רבים חתומים על הביזיון שהיה אתמול בבורגס, והסעיפים אותם ניתן לצרף לכתב האישום נגד האחראים למחדל הם רבים. העיקריים שבהם: זיוף, מרמה והתחזות. העונש על עבירות כאלו הוא חמור מאוד וקשה להגיע להסכמות על עסקת טיעון. לפחות לא עכשיו. הדבר הטוב ביותר הוא לא לקבל החלטות מהבטן. החלטות מהבטן היו שולחות עכשיו את הביתה, חלק מהזרים היו מקבלים כרטיס טיסה מבורגס למולדתם וחלק מהישראלים היו מקבלים מכתב לסוכן שלהם לחפש קבוצה חדשה.

השפלה. צילום: עמוד הפייסבוק של בית"ר ירושלים
השפלה. צילום: עמוד הפייסבוק של בית”ר ירושלים

 

זועם על כולם, המום מהתבוסה ושרון מימר מתוסכל מעצמו ומהקבוצה. והשחקנים? הם מאוכזבים, אבל ימשיכו הלאה, כרגיל. הם ישכחו מהר את התבוסה הקשה וההופעה המשפילה שתלווה עוד שנים רבות את המועדון, עוד הרבה אחרי שהם יעזבו את בית״ר ירושלים.

בית״ר ירושלים היא סוג של מערב פרוע. ככה המועדון המפואר הזה התנהל כל השנים, לצד ההצלחות והתארים הרבים היה גם ניהול שכונתי, שערורייתי, כזה שהביא את המועדון הזה למשברים הכי גדולים שהיו בכדורגל הישראלי. היתרון הגדול של בית״ר ירושלים עכשיו הוא אלי אוחנה. המאמן/הפרשן שהפך למנהל יודע בדיוק מה מרגיש מאמן שחוטף השפלה ומכיר על בשרו את התחושה שהתקשורת שוחטת בלי רחמים. לכן, אוחנה הוא הברקס הגדול שאחראי עכשיו על השפיות במועדון. נכון, טביב עדיין הבעלים, והוא יכול בטלפון אחד לפטר את שרון מימר ולמנות מאמן אחר במקומו, אבל הנוכחות של אוחנה גורמת לו להתאפק, לנשום עמוק ולהמשיך הלאה.

מימר ציפה ממנו ליותר. איתי שכטר. צילום: עמוד הפייסבוק של בית"ר ירושלים
מימר ציפה ממנו ליותר. . צילום: עמוד הפייסבוק של בית”ר ירושלים

 

כתב אישום ראשון: אלי טביב

אלי טביב אוהב לנהל ולקבל את ההחלטות המקצועיות, ולכן מינה עד היום מאמנים שמקבלים את העובדה שהם כפופים להוראות שלו. טביב גם אינו אוהב לשלם שכר הולם למאמנים בכירים. כל השנים הוא התפשר וניסה למצוא את הזול והצייתן. טביב היה במועדון קטן, הפועל כפר סבא, אבל השנים בהפועל תל אביב היו צריכות לגרום לו להבין כי מועדון גדול, מפואר, כזה שיש בו את הלחץ הגדול ביותר בכדורגל הישראלי, חייב מאמן בכיר, עם אישיות חזקה ומתאימה. טביב כיוון העונה להגיע לשלב הבתים בליגה האירופית ולהתמודד על האליפות בליגת העל. כדי להגשים חלק מהמטרות הללו, היה צריך מאמן ותיק, מנוסה, בכיר ועם אישיות מתאימה. מימר מאמן צעיר ומוכשר אבל בית״ר ירושלים בעיתוי הנוכחי גדולה עליו.

מכין את הקבוצה. אלי טביב. צילום: פלאש 90
מחפש מציאות ומשלם את המחיר. אלי טביב. צילום: פלאש 90

 

האישום השני עליו צריך טביב להתגונן הוא סגל . הרצון התמידי לחסוך ולא לשלם חוזים מעבר לסטנדרטים שקבע הם הסיבה העיקרית שהקבוצה שלו בינונית ואפורה. אף קבוצה נורמלית לא מוותרת על בלם ברמתו של חסוס רואדה, בטח לא בגלל 50-100 אלף יורו בעונה. את רואדה אפשר היה להחתים באמצע העונה, הרבה לפני שהבלם קיבל הצעות מפתות. טביב אוהב לדחות החלטות, הוא מאמין שהוא יכול למצוא טובים יותר ובעיקר זולים יותר וחי בתקווה שהדברים יסתדרו בדיוק כמו שהוא רוצה. אי אפשר להוכיח את זה כעת, אבל השחרור של רואדה עלה לטביב לפחות שני מיליון שקל בעקבות ההדחה. הגנה בראשות רואדה הייתה נראית אחרת לחלוטין במפגשים מול .

אם טביב לא היה אדם קשה בית״ר ירושלים הייתה משחקת עם בלם וחלוץ ברמה גבוהה ועם עוד שני ישראלים טובים מאוד. עכשיו טביב ישקיע. חבל רק שזה יגיע אחרי המכה הכואבת שהוא חטף.

כתב אישום שני: שרון מימר

שרון מימר מאמן צעיר, הגון וסימפטי. הוא מונה למאמן כברירת מחדל אחרי שגיא לוזון דחה ברגע האחרון את הגעתו. מימר זכה במפעל הפיס עם המינוי המפתיע, לא הייתה לו תקופת הכנה לעובדה שהוא מגיע למועדון ענק עם לחץ שאין בשום מקום אחר. נכון, אפשר לומר כי בעונה שעברה הוא הוביל את בית״ר ירושלים לתצוגות מרהיבות ולמקום השלישי, אבל אסור לשכוח כי מימר הגיע אחרי תקופת הדיכאון בה היו השחקנים מרן בן שמעון שפוטר. השחקנים שיחקו בעיקר על ההתלהבות העצומה והרצון לזכות בחוזה לעונה הבאה. מעבר להתלהבות ולמוטיבציה לא היה כדורגל משובח, אבל עדיין מימר היה ראוי להערכה על חצי עונה מצויינת.

הודה מההתחלה כי יעבוד בכפוף לטביב. שרון מימר. צילום: ONE
חוסר הניסיון שלו הכריע. שרון מימר. צילום: ONE

 

אחרי שאמרנו את זה, צריך לזכור כי יש הבדל קיצוני בין הגעה לקבוצה באמצע העונה לבין בניית סגל והכנה לעונה חדשה. מימר לא קרא נכון את המפה בפגרה. הוא האמין שיש לו שחקנים טובים מאוד וכי שחקן כמו איתי שכטר לדוגמא, ימשיך את אותה יכולת מהעונה שעברה. הוא נפל ברשת של אותם שחקנים גם בגלל התמימות וגם בגלל חוסר הניסיון. מימר אמנם לא קיבל לבד את ההחלטות המקצועיות – הוא לחץ להשאיר את רואדה ולהביא מחליף ראוי, ולהחתים חלוץ נוסף. הבעיה שמימר טעה בקבלת ההחלטות בסגל שיש לו. הלחץ מהתקשורת, מהאוהדים, מטביב ומהשחקנים גרם לו להתבלבל. ניהול המשחק שלו בשני המשחקים נגד הבולגרים היה רע.

עכשיו טביב והאוהדים מצפים ממנו להתפטר, אבל מימר נחוש להמשיך ולתקן את הליקויים בזמן שנותר עד הליגה. השאלה הגדולה היא מתי טביב יהיה טביב, ירים אליו טלפון כדי לומר לו להישאר בבית. מימר מקבל גיבוי מאוחנה למרות שיש לו לא מעט ביקורת. אוחנה הוא האיש שגורם בינתיים להישארותו של מימר שיודע היטב את המציאות החדשה בה הוא נמצא.

 

כתב אישום שלישי: השחקנים

השחקנים ששיחקו בבורגס לא עשו בכוונה. הם לא רצו להפסיד ובטח שלא להתבזות, אבל קשה להתעלם מהטעויות החמורות שהיו בהגנה ומחוסר המוטיבציה והנחישות על המגרש. אין משמעת טקטית, אין מנהיגות ואם מוסיפים לכך את חוסר העקביות של מימר בהרכב ובעיקר בהיררכיה, מקבלים את ההסבר לכישלון. האוהדים והתקשורת ניפחו בלון שכולו אויר. בלון לפיו בית״ר ירושלים של העונה הקרובה היא קבוצה איכותית ואטרקטיבית שיכולה להתמודד על האליפות.

שחקני בית"ר לפני משחק הגומלין מול ושאש. צילום: עמוד הפייסבוק של בית"ר ירושלים
שחקנים בינוניים. צילום: עמוד הפייסבוק של בית”ר ירושלים

 

גם מימר וגם השחקנים חשבו שהם בליגה של הגדולים, בליגה של הפועל באר שבע ומכבי תל אביב. שחקני בית״ר ירושלים יודעים לרוץ לי הפסקה על כר הדשא כאשר האלפים בטדי מריעים ומפחידים את השחקנים. בלעדיהם השחקנים משחקים עם פחות התלהבות, נחישות ומחויבות. שחקנים בינוניים בקבוצה בינונית.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.