דף הבית > אקטואליה וחדשות > מצדיעים לנופלים

מצדיעים לנופלים

הרמטכ"ל ופורום המטה הכללי פתחו את אירועי יום השואה בסיור ביד ושם ומפגש עם ניצולי שואה

אירועי הזכרון לציון יום השואה נפתחו היום ביום עיון שקיימו חברי המטה הכללי בראשות הרמטכ"ל אייזנקוט. יום העיון נפתח בביקור במוזיאון יד ושם וטקס זיכרון באוהל היזכור. לאחר מכן שמעו מפקדי צה"ל את סיפורו של ניצול השואה הסופר אהרון אפלפלד. משם המשיכו למפגש בביתה של ניצולת השואה תמר לנדאו  במסגרת פורייקט 'פרח לניצול'.

בהיותה בת שבע גורשה תמר עם משפחתה לפולין לעיירה יהודית ליד קראקוב, "שאנוב", שלימים הפכה לגטו. בפברואר 1943 חוסל הגטו, אביה של תמר נשלח למחנה ריכוז ויתר המשפחה הועברה למחנה מעבר "סוסנוביץ". בזכות תושיית בת דודתה שהוציאה אותה מטור הילדים, נשלחה תמר לנוייזלץ למפעל לחוטים, שם עבדה בעבודות כפיה עד ינואר 1945, עת הוצאה לצעדת המוות לברגן בלזן.

 

אהרון אפלפלד
עדות מהסופר אהרון אפלפלד. צילום:דו"צ
הרמטכ"ל בביקור אצל ניצולת השואה תמר לנדאו. צילום: דו"צ
הרמטכ"ל בביקור אצל ניצולת השואה תמר לנדאו. צילום: דו"צ

הרמטכ"ל אייזנקוט אמר כי "זו השנה הראשונה בה נפגש פורום המטה הכללי באופן כזה עם ניצולים, במסגרת פרויקט 'פרח לניצול'. אני בטוח שכל אחד שמע סיפור, סיפור יחיד ומיוחד, שאולי מסביר בצורה הטובה ביותר, את צמד המילים 'משואה לתקומה'.

הרמטכ"ל הוסיף "בשורות צה"ל התייצבו רבים משורדי התופת, הם לחמו במלחמת השחרור ובמערכות ישראל והתוו את הדרך שבה צועד צה"ל עד היום".

כמפקדים בצה"ל, זוהי חובתנו, להנחיל לחיילי צה"ל כולם, את האחריות האדירה המוטלת עליהם. לשאת את לפיד הזיכרון של ניצולי השואה ושל נרצחי השואה עוד שנים רבות ולהעביר אותו לדורות הבאים. הבטחת קיומה ושלומה של מדינת ישראל, היא הדרך שלנו להמשיך את בחירתם, הבחירה בחיים…אני יכול להגיד שיש על מי לסמוך, הנכדים שלכם רתומים למשימה להגן על המדינה. בשם מפקדי וחיילי צה"ל, אני מצדיע לכם."

 

 

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20

אולי יעניין אותך גם

צה"ל על הפלת המטוס בסוריה: האחריות על משטר אסד

בתום תחקיר ראשוני שנערך בצה"ל בעקבות תקרית הפלת המטוס הרוסי הלילה בסוריה, מבהיר דובר צה"ל כי "כשנורה הנ"מ לעבר המטוס הרוסי, מטוסי חיל האוויר לא היו בשטח סוריה". ‬מטוסי קרב של צה"ל תקפו מתקן של הצבא הסורי ממנו עמדו להעביר מערכות לייצור נשק מדויק וקטלני עבור איראן וחיזבאללה בלבנון