נשיא צרפת עמנואל מקרון ויורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן תועדו בשיחה פרטית בשולי וועידת ה-G20 המתקיימת בימים אלו בארגנטינה. על פי הדיווחים נושא השיחה המרכזי היה רצח העיתונאי הסעודי ג'מאל חשוקג'י.

יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן (מימין) ונשיא צרפת עמנואל מקרון. צילום מסך מהסרטון

 

הגעתו של יורש העצר הסעודי לפסגת מנהיגי 20 המדינות המתועשות, הפתיעה רבים לאור קשירת שמו לפרשת החיסול של חשוקג'י באיסטנבול.

במהלך הפסגה תועדו השניים כשהם מסתודדים בשיחה פרטית. על פי דיווח ב'גארדיאן' הבריטי מקרון אמר ליורש העצר הסעודי "אמרתי לך כבר שאני דואג לך". בן סלמאן השיב לו: "כן, אמרת לי. ואני מאוד מודה לך".

בן סלמאן הזמין את חיסולו? העיתונאי הסעודי ג'מאל חשוקג'י שנרצח בטורקיה. צילום: רויטרס

 

. "אתה אף פעם לא מקשיב לי", המשיך מקרון. יורש העצר, שהבחין במצלמה ענה: "בטח שאני מקשיב לך". נושאי השיחה לא נשמעו כולם באופן מפורש אבל אחד מיועצי הנשיא מקרון אישר שהמלחמה בתימן ורצח חשוקג'י היו הנושאים העיקריים עליהם דיברו השניים.

במהלך האירוע צולם בן סלמאן גם במהלך פגישות עם ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי ואת נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין.

דו"ח ה-CIA: "סבירות גבוהה שבן סלמאן הזמין את הרצח"

בתוך כך, דו"ח מיוחד של ה-CIA בנושא רצח העיתונאי התפרסם. על פי ה"וול סטריט ג'ורנל" הדו"ח מציין כי סוכנות הביון "בטוחה ברמה בינונית עד גבוהה" כי בן סלמאן "רצה באופן אישי לסגור חשבון עם חשוקג'י וככל הנראה הורה על חיסולו".

יורש העצר הסעודי מחמד בן סלמן. צילום: רויטרס

 

על פי הדו"ח, בן סלמאן שלח 11 הודעות SMS לאחד מיועציו בשעות שלפי ואחרי הרצח, וכן אמר ליועץ לגבי העיתונאי כי "אולי נוכל להציב לו פיתיון מחוץ לסעודיה ולסדר משהו". למרות שה-CIA מצביע על בן סלמאן כחשוד העיקרי בהזמנת הרצח, בדו"ח מצוינת גם הבהרה לפיה "אין אינדיקציה ישירה" לאשמתו, זאת בשל חוסר ההצלחה לשחזר את תוכן ההתכתבות בין יורש העצר ועוזרו.

 

 

אלון מליק

אלון מליק:עוד באותו נושא