בניה ביו"ש. צילום: פלאש90
בניה ביו"ש. צילום: פלאש90

 

בעקבות הטענות לפיהן "גל הבניה" עליו פורסם יסתכם באישור מספר מצומצם שלא יעלה על 900 דירות, גורם מדיני בכיר משיב עם נתונים סותרים. לדבריו, על פי סדר היום שפרסמה מועצת התכנון העליונה – 3,736 יחידות דיור נמצאות בשלבים שונים של תכנון ובנייה. יח״ד אושרו לדיון בכל רחבי , גם בחברון, ובית אל – מקומות שבהן לא אושרה בנייה לאורך שנים רבות. בסך הכל בשנת 2017 יאושרו כ-12 אלף יח״ד בשלבים שונים של תכנון ובנייה. סדר גודל של פי ארבע ביחד לשנת 2016.

"מי שטוען שלא מדובר בשיפור משמעותי – מטעה את הציבור. מי שחושב שאין להתחשב בשיקולים מדיניים – טועה בגדול. אין מי שפועל יותר למען ההתיישבות, בנחישות ובתבונה, מאשר ראש הממשלה ", כך לדברי הגורם.

מוקדם יותר פורסם כי על סדר היום של מועצת התכנון העליונה נמצא אישור לבנייה מצוצמת של 900 דירות. שאר המקרים נמצאים בשלבי אישור מוקדמים, שלא ניתן יהיה לבנות בעתיד הקרוב. בנוסף, נטען כי מאות מהדירות שיאושרו אינן חדשות אלא "הלבנה" של יחידות קיימות. הדירות המולבנות הן בישובים בשומרון ובישוב בדרום הר חברון. ח"כ סמוטריץ' ויוסי דגן תקפו את נתניהו.

תגובת מועצת יש"ע: "מברכים על ההישגים לטובת ההתיישבות, אכזבה מכמות יחידות הדיור לבניה בפועל. ערכנו בחינה של כלל התוכניות שפורסמו היום לקראת הדיון בשבוע הבא, ולאור זאת אנו מבקשים למסור כי "התוכניות שפורסמו היום לדיון בכל אזור יהודה שומרון ובקעת הירדן, נמצאות במיקומים חשובים ומהוות הישג נכבד להתיישבות. אנו מברכים את ראש הממשלה על קידום תכניות אלו. אנו מודעים ללחצים המופעלים על ראש הממשלה, ויחד עם זאת כהנהגת ההתיישבות חובתנו להציג את העובדות המדויקות. מדובר לצערנו בסך הכל ב-700 יחידות דיור לבניה מידית ועוד כ-2,000 יחידות דיור לתוספת בניה בשלבי תכנון שונים שאינן עונות לצימאון הגדול בשטח. לאחר שמונה שנות הקפאה מדובר במעט מאוד שרחוק מלענות על הצורך הרב".

תגובת ראש מועצת שלמה נאמן: "אנחנו לומדים את סדר היום של מועצת תכנון עליונה שאמורה להתכנס בשבוע הבא. אין ספק שמדובר בהישג משמעותי להתיישבות בהשוואה ל"שנות הרעב" שחווינו בתקופת אובמה. בישיבה צפויים לאשר בניית יחידות דיור בגוש עציון, זהו צעד קטן אך משמעותי בפיתוח ובניית הגוש. אנחנו צפויים לקבל אישורים לבניית 651 יחידות בישובי מזרח ומערב בשלבים שונים. אין ספק שהמאבק שהובלנו לאחר שבישיבת מת"ע הקודמת לא קיבלנו ולו יחידת דיור אחת נשא פרי".

"אנחנו לא מורידים לרגע את הרגל מהגז ונמשיך לפעול כדי לוודא שכל מה שיאושר בשבוע הבא,יבנה בהקדם האפשרי ובמקביל להמשיך בתכנון ואישור אלפי יחידות דיור נוספות. יחד עם זאת הציפיה האמיתית של אזרחי ישראל החוגגים 50 שנה לחידוש ההתיישבות ביהודה ושומרון היא שינוי השיטה. לא נוכל להשלים יותר עם העובדה שכל בית יהודי כאן צריך לקבל אישור מיוחד מעבר לים. מדובר כאן לא רק בהמשך עלבון לאומי אלא לא פחות מפגיעה בעצמאות ישראל על אדמתה. זכותנו וחובתנו לבנות את הארץ הזאת, ליישב אותה ולהיות ריבון בה. אין אנו כופרים בהישגי ראש ממשלה אלא דורשים לצד המשך המאבק על כל בית, כביש ומפעל נוסף, להוביל מהלך אמיץ לשינוי עומק. זה מגיע לחצי מיליון מתיישבים וזה מגיע לעם ישראל לדורותיו! אנחנו חייבים להיות הריבון בארץ הזאת".

ראש המועצה האזורית גוש עציון שלמה נאמן. צילום: פלאש 90
ראש המועצה האזורית גוש עציון שלמה נאמן. צילום: פלאש 90

 

כזכור, לפני יומיים פורסם כי בקרוב תאשר ועדת התכנון המיוחדת של המנהל האזרחי תכנית בנייה רווית יחידות דיור ברחבי יהודה ושומרון. כך פורסם הערב במהדורה המרכזית של חדשות 2.

אישורים אלו מגיעים על רקע הביקורת בימין על הקפאת הבנייה המתמשכת, כולל תחת ממשלו הידידותי של דונלד טראמפ. לפי הפרסום, בימים הקרובים יאושרו – בשלבים שונים – 3,829 יחידות דיור כבר בשבוע הבא. עוד הודגש בפרסום כי יש לשים לב לא רק לכמות יחידות הדיור, אלא גם לפריסה. דברים אלו עומדים בקנה אחד עם דבריו של ראש הממשלה נתניהו במפגש עם ההתיישבות לפיהם הצליח לבטל את האבחנה בין גושי ההתיישבות ובין ההתנחלויות המבודדות.

לפי התכנית, תאושר בנייה של 30 יחידות דיור בחברון, ככל הנראה מדובר ברובע חזקיה שזכה בין השאר לתמיכה נרחבת משרי הממשלה, בהם גם שר הפנים אריה דרעי (ש"ס) ושר החינוך נפתלי בנט (הבית היהודי). כמו כן, הבטחתו בת חמש השנים של נתניהו להקמת 300 יחידות הדיור בבית אל במקום בתי דריינוף ושכונת האולפנה שפונו תחת צו בג"ץ מתקדמות אף הן לידי מימוש.

בנוסף, יאושרו 453 יחידות דיור בגבעת זאב, 102 יחידות דיור בנגוהות, 97 יחידות דיור ברחלים, ו-206 יחידות דיור ביישוב תקוע שבגוש עציון. כמו כן, יאושר הפתרון למגרון.

עם זאת, ביישובים יכולים להתאכזב מכך שתכנית הכבישים העוקפים בשומרון לא אושרה, כמו גם הקמת איזורי תעשייה. לפי הפרסום, אמר גורם מדיני כי עובדים בימים אלו להשגת תקציבים לסלילת הכבישים. מאידך, נראה כי אי אישור הקמת איזור התעשייה היא נקמה פוליטית ביו"ר מועצת שומרון, יוסי דגן, שהפעיל קמפיין פומבי נגד ראש הממשלה. בפרסום נאמר כי "נתניהו דואג להתיישבות, בעוד דגן דואג לאינטרסים שלו".

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם


:עוד באותו נושא