בזכות התגייסות חוצת-גבולות: זכתה דילארה חיימוב, שעברה מסכת התעללות קשה ע"י בעלה המוסלמי, לשוב ארצה מאזרבייג'ן ולהתאחד עם בנותיה אנג'ליקה בת ה-24 וליאן בת ה-21, לאחר 17 שנים של ניתוק.

דילארה, אם לארבעה ילדים, התגוררה בישראל מספר שנים והייתה בזוגיות עם בחור יהודי, ממנו סבלה מאוד. היא חיה חיי עוני, ללא דירה וכסף. לאחר שנפרדה ממנו, החלה בזוגיות נוספת עם בחור קווקזי כאן בארץ, שבהמשך התגלה כנרקומן והתעלל בה ובילדים. גם בזוגיות הזו סבלה דילארה מעוני ולא היה לה מקום לגור עם הילדים.

התאחדו אחרי 17 שנה. דילארה ובתה אנג'ליקה באולפן 'היום הזה'

 

היא פנתה לרווחה על מנת לבקש סיוע, אולם שם אמרו לה כי מה שהם יכולים לעשות זה רק להוציא את הילדים מהבית. הוויתור על הילדים שבר אותה לגמרי. היא הייתה על סף התאבדות, והחליטה שהיא עוזבת את הארץ, בורחת.

וכך, לפני 17 שנה, הגיעה דילארה לאזרבייג'ן, מדינה מוסלמית-שיעית, שם החלה בהדרגה להשתלב בחיים המקומיים. היא מאד רצתה ללדת ילד נוסף, כדי לפצות את עצמה על הילדים שאינם. באזרבייג'ן היא הכירה בחור מוסלמי. לפני 7 שנים אף נולד לשניים ילד אוטיסט. במקביל, החלה דילארה לחוות מסכת של התעללות פיזית ומילולית על בסיס יומיומי. כשהאלימות עברה גם לילד, היא החליטה לעזוב את בעלה ועברה עם בנה הקטן בין מכרים במדינה מוסלמית.

התפנית הגדולה הגיעה לפני כשנתיים, כאשר בתה הגדולה, אנג'ליקה, שגרה בארץ, הצליחה למצוא אותה אחרי חיפושים קדחתיים באינטרנט, חיפושים שנמשכו עשור. הן הצליחו ליצור סוף-סוף קשר טלפוני, אולם דילארה לא הייתה יכולה לעזוב את אזרבייג'ן ללא אישור של בעלה, שסירב בתוקף לשחררה.

בשלב מסויים, בעצת ידיד, החליטה אנג'ליקה לעשות מעשה ולפנות ל'יד לאחים'. איש ביטחון מטעם הארגון, שבדרך כלל לא פועל מחוץ לגבולות המדינה, יצר קשר עם האם, ובסיוע יהודים טובים מקומיים – גם עם הבעל המוסלמי. בתחילה, הבעל השתולל וסירב לשמוע כל דיבור על שחרורה מרצון, עד שלבסוף התרצה והסכים לשחררה בתמורה לתשלום כופר של 30,000 דולר. אחרי משא ומתן ארוך, הוא אף התפשר על 4,000 דולר, כאשר חצי מהסכום שילם ארגון 'יד לאחים'. הארגון גם מיהר לקנות לדילארה ולבנה הקטן בן ה-7 כרטיסי טיסה לארץ.

אלא שיום לפני הטיסה ארצה, הבעל החל שוב להשתולל, לקח מידיה את הדרכונים בחמת זעם והודיע כי הוא מתחרט על העסקה. רק לאחר ש'יד לאחים' הצליח לגייס מגשר מקומי שיישר את ההדורים, דילארה סוף-סוף הובאה ארצה עם בנה.

הם הגיעו ארצה לפני כחודשים והחלו בתהליך שיקום נפשי, פיזי וכלכלי בסיוע הצוות המקצועי של 'יד לאחים'. אולם מול ביטוח לאומי נתקלת דילארה בסחבת בהסדרת מעמדו של בנה, מה שלא מאפשר לה לשלוח אותו למוסדות חינוך מתאימים או לטפל בלקותו ובבעיות הבריאותיות שלו, שכן גם בבית החולים דורשים ממנה תשלום.

לקראת פסח, מקווה דילארה כי תצליח לשרוד ולעבור את החג, ואולי אף לחוש מעט מן החירות.

מעוניינים לתרום לארון 'יד לאחים'? לחצו כאן

מוקד הסיוע של 'יד לאחים': 1-800-620-640 (שיחת חינם)