"ראש הממשלה הגדיר את איום המנהרות כאחד מארבעת האיומים האסטרטגיים על מדינת ישראל, ובהם: איום הגרעין, איום הטילים ואיום הסייבר. כאשר כך הם פני הדברים, לא ניתן לטעון ברצינות שהאיום לא הוצג במלוא חומרתו בפני חברי הקבינט". כך אמר אתמול (ה') גורם בכיר בסביבת ראש הממשלה בתגובה להדלפת טיוטת דו"ח מבקר המדינה לתקשורת.

במסגרת מלחמת הגרסאות בין ראש הממשלה לנפתלי בנט – דו"ח מבקר המדינה מצדד בגרסתו של יו"ר הבית היהודי. בנט טען שראש הממשלה לא שיתף את הקבינט באיום המנהרות, בדומה לטענת מבקר המדינה.  בזמן המלחמה נפתלי בנט היה שר הכלכלה וחבר קבינט.

משה יעלון. קרבי מאי פעם. צילום: פלאש 90
משה יעלון. לא הגיב כראוי להתחמשות החמאס. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

כזכור, השבוע מבקר המדינה שלח טיוטת דו"ח הסוקרת את תפקוד הממשלה בזמן מלחמת "צוק איתן" ביולי 2014. הטיוטה נשלחה לאישים המבוקרים בסיווג אישי, אך תוכן הדו"ח הודלף לכלי התקשורת. הדו"ח מכיל ביקורת חריפה על תפקוד הממשלה בזמן המלחמה, בפרט על משה יעלון, שר הביטחון לשעבר.

יוסף שפירא, מבקר המדינה, טוען שהזהיר על איום המנהרות בפברואר 2014, 4 חודשים לפני העימות בעזה. לפיו, הממשלה התעלמה מאזהרות שונות הנוגעות לאיום המנהרות. כמו כן, מתוך הדלפות הדו"ח עולה שהממשלה התעלמה גם מהתראות השב"כ על מנהרות, ששר הביטחון לא הגיב כראוי להתחמשות החמאס ולא גיבש תגובה נגדתית.

 

 
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20