מסיבת העיתונאים של רה”מ ונשיא צרפת . צילום: רויטרס

“העברת השגרירות האמריקנית לירושלים מובילה לאלימות”, כך אמר נשיא צרפת עמנואל מקרון בתום פגישה מדינית עם רה”מ בנימין נתניהו. רה”מ השיב: “אנחנו דורשים מאבו מאזן להכיר בישראל כמדינה יהודית ובירתה היא ירושלים. זאת עובדה שלא תשתנה. שלום מבוסס על עובדות ועל אמת”.

קודם לכן אמר מקרון כי “השיחה עם נתניהו עסקה גם ביציבות המזהת ועניין ביטחונה של ישראל שצרפת מחוייבת לה”. בשיחה עלה גם נושא הגבלת התוקפנות האיראנית. “דנו גם בנוכחות האירנית באזור וגם בהסכם הגרעין עם . רצון המדינות האירופיות לשמר את ההסכם”, סיפר מקרון.

“ההסכם הוא צעד לביטחון טוב יותר באיזור. אנחנו צריכים לבחון את המצב אחרי 2025”, אמר הנשיא הצרפתי. “ברצוננו למצוא דרך לצאת מהמשבר שנוצר. אנחנו מצפים לשינויים חוקתיים בסוריה ולבחירות חופשיות שם”. מקרון הוסיף: “אנו נחושים להילחם בחוסר היציבות בסוריה”.

בנושא הפלסטיני אמר מקרון: “הזכרתי את העמדה הצרפתית הידועה המבוססת על פתרון שני המדינות וירושלים כבירה משותפת. אני מוטרד מהאיומים על תהליך השלום. אנחנו מגנים כל אלימות נגד אזרחים כולל סביב האירועים האחרונים בעזה”.

הוא הצהיר כי “צרפת מחוייבת למצוא פתרון לבעיות ההומניטריות בעזה ושוחחנו גם על התהליכים שעשינו עם ירדן. אנחנו מקווים שנביא פתרון”. עוד אמר כי “שיתוף הפעולה בין שתי המדינות בנושא המלחמה בטרור הוא חשוב” והודה לרה”מ נתניהו.

פגישת רה”מ בנימין נתניהו ונשיא צרפת עמנואל מקרון בארמון האליזה. צילום: חיים צח, לע”מ

נתניהו: ” אם היו פורצים את גדרות צרפת הייתם פועלים כמונו”

רה”מ נתניהו נשא דברים ואמר כי ישראל וצרפת הן “בנות ברית טבעיות ושותפות לערכים דומים. יש לנו קהילה גדולה של צרפתים יהודעם שעלו ארצה. אנחנו דמוקרטיות. לכולנו יש אתגר משותף: האיסלאם הרדיקלי”.

לדבריו “יש צורך להתמודד עם דאע”ש ועם השיעים הקיצוניים – איראן. הם מסכנים לא רק את יציבות המזה”ת אלא יציבות אירופה והעולם. לא תרצה עוד נרצחים מטרור כאן בצרפת”.

נתניהו הבהיר כי “האיום הגדול ביותר לעולם הוא נשק גרעיני לאיראן”. לדבריו זה הזמן להטיל על איראן שיעשה את ההבדל. עוד הוסיף כי “איראן צריכה לצאת מכל סוריה”. “לא ביקשתי מהנשיא מקרון לעזוב את ההסכם. הלחץ הכלכלי יעשה את שלו”, הסביר רה”מ.

על הטרור בגבול אמר נתניהו: “מה שראיתם זאת מחאה אלימה שמארגן חמאס הם רוצים לחטוף ולרצוח ישראלים. חמאס מממן אותם והם רוצים לחדור לישראל ולחטוף חיילים ואזרחים. הם שורפים את שדותינו. מה הייתם עושים אם היו מנסים בצרפת לפרוץ את הגדרות שלכם ולהרוג צרפתים? הייתם פועלים כמונו”.

בשלב שאלות מהתקשורת חזר מקרון על דבריו כי “יציאה מהסכם הגרעין לא תתרום ליציבות האזור”. נתניהו השיב כי “יש שני איומים על העולם: איראן וצפון קוריאה”. לדבריו, “ההסכם נתן לאיראן סכומי כסף אדירים. הם לקחו את הכסף במטרה לכבוש את המזרח התיכון. עוד אמר כי התבססות איראן בסוריה משמעותה מלחמת דת שם ואלפי פליטים באירופה.

פגישת רה”מ בנימין נתניהו ונשיא צרפת עמנואל מקרון בארמון האליזה. צילום: חיים צח, לע”מ

 

רה”מ: “לא נאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני”

ראש הממשלה בנימין נתניהו התקבל בגשם בפריז, בטרם החלה פגישתו עם הנשיא המקומי עמנואל מקרון. על אף שהצרפתים הכינו משמר צבאי עבור נתניהו, הם לא טרחו להוסיף את דגל ישראל בפתח ארמון האליזה לצד דגל צרפת ודגל האיחוד האירופי.

לערוץ 20 נודע כי מקרון מוכן להדק את הפיקוח סביב פיתוח הטילים הבליסטיים של איראן ומבין את החשיבות של הסגת הכוחות האירנים מסוריה. השאלה היחידה שנותרה פתוחה אם גם הוא מסכים לנסיגה כוללת של איראן, או שהוא מוכן להתפשר בנושא.

מי שעוד מתכונן לקראת נתניהו הוא ה-BDS המקומי, שמתכנן הפגנה בפריז נגד חגיגות שידור 70 שנות הידידות בין שתי המדינות בהשתתפות שני ראשי המדינה.

מוקדם יותר היום, התייחס ראש הממשלה נתניהו לאיומי חמינאי לפיהם איראן תגביר את קצב העשרת האוראניום בתגובה לסנקציות מצד ארה”ב. “אנחנו לא מופתעים מהכרזת איראן”, אמר נתניהו. “לא נאפשר לה להשיג נשק גרעיני”.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הבוקר: “שלשום הצהיר האייתוללה חמינאי, שליט איראן, שהכוונה שלו היא להשמיד את מדינת ישראל. אתמול הוא הסביר איך הוא יעשה את זה – עם העשרה בלתי מוגבלת של אורניום כדי לייצר ארסנל של פצצות גרעין. אנחנו לא מופתעים. אנחנו לא נאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני”.

מרקל: “כל מאמץ דיפלומטי למנוע נוכחות איראנית בסוריה”

אתמול פגש ראש הממשלה את קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. נתניהו אמר בתום הפגישה כי “יש הזדמנויות רבות לפנינו אבל אנחנו עומדים בפני אתגרים. איראן היא הסכנה הגדולה ביותר. רק אתמול אמר חמינאי שישראל היא סרטן שיש להשמיד. איראן קוראת להשמדתנו. הם ממשיכים בתוכנית הגרעין. המידע שאנחנו השגנו מהארכיב האיראני וחשוב שזה ייחקר כי יש מידע חדש. צריך למנוע מאיראן להפוך גרעינית ולא ניתן לזה לקרות”.

רה”מ בנימין נתניהו והקנצלרית אנגלה מרקל אמש בברלין. צילום: לע”מ

 

“איראן מנסה לכבוש את המזרח התיכון. בסוריה, בתימן. יש בסוריה מליציות אירניות. הם רוצים להגיע לשמונים אלף לוחמים כאלה וזה יביא למלחמת דת נוספת בסוריה והתוצאה היא עוד פליטים ואנחנו יודעים לאן הם יגיעו”, רמז נתניהו למשבר המהגרים הגדול באירופה.

מרקל מצידה אמרה: “אנחנו חייבים לעשות כל מאמץ דיפלומטי כדי למנוע נוכחות איראנית בסוריה ולמנוע התפתחות ההתחמשות של הטילים הבליסטיים”. הקנצלרית סיפרה על הפגישה הממושכת עם ראש הממשלה ואמרה: “שוחחנו גם על הסכם הגרעין. המידע שנמצא בידי ישראל חשוב וייבדק. בנושא הפלסטיני אנחנו מאמינים עדיין בפתרון שתי  המדינות. דיברנו על עזה והניצול של ילדים בפעולות נגד ישראל”.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.