האם הנזק כבר נעשה? הבוקר (ו') מפרסם עיתון 'מקור ראשון' דיווח לפיו מקורבי הנשיא הנבחר דונלד טראמפ נבוכו כששמעו את הצהרות שר הביטחון אביגדור ליברמן, לפיהם על ישראל להציע לממשל טראמפ להגביל את הבנייה ביהודה ושומרון לתחומי הגושים בלבד.

הפטריוטים דנים בהצהרות ליברמן

כזכור, בתדרוך לתא הכתבים המדיניים חזר ליברמן על מכתב ההכרה של ממשל בוש, שנגוז עם כניסת אובמה לבית הלבן: "אם נקבל אשרור מהממשל החדש לנוסחת בוש-שרון, צריך לקחת את זה בשתי ידיים, ולא לבנות עוד מחוץ לגושים, אחד לאחד לפי אותה חליפת מכתבים".

אתמול ניסה שר הביטחון לתקן את דבריו ואמר כי, "צריך לבנות מערכת יחסים עם ארה"ב, שתאפשר לפתח את ההתיישבות. אם אני צריך לנקוב בסיבה המרכזית לכך שלא הצלחנו לפתח את ההתיישבות בארבע השנים האחרונות כפי שאני רוצה, זה קודם כול בגלל הכישלון להגיע למדיניות מתואמת עם הממשל האמריקאי".

אלא שהתבטאויותיו של ליברמן בנוגע להגבלת הבנייה באיו"ש לגושים בלבד הביכו והפתיעו את אנשי הנשיא הנבחר. לפי כתב "מקור ראשון" אריאל כהנא, בשיחות סגורות אמרו שהצהרותיו הפומביות של ליברמן על התוכניות העתידיות של ממשלת ישראל, וזאת בלי לתאם את עמדתו עם טראמפ או עם אנשיו, אינם במקום. לדבריהם, "ליברמן מאגף את טראמפ משמאל". האם שר הביטחון חושב שממשל אמריקאי – ידידותי ככל שיהיה – יוכל לנקוט עמדות נציות יותר מאלה של ממשלת ישראל? שאלו באכזבה.

פעילים בולטים במחנה טראמפ ציינו שכנראה בישראל עדיין לא הפנימו את גודל ההזדמנות שנפתחה עם בחירתו. לדבריהם, אם הדבר חשוב לישראל והיא תבקש זאת, הממשל החדש יסכים לבחון גם רעיונות של סיפוח הגושים לישראל, ולא רק בנייה בהם.

סבב המינויים של טראמפ

אתמול נפגש שגריר ישראל בארצות הברית רון דרמר עם הנשיא הנבחר במלונו שבניו יורק. במסיבת עיתונאים מחוץ למגדל טראמפ בניו יורק סיפר דרמר כי אמר לטראמפ שישראל מחכה בקוצר רוח לעבוד עם הממשל החדש, כולל עם סטיב באנון, יועצו של טראמפ.

האקבי במוזיאון גוש קטיף ב-2009. צילום: אדיר סולטן, פלאש 90
האקבי בסיור במוזיאון גוש קטיף ב-2009. צילום: אדיר סולטן, פלאש 90

חרושת השמועות סביב המינויים הרלוונטיים ליחסים עם ישראל נמשכת. אחרי שככל הנראה נפסלו הרעיונות למינוי ניוט גינגריץ' למזכיר המדינה או רוד ג'וליאני, עלה דווקא שמו של מיט רומני כמועמד המוביל. רומני ביקר את טראמפ רבות בחודשים האחרונים ואף התייצב כיריב בקרב המפלגה הרפובליקנית. על פי פרסום של הג'רוזלם פוסט, מי שצפוי להחליף את דן שפירו כשגריר ארצות הברית בישראל הוא מייק האקבי. האקבי מבקר בישראל, משני צידי הקו הירוק, פעמיים-שלוש בשנה והתבטא בעבר בעד ההתיישבות ביהודה ושומרון.

בסרטון: רומני מדבר על הסכסוך הישראלי-פלסטיני. צילום: הגרדיאן

רומני אמנם אינו אוהד ישראל גדול כמו האקבי, אך התבטאות שלו בנוגע לסכסוך הישראלי-פלסטיני עוררה מהומה רבה במערכת הבחירות הקודמת בארה"ב. רומני, שהתמודד מול ברק אובמה על הנשיאות, אמר בשיחה סגורה שהוקלטה בסתר כי הוא אינו משוכנע שהפלסטינים רוצים כלל בתהליך השלום. רומני הוסיף כי אם ישראל תוותר על איו"ש, איראן תוכל ליצור רצף טריטוריאלי מטהרן ועד לגדה המערבית.