ספרון, שהיה פעם בבעלותו של הצורר הנאצי אדולף היטלר מספק מבט היסטורי מצמרר על תכניותיו להרחבת "הפתרון הסופי" ליהדות צפון אמריקה, כך דווח ב-BBC.

הספרון נכתב ונערך ב -1944 על ידי היינץ קלוס, חוקר נאצי שבילה זמן בארה"ב לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה, ונרכש לאחרונה בידי הארכיון הלאומי של קנדה למטרות שימור.

הסטטיסטיקות המזוויעות של היטלר. באדיבות: הספריה הקנדית

 

הספרון – 'סטטיסטיקה, מדיה וארגוני יהדות בארצות הברית ובקנדה' -מספק נתונים סטטיסטיים על האוכלוסייה היהודית בערים גדולות כגון ניו יורק ומונטריאול, כמו גם קהילות יהודיות קטנות ברחבי צפון אמריקה.

"דו"ח זה, שלא יסולא בפז, מתעד את הפחדים שחשו כל כך הרבה יהודים קנדים במלחמת העולם השנייה, כמו את החשש שהנאצים ינחתו על חופי ארה"ב ויחסלו את החיים היהודים כאן", אמרה רבקה מרגוליס, נשיאת האגודה למדעי היהדות הקנדית.

מרגוליס הוסיפה והדגישה כי "למרות שחששות אלו נשמעים מופרכים – בשל המרחק הגיאוגרפי בין אירופה הנאצית לקנדה – הספר מציע נתונים סטטיסטיים מפורטים על אוכלוסיות יהודיות בערים ובאזורים כפריים בארה"ב וקנדה ומדגיש את הסיוט הפוטנציאלי שלהם".

קלוס, החוקר הנאצי, התגורר בארצות הברית בין השנים 1936-1937, וסביר להניח שמחקריו על יהודים ארה"ב וקנדה שימשו את תומכי הנאצים בצפון אמריקה.

הסטטיסטיקות המזוויעות של היטלר. באדיבות: הספריה הקנדית

 

בקנדה מאמינים כי הספרון, שהוגדר "חסוי", היה פריט אחד מתוך אוסף ספרים גדול של היטלר, שעל פי הערכות הכיל בין 6,000 ל 16,000 ספרים.

את הספרון הנדיר הזה הביא לארה"ב חייל אמריקאי שהשתתף בפשיטה על ביתו של היטלר. בהמשך הוא נקנה על ידי ניצול שואה, נרכש על ידי סוחר יודיאיקה יהודית, שמכר אותו הלאה לארכיון הלאומי של קנדה בתמורה ל-4,500 דולר.

בראיון לרשת CBC התייחס מיכאל קנט, אוצר הספריות והארכיונים של קנדה, לדילמה המוסרית של רכישת ספר שהיה בבעלות היטלר.

"אמנם מדובר בפריט מצמרר, אולם ההחלטה לרכוש את זה הייתה פשוטה – ההזדמנות לרכוש פריט מעין זה מזכירה לנו את התפקיד החושב שאנו ממלאים בשמירת זיכרון השואה".

 
לינור בר-אל

לינור בר-אל