא למסע מעפיל לפסגה. ידעתם, ובחרתם לטפס. אתם האנשים הנכונים לעמוד במקום בו אתם עומדים היום. טיפסתם בנחישות נוכח קשיים ואתגרים, והוכחתם יכולות מקצועיות וכישורים, התמדה וערכים. אני מלא הערכה למפקדים ולצוות שזהו תוצר פועלם. אתם מקבלים היום את דרגות הקצונה. להיות קצין בצה"ל ולוחם אווירי בחיל-האוויר הישראלי זו היא זכות גדולה ומעמד מחייב. היו לוחמים נחושים, חתרו למגע ודבקו במשימתכם עד להשלמתה. עלינו לשאוף למצוינות ולא לנוח לרגע. השתמשו במה שלמדתם על עצמכם, צאו בעוז אל הקרב וחזרו בשלום לנחיתה. היו בני אדם, היו צנועים. זכרו מי אתם ומה הערכים שאיתם גדלתם. האדם הוא שעושה את המדים, לא המדים את האדם. עלינו להמשיך לקיים את תפקידנו ככל שיידרש בכדי שאזרחי מדינת ישראל יוכלו להמשיך לחיות חיים שקטים ונורמליים. זו היא משימתנו. לאורך השנים השתנו המשימות, התחלפו המטוסים, נפתחו ונסגרו טייסות, הוקמו בסיסים ונכתבו תפיסות ותורות לחימה. דבר אחד נותר ללא שינוי: הרוח הייחודית של חיל האוויר שבליבה האדם. מהיום, אתם הוא אותו אדם״.

בטקס נשא דברים גם סגן י' שסיים את הקורס היוקרתי: "אני אתחיל בכמה מילים על עצמי , אני סגן י׳ בן 21 , יש לי שני הורים מאושרים ואני הבכור מבין ארבעה אחים , מתגוררים באזור המרכז . תחום הכדורסל תפס אצלי ואצל משפחתי חלק מרכזי במשך רוב חיי. יש לי זיכרון ילדות בו אני הולך להתאמן במגרש הכדורסל מלווה באבא שלי עם חלום גדול להיות שחקן כדורסל מקצועי כשאהיה גדול".

עוד אמר סגן י' בהרגשות: "השקעתי את כל כולי בספורט במטרה להגיע הכי רחוק שרק אפשר ובכיתה ט ' התבשרתי שהתקבלתי לאקדמיה למצוינות בספורט. זה בהחלט היה הישג גדול ומרגש עבורי. באקדמיה חיינו חיי פנימייה , מסגרת שמאוד דומה למסגרת הצבאית . בימים אתה נמצא עם חבריך לקבוצה , בסופי השבוע חוזרים הביתה ובמהלך כל התקופה הזאת אני מתאמן בספורט שאני הכי אוהב , גדל , מתבגר ומתפתח. הפנימייה נתנה לי את האפשרות לחיות חיי עצמאות מלאים".

"אתה נמדד כמעט בכל רגע נתון". סגן י' . צילום: דו"צ

 

"בכיתה יא כולם התחילו לקבל את המיונים לצהייל ואני קיבלתי מיון לקורס הטיס . אחרי שעברתי בדיקות רפואיות ואת יום הסיירות הגיע שבוע הגיבוש לטייס . בשלב הזה כבר די התאהבתי ברעיון השירות , והבנתי שלשם אני מכוון . הגעתי לגיבוש – שבוע קשה ומאתגר , וצלחתי אותו . אני מתגייס לקורס ! לכל אורך הדרך התלבטתי האם המקום הנכון בשבילי הוא לשרת בסיירת או בטייס . התייעצתי רבות עם ההורים שלי וסיכמנו כך – אלך לקורס טייס ואנסה , אם אוהב את הטיסה וירצו שאשאר אלך על זה בכל הכוח . ההגעה לקורס בהתחלה מלווה בקושי . אתה חווה בפעם הראשונה , כמו בכל מקום בצבא , משמעת צה״לית בטירונות ומהר מאוד אתה מגיע לשלב הצ׳קים – 15 טיסות מיון מאתגרות על מטוס "הסנוניתיי. אתה לומד בזמן קצר להסתגל לעולם האווירי , עולם שאף פעם לא חווית , וכולל נושאים רבים : מנהלי דיבור בקשר , לתיאוריה טיסתית ולביצוע באוויר . אתה נמדד כמעט בכל רגע נתון – בפן המקצועי , החברתי והפיקודי . תמיד מצפים ממך לרמת ביצוע גבוהה ולהשקעה מתמדת ( וזה אחד הדברים שאני מאוד אוהב לראות – שהסובבים אותי שואפים לבצע את הדברים ברמה הכי גבוהה שיש)".

ההתאהבות בטיסה הגיעה בשלב ראשוני

"ברמה האישית זכור לי האירוע שחברים למגמה או לקורס "מפסיקים השתתפות״ ואתה מבין שאת המשך השירות תעביר בלעדיהם", המשיך לספר הטייס החדש, "מצד שני , אתה זוכה להכיר כל הזמן חברים חדשים וכן מצליח לשמור על הקשר עם האנשים שלא המשיכו גם מחוץ לצבא . ברגע שעליתי לאוויר לא הבנתי מיד שזה מה שארצה לעסוק בו , אך כן זכיתי ב״חדוות טיסה״ והבנתי שאני חייב להמשיך . ההתאהבות בטיסה הגיעה בשלב ראשוני. אני משרת בתור נווט קרב ואת ראשוני העברתי בטייסת ראשוני ״נווטי קרב״ . הטיסה הקרבית , העשייה והשהייה באוויר גרמו לי להבין שזה מה שאני רוצה לעשות. תפקיד מעניין ומדהים , שנותן תחושת סיפוק אדירות – גם בהגנת שמי מדינת ישראל והאזרחים , וגם ברמת האישית".

"בעיניי הקורס הוא מסע שמעצב אותך קודם כל בתור אדם , ואחר כך בתור לוחם צוות אוויר. אתה סופג בקורס המון ערכים , דעות שונות , חוויות משמעותיות שמבגרות ומעצבות אותך. נושא עיצוב הדמות הוא משמעותי בקורס ותופס חלק חשוב בתיאוריה שלימדו אותנו מרגע כניסתנו לקורס – אדם , לוחם , קצין . קודם כל תהיה בן אדם , אחר כך תהיה לוחם , ולאחר מכן תוכל להיות קצין".

"המסר המרכזי שחשוב לי להעביר – תמיד תתנו 100 אחוז בכל דבר שאתם בוחרים לעשות . אותי זה ליווה מהרגע הראשון : דרך המיונים לקורס , מהלך הקורס , ואני מאמין שלכל אורך השירות .
אני מאוד מתרגש מסיום הקורס ומצפה להמשך , כשהשאיפה שלי כרגע היא להמשיך להיות נווט הקרב הכי טוב שאני יכול להיות".אורן רפאל

אורן רפאל

כתב אקטואליה ומנהל רשתות חברתיות. orenre@gmail.com
אורן רפאל