"חמא"ס החליטה לחדש את פעילותן של יחידות ההתשה הלילית לאורך גדר הגבול עם ישראל". כך מדווח /. עוד מעדכן ידיד כי הג'יהאד האסלאמי, החזית העממית והחזית הדמוקרטית שותפות להחלטה ואף יובילו את הפעולות האלימות. יחידות בלוני הנפץ כבר פועלות ומדובר בשלב ראשון של הסלמה. בשלבים הבאים יצטרפו יחידות נוספות וייתכן כי יחודשו גם תהלוכות השיבה על הגדר" – כך עולה ממקורות ברצועת עזה בשיחה עם סוכנות הידיעות הישראלית .
הסיבות להחלטה זו, שבאה פחות מחודש מאז הודיעה חמא"ס, כי התהלוכות ייפסקו עד מרץ הקרוב ויתחדשו בתדירות נמוכה יותר, הן המתיחות מול מצרים והעיכוב במימוש ההבנות מצד ישראל.
בתוך כך מדווח העיתון "אל אח'באר" הלבנוני על משבר בין חמא"ס למצרים, בעקבות היעדר ההתקדמות במגעים עם ישראל. העיתון טוען, כי בחמא"ס סבורים מעריכים שלאור העיכוב במימוש ההבנות, לא ניתן יהיה לשמור על השקט בגבול הרצועה. מקורות ברצועה טוענים, כי חמא"ס חושדת שמצרים מצדדת בעד עמדותיה של ישראל ואיננה מתווכת הוגנת, לדעתם של בכירים בארגון.
המתיחות בין חמא"ס למצרים עולה בעיקר מאז הפר אסמאעיל הניה, מנהיג חמא"ס, את התחייבותו בפני המצרים ונסע לאיראן להלווייתו של קאסם סולימאני. בפועל, ממוקדים הצעדים המצריים האחרונים במניעת ובצמצום מעבר הסחורות דרך מעבר רפיח, מה שפוגע בהכנסותיה של חמא"ס.
נודע, כי חמא"ס מסרבת להאריך את תקופת ההמתנה שהציעה מצרים, במהלכה יגובשו הבנות מול ישראל והיא סבורה, כי ישראל "משכה זמן" והונתה אותה וכעת היא אף מעכבת את חיבור תחנת הכוח בעזה לגז, את הגדלת זרם החשמל ובנוסף, איננה נענית לדרישת חמא"ס לקיים מנגנון קבוע לשיפור כלכלי, שיחליף את הצורך בכספי המענק הקטארי.
בינתיים, דוחה מצרים את הגעתה של משלחת ביטחונית, שאמורה הייתה להגיע לרצועה בשבוע הבא והמגעים בין הצדדים הוקפאו, מה שיוצר דאגה בחמא"ס, שעל פי מקורות המקורבים להנהגתה, זקוקה לפריצת דרך בתחום ההקלות והמצב האזרחי ברצועת עזה.
ביום חמישי האחרון פרסמה חמא"ס את תכנית "7 העקרונות" המפרטת את מטרותיה לשנת 2020 ובכיר הארגון, ח'ליל אל חיה, התחייב כי "שנת 2020 לא תהיה דומה לקודמתה, שכן חמא"ס לא תשב חבוקת ידיים והיא נחושה לשבור את המצור על הרצועה".
גורם ברמאללה אומר ל TPS בעניין זה, כי קטאר טרם החליטה באם להמשיך את חלוקת המענק החודשי גם מעבר לחודש מרץ הקרוב, כפי שכבר הודיעה באחרונה להנהגת חמא"ס. הגורם מעריך, כי הפסקת הסיוע הקטארי תביא לסבב אלימות נוסף מצד חמא"ס.
המצב ברצועה מסתבך גם לאור העובדה, כי קטאר מתנה באחרונה את המשך הסיוע בשיתוף הנהגות חמא"ס בחו"ל ובאיו"ש בהחלטותיה של הנהגת חמא"ס ברצועה, שנוקטת לפי שעה בקו קיצוני בשורת נושאים, למורת רוחם של בכיריה באיו"ש.
בין השאר קיימת מחלוקת סביב מידת ההשתייכות לציר האיראני השיעי וסביב סדרי העדיפויות שקבעה הנהגת עזה. הבכירים באיו"ש סבורים, כי אין להתמסר לציר האיראני באופן מוחלט, על חשבון הקשרים עם מדינות ערב הסוניות המתונות וכי יש להקדיש את משאבי הארגון לשיקום הרצועה, במקום להשקיעם בפעולות ההתנגדות.
השגריר הקטארי, מחמד עמאדי, שצפוי להעביר ביום רביעי את כספי המענק, רואה את הדברים עין בעין עם הנהגת איו"ש בחמא"ס.
מדיווחים שונים עולה כי קצב שיגור בלוני הנפץ עלה בסוף השבוע וכי גם פעילי החזית העממית, מקבוצת "ודיע חדאד" לקחו בו חלק, לצד פעילי חמא"ס ויחידות ההתשה, שפועלות בתיאום עם המועצה העליונה לתהלוכות השיבה ומונחות ע"י חמא"ס.

אלדר ממן

אלדר ממן:עוד באותו נושא