על פי דיווח ב'ניו יורק טיימס' אמש (ה'), מקורביו של ראש ה- שפוטר השבוע טוענים הנשיא טראמפ דרש ממנו התחייבות כי יהיה נאמן לו, בארוחת ערב שקיימו השניים בארבע עיניים שבוע לאחר השבעתו של טראמפ. לפי הדיווח, קומי סירב ואמר לטראמפ שתמיד יהיה כן אתו, אך לא נאמן לו במובן הפוליטי. עוד סיפרו המקורבים כי קומי סבור כי השיחה הזו בישרה על הדחתו ממשרתו.

ג'יימס קומי, ראש ה-FBI לשעבר. צילום: רויטרס
ג'יימס קומי, ראש ה-FBI לשעבר. צילום: רויטרס

קומי עצמו הגיב על פיטוריו במכתב ששלח לעובדי ה-FBI ופורסם בליל רביעי ב-. קומי כתב כי הוא אינו מתכוון "לבזבז זמן" על החלטתו של טראמפ, "מזמן חשבתי שהנשיא יכול לפטר את ראש ה-FBI מכל סיבה שהיא, וגם ללא סיבה כלל. אהיה בסדר, על אף שאתגעגע", הוסיף.

בבית הלבן הכחישו אתמול את הדברים, , סגנית דובר אמרה אתמול: "אנחנו לא מאמינים שמדובר בתיאור מדויק. היושרה של רשויות אכיפת החוק שלנו והמנהיגות שלהן הן בעלות חשיבות עליונה עבור הנשיא טראמפ. הוא אפילו לא יעלה על הדעת ציפייה לנאמנות אישית, אלא רק נאמנות לארצנו ולאנשיה הנהדרים".

דונלד טראמפ. צילום: רויטרס
טראמפ, "צריך לעשות את מה שנכון לעם האמריקאי". צילום: רויטרס

בריאיון שהעניק אתמול טראמפ לרשת NBC הוא התייחס בהרחבה לפיטורי קומי, וחזר על הצהרתו ממכתב הפיטורים כי קומי אמר לו בשלוש הזדמנויות שונות שאינו נמצא תחת חקירה. עוד אמר טראמפ כי מעולם לא ביקש מקומי לסגת מהחקירה בעניין המעורבות הרוסית בבחירות בארה"ב.

 
 באמירה נוספת במהלך הריאיון הצהיר טראמפ כי תכנן לפטר את קומי בכל מקרה, ללא קשר להמלצותיהם של התובע הכללי ג'ף סשנז וסגנו . מה שעומד בסתירה להודעת הבית הלבן הרשמית לדבי פיטוריו. לפיה רוזנשטיין המליץ לטראמפ לבצע את המהלך, ואילו הנשיא רק קיבל את ההמלצה. אתמול פורסם ב"וושינגטון פוסט" כי רוזנשטיין איים להתפטר משום שהמהלך הוצג בתקשורת כיוזמה שלו.
"התכוונתי לפטר אותו בכל מקרה" אמר טראמפ. "הוא המליץ, אני מכבד אותו. הוא בחור טוב", אמר בהתייחסות לרוזנשטיין, "אבל בלי קשר, הייתי מפטר את קומי, בידיעה שאין זמן טוב לעשות זאת".בהתייחסות להמשך החקירה בעתיד על מעורבות הקמפיין שלו בבחירות עם אמר: "אני אוהב את ה-FBI, ככל שזה נוגע אלי, אני רוצה שהחקירה תנוהל כראוי. אמרתי לעצמי שלמרות שאולי זה יבלבל אנשים, אולי זה יאריך את החקירה, אבל אני צריך לעשות את מה שנכון לעם האמריקני. הוא לא האיש הנכון לתפקיד".

מכתב הפיטורים ששלח נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לראש ה-FBI ג'יימס קומי
מכתב הפיטורים ששלח נשיא ארה"ב לראש ה-FBI ג'יימס קומי

כזכור, בליל שלישי הודיע דובר הבית הלבן כי הנשיא טראמפ פיטר מתפקידו את ראש ה-FBI, ג'יימס קומי. טראמפ כתב במכתב הפיטורים: "אף שאני מעריך מאוד את העובדה שהודעת לי, בשלושה מקרים נפרדים, שאינני תחת חקירה, אני מסכים עם קביעתו של שר המשפטים לפיה אינך מסוגל להוביל את הבולשת ביעילות. חיוני שנמצא הנהגה חדשה ל-FBI שתשיב את אמון הציבור במשימת אכיפת החוק".סגנו של ראש ה-FBI המפוטר אנדרו מק'קייב ימלא את מקומו עד למינוי מחליף באופן רשמי.

 

 

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.