No Tag To Print

מיכאלי. צילום מסך
מסתננים ופעילי שמאל בהפגנה נגד גירוש המסתננים. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

"מקלט אנה פרנק": כך יילחם השמאל בגירוש המסתננים

מכון הרטמן אירח כנס של רבנים לזכויות אדם לריכוז המאבק בגירוש המסתננים. המוטיב החוזר של הערב: מאבק היהודים בנאצים

מסע לתוך ראשם של היהודים והישראלים שתומכים במסתננים: סיור בגן חסידי אומות העולם עם מסתננים, קמפיין להגנה על מסתננים מפני גירוש בחסות שמה אנה פרנק והחרמת חגיגות ה-70 למדינת ישראל. אלו ההצעות המדהימות שהועלו בכנס של "שומרי משפט – רבנים למען זכויות אדם" שנערך הערב (ג'), במכון הרטמן בירושלים תחת הכותרת "לא תסגיר – אחריות יהודית בסוגיית מבקשי המקלט והפליטים".

על אף שמדובר בארגון שמאל קיצוני המתמחה בעימותים עם חיילי צה"ל ביהודה ושומרון, גם פעילות בסוגיית המסתננים אינה זרה לו. בין השאר, ארגון השמאל ערך לאורך מספר שנים סדר פסח במתקן חולות, שם שהו המסתננים בטרם גורשו מן הארץ. הערב, כך נראה, לקחו ב"רבנים למען זכויות אדם" את הסוגיה צעד קדימה, ואפילו חיפשו פתרונות יעילים מהקהל להיאבק בגירוש המסתננים.

מסתננים ופעילי שמאל בהפגנה נגד גירוש המסתננים. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
מסתננים ופעילי שמאל בהפגנה נגד גירוש המסתננים. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

חשוב להדגיש, ההצעות שהוצגו לעיל אינן בהכרח מייצגות את ארגון "רבנים למען זכויות אדם". אך בין דבריהם של הדוברים המרכזיים, בהם גם אנשי מכון הרטמן, שאירח את הכנס, וגם אנשי ארגון השמאל עצמו, מוטיב השואה שזור כחוט השני. כמו כן, הארגון אינו מתנער מהכנס, ופרסם אותו ברשתות החברתיות בראש חוצות. הבוקר, נזכיר, מתקיים "כינוס חירום" בכנסת, למניעת גירוש המסתננים.

"35 אלף איש הם סכנה ליהדות של ישראל?"

אל ההצעות המטורפות נגיע בהמשך אך חשוב לשים לב, מדובר בכנס אידיאולוגי של הזרם הרפורמי מהשמאל הדתי. ההצעות הגיעו כניסיון נואל לשוות לכנס חזות פרקטית, כאשר בתום הנאומים המפרכים, אנשים מהקהל עלו להציע רעיונות משלהם, למען הצלת המסתננים והשארתם בארץ.

מי שפתח את הכנס היה הרב ד"ר דניאל הרטמן, נשיא מכון שלום הרטמן. "יש תחושה כל כך ברורה שזו לא דרכנו", אמר הרטמן על גירוש המסתננים. "אם מישהו צריך להסביר לך את זה זה, כבר מאוחר מדי. איך הגענו למקום שאנחנו הולכים לזרוק אותם? אנחנו, עם כל ההיסטוריה שלנו. 35 אלף איש הם סכנה ליהדותה של מדינת ישראל? מול כ-8 מיליון יהודים? זו איוולת אינטלקטואלית: מי יצר את הדיכוטומיה הזו שאתה יכול להיות או בעד תושבי דרום ת"א או בעד הפליטים?", שאל.

הרב ד"ר דניאל הרטמן. צילום מסך
הרב ד"ר דניאל הרטמן. צילום מסך

 

אליבא דהרטמן, "האתגר הראשון הוא ששבנו לארצנו אך לא הפנמנו את רעיון הציונות. כיהודי גלותי אין לנו קטגוריה של גר – אנחנו הגרים ברגע שאנו לא נמצאים בריבונות. זה אחד המחירים של חוויית הגלות – המרת הקטגוריה הזו מגר תושב ולגר צדק: הדרך היחידה להתחבר אלינו זה להתגייר. אנו לא חושבים במונחים של עניי עירך: עניי עירך זה היהודים מפרספקטיבה גלותית".

הרטמן לא הזכיר בדבריו כי בטרם המסתננים היו 35 אלף, הם היו 80 אלף. אמנם גם אז יכול היה לטעון שלא מדובר בסכנה גדולה ליהדות, אך מבט קצר בנתוני הילודה בתל-אביב מראה כי כמות המסתננים שהגיעה ארצה היא בהחלט סימן לדאגה. ב-2014 דיווח פרופ' גבי ברבש, מנהל המרכז הרפואי איכילוב בתל-אביב, לכנסת כי מדי יום ישנן שתי לידות של מסתננים.

"כולנו צאצאים של מבקשי מקלט"

השיח המוסרי-אינטלקטואלי נמשך עם נאווה חפץ, מנהלת מחלקת חינוך ברבנים למען זכויות האדם. אם קודמיה הזכירו בדרך אגב את האירוע הקשה ביותר בו סבל העם היהודי, חפץ ניגשה ישר אל השואה. "כולנו צאצאים וצאצאות, בנים ובנות, של מבקשי מקלט ופליטים", אמרה.

פרץ. צילום מסך
פרץ. צילום מסך

 

"כשיש רצון להשניא ציבור מסוים על הרוב מלעיזים עליו שהוא מאיים: הם טפילים, הם לוקחים מאיתנו עבודות, או גרוע מכך: הם סרטן, לא? ברוח הרש"ר הירש: גירוש מבקשי המקלט אל הלא נודע, היא היא תועבת ארץ מצרים".לדבריה, "המסורת היהודית מבקשת מאיתנו לקדש את החיים; את חייו של כל אדם שנברא בצלם אלוהים. לכן, היא קובעת, ההחלטה לגרש את מבקשי המקלט היא ההחלטה בלתי חוקית בעליל.

אחריה, עלתה לדבר מנכ"לית המוקד לפליטים ולמהגרים, עו"ד רעות מיכאלי. באחרונה, עתירה של ה"מוקד" לבית המשפט העליון גרמה לביטול התקשרות של משרד הפנים עם המרכז למדיניות הגירה, המזוהה עם תושבי דרום ת"א וקורא לאימוץ מדיניות הגירה.

מיכאלי. צילום מסך
מיכאלי. צילום מסך

 

מיכאלי סקרה את מצבם של המסתננים, אלו שכאן ובישראל. בסודן, לדבריה, מתבצע רצח עם לפני ההגדרות המחייבות שהתקבלו אחרי מלחמת העולם השנייה. בישראל 37 אלף "מבקשי מקלט" מאפריקה, 25 אלף מתוכם מאריתריאה, 8 אלף מסודאן – מרביתם מדארפור, שם כאמור מבתצע רצח עם. אחרי שהיא מפרטת את כל טיעוניה והתנגדותה למדיניות הישראלית בנוגע למסתננים ולגירושם, היא מסיימת בחיבור האישי שלה לשואה: "אני נכדה של פליטים. סבא וסבתא שלי הגיע בשנות ה-40 ללא סרטיפיקט ונכלאו מעל שנה במחנה מעצר עתלית כי לא היו להם אישורים. אני לא יכולה להסתכל על המציאות העכשווית ללא הפרספקטיבה הזו. עם כל הגירוש שנרקם כאן, ההתגייסות של אנשים מעוררת תקווה".

"לסייר עם מבקשי מקלט בגן חסידי אומות העולם"

כפי שציינו בפתח הכתבה, בניסיון לשוות לכנס פסים מעשיים, עלו מספר דוברים מהקהל, להציע את רעיונותיהם. אחת הדוברות הבולטות בכנס הייתה סוזן סילברמן, אחותה של הקומיקאית היהודייה שרה סילברמן.

בפיה של סילברמן היו שלוש הצעות. כמו כל קודמיה, גם היא לא נמנעה מלהזכיר את השואה, כאשר בראשה – היא הגרמנייה הנאורה שמצילה את היהודים מידם של הנאצים."שלושה רעיונות, כולם מבוססים על רבנים לזכויות אדם: רעיון אחד, לקחת סיורים של גן חסידי אומות העולם עם מבקשי מקלט, ויחד עם התקשורת והרשתות החברתיות נוכל להפיץ תמונות שלנו בסיור עם מבקשי מקלט ביד ושם".

סילברמן גילתה כי ברשת מסתובבת גם עצומה, הקוראת לטייסים שלא להטיס מבקשי מקלט לחוץ לארץ, למדינות איתן הסכימה ישראל להעביר לרשותן את המסתננים. ההצעה השלישית נכנסה כבר למחוזות סוריאליסטיים: קמפיין אנה פרנק.

https://twitter.com/RHRIS/status/953324809253019648

"הדבר השלישי – הגנה על האנשים בזמן שהם כאן. השקת קמפיין "מקלט אנה פרנק". מי כאן ירצה לארח אותם בביתו, אם חס וחלילה זה יגיע לידי כך?", היא שואלת את הקהל. כדי להבהיר, סילברמן, יהודייה אמריקאית, קוראת לאזרחים ישראלים להפר את החוק ולהסתיר מהרשויות מסתננים – על בסיס הצורך של יהודים להסתתר מפני הנאצים. אין דרך אחרת לתאר את זה.

לשמחתה של סילברמן, מרבית הקהל מרים את ידיו, והיא ממשיכה: "כמה כאן יהיו מוכנים להעביר את הבשורה לקהילות שלהם, הרבנים שכאן, תוכלו להביא את זה לקהילות שלכם? ולהביא עוד ועוד אנשים – אם חס וחלילה זה יגיע לכך". לדבריה, "גם אם רק יכירו בכך בחוץ, שיש מי שנערך לכך, יכול להשפיע על הממשלה.

"רשימת שינדלר השנייה"

דובר נוסף, בשם גדי, לקח את עצותיה של סילברמן צעד אחד קדימה: "אנחנו צריכים לסרב להשתתף בחגיגות השבעים למדינת ישראל". גדי גם הציע כי אם אכן יתגלו באוגנדה כי מסתננים מגורשים נהרגו, "אנו נפנה למדינות העולם לתבוע את השרים המתאימים בממשלת ישראל בפני בית הדין הבינ"ל לזכויות אדם – בגין פשעים נגד האנושות".

 

https://twitter.com/RHRIS/status/953327484120035328

גם מפלגות האופוזיציה זוכות לנחת זרועו של אותו גדי, כאשר הוא קרא למשתתפים בכנס להחרים את המחנה הציוני ואת יש עתיד בקלפי, אם יתמכו בגירוש המסתננים. כמו כן, הוא הציע להקים ארגון של "ספונסרים לפליטים", תחת השם הקליט 'רשימת שינדלר השנייה', ועוד שורה של מאבקים פרסומיים ותקשורתיים.