ביישוב מבוא חורון, הסמוך לצומת לטרון, נחנך בשבוע שעבר בית כנסת 'חסדי אנוש' – העתק מדויק של  של בית הכנסת 'טרבורג' בהולנד, שנהרס ב -1945 בהפצצות הנאצים על העיר ארנהם, כך על פי דיווח של סוכנות הידיעות JTA. על קירות בית הכנסת מונצחים שמותיהם של יהודי ארנהם שנספו בשואה.

בית הכנסת החדש במבוא חורון. צילום באדיבות: Genootschap Nederland Israel

 

פרוייקט הבנייה הייחודי (שמשקף את סגנון האדריכלות המורית) מומן על ידי צאצאי יהודים מהעיר ארנהם, והם – כמו גם רבים אחרים ממוצא הולנדי – לקחו חלק בטקס המרגש של חנוכת בית הכנסת החדש. 
 
בין הנוכחים היה גם פסח (פסקל) פופ, אחיינו של יוהאן קרויף, הכדורגלן ההולנדי האגדי שהלך לעולמו ב -2016. פסח הוא צאצא של יהודים שחיו באזור ארנהם, והיה זה שמצא את שרטוטי הבנייה המקוריים של בית הכנסת בזמן שחקר את ההיסטוריה של משפחתו.
 
פרנק לוי, יליד ארנהם שעשה עלייה ומתגורר כיום בישראל, אמר, "לראות את בית הכנסת זה חלום שהתגשם. הגרמנים ניסו לעשות את זה בלתי אפשרי, אבל הנה אנחנו כאן".
 
ספרי התורה המקורים מבית הכנסת ב'טרבורג', הוחבאו בתקופת השואה ונשתמרו לאורך השנים. הם הובאו לבית הכנסת החדש במבוא חורון על עגלה רתומה לסוס, בהתאם למנהגי היהודים מאזור ארנהם,.פרנק לוי היה זה שהביא אותם מהולנד לישראל בשנות השמונים.
 
שואת יהודי הולנד החלה עם כיבוש הולנד בידי גרמניה הנאצית במאי 1940, והסתיימה עם שחרור הולנד במאי 1945. ההערכה היא שלמעלה מ- 100 אלף יהודים הולנדים – נרצחו בשואה.לינור בר-אל

לינור בר-אל